Tai vienuoliktokė Elena Živatkauskaitė iš Vilniaus Licėjaus ir Vilniaus Žirmūnų gimnazijos dvyliktoje klasėje besimokanti Mantė Bartusevičiūtė. Kartu su šiomis merginomis į Vengrijos sostinę vyko taip pat ir projekto alumnas Lietuvoje bei praėjusiais metais Vilniuje vykusio Tarptautinių jaunimo debatų finalo dalyvis, VGTU pirmakursis Mindaugas Gudavičius. Jam buvo patikėta garbinga užduotis – būti pagrindinio finalo žiuri nariu.
Jaunuoliai dalijasi savo įspūdžiais iš debatų konkurso ir pasakoja, kokias galimybes jiems suteikė išmoktos užsienio kalbos.
Menas ginčytis kartais apsunkina gyvenimą
Gamtos mokslus mėgstančią ir mediciną studijuoti planuojančią septyniolikmetę Eleną dalyvauti šiame konkurse pastūmėjo bendramoksliai. Kelyje į Tarptautinį finalą ji, kaip ir kiti 16 į svarbiausią konkurso renginį Budapešte patekusių konkurso dalyvių iš 8 Rytų ir Vidurio Europos šalių, turėjo išmokti gerai išklausyti varžovus ir taikliai argumentuoti, taip pat laimėti regioninius atrankos turus bei nacionalinį finalą. Mergina Budapešte pasiekė pusfinalį, o iki pagrindinio finalo jai pritrūko labai nedaug.
Suprato, kur sukti po mokyklos, išmoko pasitikėti savimi
Dvyliktokei Mantei debatai netgi padėjo apsispręsti, kuria linkme ji nori kreipti savo gyvenimą. Nors tikslios studijų programos mergina dar nepasirinko, bet ji, pasak aštuoniolikmetės, turėtų būti susijusi su tarptautiniais santykiais.
Dabar jau studentas, Budapešte žiuri nariu buvęs ir šią patirtį kaip nepakartojamą vertinantis devyniolikmetis Mindaugas sako: „Debatai davė labai daug. Man asmeniškai labai svarbu buvo tai, kad išmokau kalbėti prieš auditoriją, susitvarkyti su jauduliu ir dėstyti mintis.“
Tėvai investavo į vokiečių kalbą
Visi trys kalbinti jaunuoliai puikiai moka bent po dvi užsienio kalbas ir džiaugiasi jų teikiamais privalumais. Ypač daug jiems davė vokiečių kalba.
Mantės tėvai, kaip ji pati sako, investavo į jos vokiečių kalbos mokymąsi ir nuo penktos klasės suteikė jai galimybę kasmet lankyti kalbų mokyklos organizuojamus kursus Vokietijoje. „Kalbos praplečia visą pasaulį. Dėl tos vokiečių kalbos aš mokiausi Vokietijoje, aš 16 metų išvažiavau ir ten subrendau, pamačiau kitokius žmones ir mano vertybės pasikeitė. Pamatęs skirtingus žmones ir jų gyvenimus iš karto įvertini ir savo gyvenimą – ką tu turi ir ką tu gauni,“ – sako dvyliktokė.
Pakvietė diskutuoti su Vokietijos prezidentu
Su tokiu didžiuliu įkvėpimu mergina kalba apie liepos 12 d. Vilniuje vykusią Vokietijos Prezidento Joachimo Gaucko diskusiją su Lietuvos jaunimu apie Europos ateitį, kurioje prie apskrito stalo kartu su kitais jaunuoliais dalyvavo ne tik ji, bet taip pat ir kitas jaunasis debatininkas Mindaugas.
Tik įstojęs į universitetą gavo darbą
„Kalbos atvėrė man labai daug durų gyvenime. Dabar mokausi dar ir prancūzų kalbą, kad dar daugiau tų durų atvertų. Mokytis kalbų visų pirma mane paskatino mano tėvai. Tėtis visuomet sakydavo, kad kalba – tai durys į visas šalis. Dar skatino noras kažką pasiekti, mokėti bendraut, išsireikšti“, - sako Mindaugas.
Nori pasisemti patirties svetur
Tema, kuria Elena gynė UŽ poziciją Budapešte pusfinalyje, skambėjo taip: Ar valstybės finansuojamų studijų absolventai Europoje turėtų būti įstatymu įpareigoti tam tikrą laiką dirbti savo šalyje? Nors mergina debatuodama privalėjo rasti argumentų, kad absolventus reikia priversti atidirbti, ji pati laiko tokią poziciją nedemokratiška. „Aš nenorėčiau būti įpareigota likti savo šalyje, reikia ieškoti kitų būtų, kaip paskatinti žmones likti savo šalyje“, - sako Elena.
Vienuoliktokė pati nėra tikra, kur ateityje ją nuves gyvenimas: „Vieni žmonės labai kalba apie patriotiškumą, todėl nesinori sakyti, kad tu nori išvažiuoti. Kiti žmonės kaip tik labai verčia - važiuokit tik greičiau iš čia, nėra čia ką veikti. Ir iš tiesų labai sunku būnant tokiu jaunimu apsispręsti, ar tu nori kažkur važiuoti, ar nenori, nes toks spaudimas sudaromas iš visų pusių“.
Mokyklą bebaigiančios Mantės pozicija tvirtesnė: „Kai aš išvažiuoju į Vokietiją, aš labai pasiilgstu Lietuvos ir neįsivaizduoju, kad galėčiau visą gyvenimą ten gyventi. Bet studijuoti, įgyti patirties užsienyje aš noriu, bet dabar bent jau manau, kad aš po studijų grįžčiau į Lietuvą.“
VGTU studentas Mindaugas, gavęs viliojantį pasiūlymą, neatsisakytų galimybės pastudijuoti arba padirbėti užsienyje. Tačiau kol kas jis planuoja sutelkti visas pastangas mokslams ir darbui Vilniuje.
Vilniuje pernai vykusių VI Tarptautinių jaunimo debatų vokiečių kalba finalo informacinis partneris buvo naujienų portalas DELFI.
Tarptautiniai jaunimo debatai – tai vokiečių kalbos besimokantiems vyresniųjų klasių mokiniams skirtas konkursas. Šis projektas skatina dalyvius aktyviai domėtis ir kritiškai pažvelgti į aktualias politines ir socialines temas bei prisideda prie politinio švietimo. Tai Goethe´s instituto, fondo „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“, Hertie fondo ir Centrinės užsienio švietimo sistemos valdybos (ZfA) projektas.