Dūmą traukiančiais nepilnamečiais dabar dažniau pasidomės ir miesto Savivaldybės Viešosios tvarkos ir kontrolės skyriaus darbuotojai. Taip nuspręsta vakar mero pavaduotojos Gemos Umbrasienės sušauktame šio, taip pat Švietimo bei Ekonomikos ir turto valdymo skyrių specialistų pasitarime išnagrinėjus vienos Statybininkų gatvės daugiabučio savininkų bendrijos skundą dėl jų namo laiptinėse nuolat rūkančių kaimynystėje įsikūrusios „Verdenės“ pagrindinės mokyklos mokinių.
Vicemerės teigimu, Tabako kontrolės įstatymas draudžia rūkyti bendrojo naudojimo patalpose, o pažeidusieji įstatymą užsitraukia administracinę atsakomybę. Baudas už rūkančius nepilnamečius, aišku, tenka mokėti jų tėvams.
Ne bausti, o auklėti
„Manau, kad mokinių rūkymo problema kyla dėl mūsų vaikų sąmoningumo, geranoriškumo stokos. Vargu ar mokiniai džiaugtųsi, jei per pertraukas būtų verčiami klausytis paskaitų apie rūkymo žalą, – greičiausiai tai jie įvertintų kaip savo teisių pažeidimą. O argi ne taip yra pažeidžiamos daugiabučių gyventojų, priverstų kvėpuoti jų laiptinėse rūkančių paauglių pučiamais tabako dūmais ir nuolat šluoti jų primėtytas nuorūkas, teisės?“ – kalbėjo G. Umbrasienė.
Mero pavaduotojos teigimu, „Verdenės“ pagrindinėje mokykloje reikėtų labiau sutelkti mokinius ir jų tėvus, dar dažniau kalbėti apie rūkymo keliamas grėsmes, pagarbą šalia gyvenantiems žmonėms.
„Nubausti yra lengva, bet gerų rezultatų tai duoda retai. Aš tikiu, kad vaikus galima įtikinti, jog jie pažeidžia įstatymą, kenkia ne tik sau, bet ir kitiems“, – tvirtino ji.
Anot vicemerės, kol žmonija rūkys, o paaugliai rūkydami skubės tapti suaugusiaisiais, vaikų rūkymo problema visada bus aktuali. „Gaila, kad likvidavus Panevėžio apskrities viršininko administraciją mokyklose išnyko ir jos organizuotas „Nerūkančios klasės“ projektas, mokęs vaikus gyventi sveikai, be cigaretės“, – sakė G. Umbrasienė.
Mokykla jaučiasi bejėgė
„Verdenės“ pagrindinės mokyklos direktorės pareigas laikinai einanti pavaduotoja Margarita Drilingienė „Panevėžio balsui“ tvirtino, jog kovai su mokinių rūkymu mokykloje negailima nei laiko, nei pastangų, tačiau ta kova kol kas neduoda vaisių.
„Mokykloje vykdomos alkoholio ir tabako prevencijos programos, jos integruojamos net į pamokas. Klasių auklėtojai nuolat veda valandėles apie rūkymo žalą, socialinis pedagogas su policijos pareigūnais apie tai kalba per tėvų susirinkimus, rūkančius moksleivius auklėjame ir gražiuoju, ir rašome pastabas pažymių knygelėse, tačiau viso to rezultatai vis tiek nėra mums palankūs“, – pripažino M. Drilingienė.
Pedagogė teigė puikiai suprantanti aplinkinių daugiabučių, kurių laiptines pamėgo mokyklos rūkaliai, gyventojus, ir ragino juos pačius, išvydus nepageidaujamus jaunuolius, kviesti policiją.
„Mūsų rankos per silpnos kontroliuoti, kas dedasi už mokyklos tvoros“, – sako M. Drilingienė.