DELFI ji sutiko be užuolankų papasakoti apie tikrą studentų gyvenimą Anglijoje: apgauti norinčius britus, vyraujančias kainas, gaunamas nuolaidas ir pašalpas bei tai, kaip tame krašte žiūri į lietuvius.
Nustebino miesto dydis ir žmonių gausa
„Londono su Vilniumi net negalima lyginti. Pirmąją savaitę mane čia stebino beveik viskas. Jei nebūčiau turėjusi vietinių draugų, neįsivaizduoju, kaip tektų gyventi. Tuomet nežinojau, kur eiti ir ką veikti. Tai labai didelis miestas, kuriame gyvena neįsivaizduojamai daug žmonių. Gatvėse – spūstys, parduotuvėse – eilės... Reikia pasiruošti ir tam, kad negalėsi iš karto įlipti į tau tinkantį autobusą – dažniausiai jie yra visiškai perpildyti, todėl pavyksta įlipti tik į kokį penktą atvažiavusį. Stebina ir tai, kokie skirtingi žmonės Londone gyvena. Jau nebekalbu apie tai, kad pamatę afroamerikietį, anglai tikrai į jį nežiūri kažkaip keistai. Tuo tarpu Lietuvoje į jį visi pradeda spoksoti, kartais net puola įžeidinėti. Londone gyvena labai tolerantiški žmonės, visi stengiasi susirasti darbus, dirbti, užsidirbti pinigų ir gerai gyventi – jie nesikiša į kitų žmonių gyvenimus“, – pirmuosius savo įspūdžius svečioje šalyje pasakojo Gabija.
Nors Londone mergina gyvena vos porą mėnesių, jau spėjo susirasti gerai apmokamą darbą, kurį dirbant nenukenčia ir studijos.
„Dirbu grožio salone, kur atlieku visas su blakstienų ir antakių priežiūra susijusias procedūras. Tuo užsiėmiau ir Lietuvoje, todėl tik atvykusi, vos po poros dienų išsiuntinėjau savo gyvenimo aprašymus, kursų ir egzaminų pažymėjimus į įvairias vietas ir neilgai trukus sulaukiau pasiūlymo. Darbu esu labai patenkinta. Dirbu pačiame Londono centre, mano klientės dažniausiai būna anglės, grafikas lankstus, aplinka puiku, o ir atlyginimas – du kartus didesnis negu Anglijoje mokamas minimalus atlygis už darbą“, – pasakojo Gabija.
Studijuoja universitete, kur nėra egzaminų
Paklausta, kodėl tada nusprendė mokytis visai kitoje srityje, ji atvirauja turinti nemažas ambicijas. Šiuo metu mergina mokosi „Middlesex“ universitete, kur studijuoja reklamos vadybos, žiniasklaidos, rinkodaros ir tarptautinių santykių disciplinas ir planuoja dirbti grožio salono vadove.
„Nežinau kodėl, tačiau kai tik ruošiausi kelionei į Angliją, girdėjau kalbant, kad tai yra prastas universitetas, į kurį labai lengva įstoti, nesunku mokytis, kad jame studijuoja tik lietuviai. Tačiau tai tikrai nėra tiesa, nesuprantu, kodėl mes taip nuvertiname šią mokymosi įstaigą. Pavyzdžiui, mano grupėje mokosi 150 žmonių, tarp kurių yra tik 6 lietuvės. Tai tikrai nesudaro daugumos, universitete studijuoja labai daug įvairiausių tautybių žmonių, kasdien man tenka susipažinti su vis kitos tautos, religijos ar atstovais. Tai yra nuostabu“, – nauja patirtimi žavėjosi mergina.
Paklausta, kodėl nusprendė studijuoti būtent Anglijoje, šiame universitete ir šią specialybę, ji pasakojo tokį sprendimą priėmusi dėl kelių priežasčių. Visų pirma, norėjo pradėti gyventi savarankiškai, susipažinti su pasauliu, patobulinti savo anglų kalbos žinias. Be to, ją sužavėjo tai, kad studijuojantys minėtame universitete nelaiko egzaminų. Mokslo metų gale jie atlieka praktiką pasirinktoje įmonėje, rašo įvairius rašto darbus, realizuoja sumanytus projektus. Taip pat merginai patiko ir tai, kad šis universitetas pritaria ilgalaikėms praktikoms, kurių metu studentas gauna ne tik praktinių įgūdžių, bet ir neišvengiamai susiduria su teorija.
„Manau, kad eiti į įmonę, ten atlikti praktiką yra šimtus kartų geriau negu kalti faktus apie reklamos ar žiniasklaidos istoriją. Džiaugiuosi, kad pirmus metus galiu mokytis gana skirtingus dalykus, tai padeda išsirinkti dominančią sritį, kurioje žinias galėsiu gilinti antrais studijų metais. Nemažai mano draugų jau išlaikę egzaminus jaudinosi dėl to, kad nežinojo, kur nori stoti. Lygiai taip pat ir aš. Būčiau galėjusi pasirinkti tik žiniasklaidos ar tik rinkodaros mokslus, tačiau studijuodama čia galiu suprasti, kas iš tiesų man patinka. Be to, kone kasdien pas mus ateina ir paskaitas skaito žymūs savo srities profesionalai, studentai skatinami užsiimti aktyvia popaskaitine veiklą, dalyvauti įvairių klubų ar susibūrimų veikloje“, – pasakojo mergina.
Dirba vos 2 dienas per savaitę, o puikiai išgyvena
Jis sutinka, kad būti studentu Lietuvoje ir Anglijoje – du skirtingi dalykai. Štai, pavyzdžiui, Anglijoje ji gali dirbti vos dvi dienas per savaitę, o pinigų užtenka ir buto nuomai, ir maistui, ir pramogoms.
„Per mėnesį galiu užsidirbti 600-700 svarų. Už kambario nuomą mokame 260 svarų, apie 100 svarų išleidžiu transporto išlaidoms, tad man kas mėnesį dar lieka maždaug 300-400 svarų. Už 400 litų Lietuvoje sau turbūt galėtum leisti tik porą kartų užsukti į drabužių parduotuvę ar kur papramogauti, o Anglijoje už tiek galiu gyventi savęs beveik nevaržydama. Šioje šalyje maistas yra labai pigus. Kas pas mus kainuoja 4 litus, čia kainuos 1 svarą. Nuėjęs į parduotuvę ir nusipirkęs maisto už 15 svarų tikrai galėsi jį valgyti bent 4 dienas. Už tiek galėsi nusipirkti ir kilogramą mėsos, ir bulvių, ir sūrių, varškės ar pieno. Abejoju, ar taip pigiai apsipirkti pavyktų Lietuvoje. Uždirbdama 1000 litų tikrai taip negyvenčiau“, – svarstė mergina.
Brangiausiai Anglijoje kainuoja nuoma. Šiuo metu ji kartu su draugu ieško kitos gyvenamosios vietos, kuri būtų arčiau darbo ir universiteto, tačiau tenka susidurti ne tik su aukštomis nuomos kainos, bet ir su sukčiais.
„Vos atvykę į Angliją radome gerą pasiūlymą – pakankamai pigus butas geroje vietoje, tačiau tik pažįstamų dėka išvengėme nuostolių. Pasirodo, žmogus, su kuriuo bendravome, tą butą tik pernuomavo. Po poros dienų būtų grįžę tikrieji jo savininkai, o mes būtume likę be gyvenamosios vietos ir be pinigų“, – skaudžiai galėjusia pasibaigti patirtimi dalijosi mergina.
Šiuo metu jie name gyvena 8-iese, tačiau planuoja persikelti kitur. Tiesa, tai papildomai atsieis dar apie 150 svarų.
Gabija pasakojo pastebėjusi, kad pakankamai pigiai Anglijoje kainuoja ir drabužiai, pramogos. Pavyzdžiui, visos dienos apsilankymas atrakcionų parke kainuoja 25 svarus, bilietas į kiną – 9 svarus. Tiesa, tai viena brangesnių pramogų. Valanda čiuožinėjant ant ledo atsieis 3 svarus, žaidžiant biliardą – 50 pensų.
Mėgaujasi nuolaidomis
Tiesa, studentai už visus šiuos dalykus retai kada moka visą kainą. Su įvairiais pažymėjimais ir nuolaidų kortelėmis, nuolaidų jie gauna ne tik pramogų vietose, bet ir parduotuvėse.
„Anglijoje klesti biurokratija, tačiau jeigu nepatingi susitvarkyti kalno dokumentų, gali gauti daugybę nuolaidų. Pavyzdžiui, šiuo metu pildau dokumentus paramai gauti. Kadangi esu atvykusi iš Europos, galiu kas mėnesį gauti po 120 svarų, kurie būtų skirti transporto išlaidoms padengti“, – pasakojo Gabija.
Šiuo metu ji nemoka ir už studijas – yra paėmusi studento paskolą, kurią reikės atiduoti tik tuomet, kai pradės pakankamai gerai uždirbti.
„Nepažįstu anglų, kurie dirbtų fabrikuose tam, kad užsidirbtų mokslams. Nors jie čia taip pat nėra pigūs, valstybė remia savo piliečius. To nėra Lietuvoje. Vien apie 20 mano pažįstamų išvyko į Angliją tam, kad galėtų užsidirbti ir tik tuomet ketina stoti į universitetus. Londone sutinku labai daug lietuvių, dažnai gatvėje išgirstu kalbant lietuviškai“, – sakė mergina.
Grįžti į Lietuvą neketina
Tiesa, prakalbusi, kad pati yra lietuvė ji pasakoja dažniausiai susidurianti su teigiama nuomone apie tautiečius. Dažnai vietiniai pasakoja, kad jiems yra tekę dirbti su lietuviais, stebisi mūsų atsakingumu ir darbštumu.
„Tikrai nėra sunku surasti tokių lietuvių, kurie yra baigę gerus universitetus, nuomojasi gražius butus geruose rajonuose, turi gerus darbus. Viskas priklauso nuo to, su kokiais žmonėmis bendrauja, kas sudaro tavo pažįstamų ratą. Aišku, yra visokių lietuvių. Kai universitete pasakiau, kad esu iš Lietuvos, tai visiems asocijavosi su vakarėliais ir daug degtinės”, – apgailestavo mergina.
Tačiau pateisinti šiuos įsivaizdavimus ji net neketina. Šiuo metu ieško geresnio būsto, stengiasi dirbti ir užsidirbti tam, kad galėtų gyventi neskaičiuodama.
„Manau, kad gana anksti atsiskyriau nuo tėvų. Man yra tik 19 metų, o jau savarankiškai gyvenu svetimoje šalyje. Aišku, galvojau, kad bus lengviau. Kai buvau moksleivė, man nereikėjo galvoti apie tai, kaip laiku sumokėti nuomą, kaip užsidirbti maistui, o dabar viską turiu daryti pati. Tačiau tai man patinka, kas dieną susiduriu su iššūkiais, tačiau esu laiminga. Svajoju, kad pabaigusi universitetą persikelsiu į kokį priemiesčio rajoną, dirbsiu grožio srityje. Aišku, pasiilgstu ir Lietuvos, tačiau nemanau, kad kada grįšiu”, – sprendimu išvykti džiaugėsi mergina.