Netoli Kauno Petro Vileišio vidurinės mokyklos gyvenanti Aistė Janonienė prisipažino, kad šalia šios mokyklos esantį stadioną stengiasi pereiti kol dar šviesu. O jei jį tenka kirsti sutemus, moteris pasileidžia bėgti, nes čia dažnai stoviniuoja petardomis "ginkluoti" paaugliai.
"Kartą girdėjau, kaip jie krizendami ruošėsi "pasprogdinti" petardą man po kojomis, tačiau, matyt, nespėjo", - prisiminė A.Janonienė.
Pasak kaunietės A.Janonienės, nuo taip žaidžiančių vaikų kenčia ir kiti šio mikrorajono gyventojai, tarp kurių nemažai garbaus amžiaus žmonių.
"Kaimynas senukas kartą man skundėsi, kad pavakarį jam vedžiojant šunį pro šalį prabėgdami vaikai "kažką" numetė po kojomis, o po kelių akimirkų driokstelėjo sprogimas. Senolis labai išsigando, jam teko gerti raminamuosius", - kaimynui nutikusią istoriją perpasakojo kaunietė.
Kad perkant petardas jiems nekyla jokių keblumų, "15 min" patvirtino patys moksleiviai. Pirmadienį dieną greta mokyklos kartu su dar dviem draugais dūminę "bombioškę" paleidęs berniukas prasitarė, kad draugai ją pirko Šilainių "Maxima" parduotuvėje.
"Dažniausiai tokiais žaidimais užsiima jaunesnių klasių moksleiviai: penktokai - aštuntokai. Nors būna, kad galvos susisuka ir dvyliktokams. Šiemet mokykloje ir jos prieigose moksleivių, šaudančių petardas, dar neužtikome. Tačiau kaip ir kasmet rengsime mokymus, per kuriuos priminsime apie tokių žaidimų žalą. Klasių auklėtojai instruktažą savo auklėtiniams ves kitą pirmadienį", - sakė Kauno Petro Vileišio vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Lina Dekerienė.
"Šiuo metu mažmeninė prekyba petardomis dar neleistina, tačiau specializuotose ginklų parduotuvėse, kurios turi leidimus, petardomis gali būti prekiaujama visus metus", - priminė Kauno miesto policijos Licenzijavimo skyriaus vyr. specialistas Remigijus Klapatauskas.
Pasidomėjus, kaip paaugliai nusiperka petardų, jei pardavėjai dievagojasi asmenims, neturintiems 18-os, šių prekių neparduodantys, pareigūnas aiškino, kad viskas vyksta pagal vieną ir tą patį modelį.
"Taip pat, kaip ir alkoholį ar cigaretes, moksleiviai petardas įsigyja per suaugusius. Pats esu matęs, kaip prekybos centre paaugliai išsirinko petardas, o kartu buvęs suaugęs žmogus už jas sumokėjo prie kasos", - matytą įvykį prisiminė R.Klapatauskas.
Šiemet, kaip ir kasmet, Kauno policijos bei priešgaisrinės apsaugos specialistai rengia prevencinius reidus. Nuo vakar dienos iki sausio 2-osios pareigūnai lankys petardomis prekiaujančias įmones, tikrins mokyklų ir kitų paauglių mėgstamų įstaigų prieigas.
R.Klapatauskas džiaugėsi, kad nors kasmet prieš šventes petardos Kaune pokši, tačiau skaudžių nelaimių pavyksta išvengti.
"Svarbiausia žinoti, kad petardos negalima šauti laikant ją rankose. Geriausia mesti kuo toliau nuo savęs, tik ne ant kitų žmonių ar stiklinių durų, langų. Tačiau net ir kokybiškos petardos nėra 100 proc. saugios", - teigė pareigūnas.
Jis patarė nusipirkus petardą ar kitą pirotechnikos gaminį atidžiai perskaityti jo naudojimo instrukciją ir griežtai jos laikytis.
Už neteisėtą naudojimąsi petardomis (tamsiu paros metu trikdant rimtį ir pan.) gali būti skirtas įspėjimas arba bauda iki 100 litų. Jei petardas neteisėtai "šaudo" nepilnametis, atsakomybė tenka jo tėvams. Pardavėjams, pardavusiems petardas asmenims, neturintiems 18-os, gali būti paskirta 200 litų bauda.