Redakcija sulaukė vieno Klaipėdos valstybinės kolegijos (KVK) darbuotojo laiško. "Esame informuoti, kad netrukus būsime verčiami pasirašyti su kolegijos l. e. p. direktore Gražina Markvaldiene konfidencialumo sutartis. Manau, kad ši sutartis prieštarauja įstatymams ir žmogaus teisėms. Gelbėkite!" - buvo rašoma laiške.

Teks tylėti

Peržvelgus sutartį, dėmesį patraukė ne vienas punktas. Vienas iš sutartyje numatytų susitarimo dalykų yra informacija, "kuria disponuoja kolegija ar kuri yra kolegijos patalpose, jei jos atskleidimas gali sukelti neigiamą poveikį darbdavio, jo klientų, taip pat visų jų darbuotojų veiklai ar reputacijai", t. y. darbuotojai negali dalintis neigiamo turinio informacija.

Taip pat darbuotojai turėtų įsipareigoti neatskleisti, neperduoti ar kitu būdu neperleisti konfidencialios informacijos bet kokiam trečiajam asmeniui "visą darbo sutarties su kolegija galiojimo laikotarpį ir ne mažiau kaip trejus metus po darbo santykių pasibaigimo. Tuo atveju, jeigu darbuotojui kyla abejonių dėl to, ar jo turima informacija yra konfidenciali, jis privalo nedelsdamas kreiptis į darbdavį, kad pastarasis paaiškintų, ar ši informacija yra konfidenciali informacija šios sutarties prasme", - rašoma sutartyje.

Taip pat numatomos ir pasekmės - jei darbuotojas pažeis sutarties punktus, privalės atlyginti nuostolius.

"Darbuotojas, neįvykdęs šioje sutartyje numatytų įsipareigojimų ar juos įvykdęs netinkamai, privalo atlyginti kolegijai, jos klientams ar kitiems darbuotojams padarytus tiesioginius ir netiesioginius nuostolius. Nuostoliais laikomos paslapčiai sukurti, tobulinti, naudoti turėtos išlaidos bei negautos pajamos, taip pat bet kokios baudos, sumokėtos darbdavio klientams ar kitiems tretiesiems asmenims. Šalys susitaria, kad minimaliais kolegijos nuostoliais kiekvieno pažeidimo atveju yra laikoma 10 000 (dešimt tūkstančių) litų", - įspėja sutartis.

"Įprasta sutartis"

Pasidomėjus šia sutartimi, laikinai einanti direktoriaus pareigas Gražina Markvaldienė tvirtino, jog žurnalistus pasiekusi sutarties kopija - tik projektas.

"Tai yra darbo grupės rengiamas projektas, kuris bus teikiamas viešai, diskutuojama", - tikino pokalbininkė.

Rengiant sutarties turinį esą buvo naudojamasi kitų sutarčių pavyzdžiais. Pasak jos, tokios sutarties prireikė tam, kad kolegijos darbuotojai nepasinaudotų įstaigos intelektine medžiaga. Tiesa, G. Markvaldienė pripažino, jog iki šiol tokio atvejo dar nebuvo, bet norima apsisaugoti nuo galimų atvejų, daromos prielaidos, kad taip gali nutikti.

"Tie, kas skundžiasi, galėtų ateiti ir tiesiai paklausti, diskutuoti, o ne kreiptis į žurnalistus. Dabar šitos sutarties klausimas iš anksto keliamas, nors tai dar tik projektas", - kalbėjo laikinoji KVK vadovė.

Anot G. Markvaldienės, nežinia, kada sutartis bus pristatyta darbuotojams - esą ji dar bus svarstoma įstaigos etikos komitete, po to ir bus parinkta data.

Prieštarauja Konstitucijai

Situaciją pakomentuoti paprašyta advokato padėjėja Julija Flis, dirbanti su darbo teisės klausimais, teigė, kad tokia sutartis nėra naujiena - įmonės ar įstaigos pateikia jas darbuotojams, kad apsisaugotų nuo komercinių paslapčių nutekėjimo.

"Sutartimis numatomos pareigos turi būti adekvačios, pernelyg neribojamos. Kalbant apie kai kuriuos punktus, kyla klausimas dėl atitikimo Konstitucijai. Darbdaviai turi teisę siūlyti tokias sutartis, o darbuotojai turi teisę nepasirašyti, tačiau turint omenyje dabartinę situaciją, ši galimybė yra abejotina", - sakė J. Flis.

Pasak teisininkės, nelogiškai didelė ir nustatyta minimalių nuostolių suma - 10 tūkst. litų. "Suma - labai didelė. Reiktų svarstyti, ar ši nuostata yra adekvati, ar atitinka proporcingumo principą", - komentavo ji.

J. Flis pabrėžė, kad darbuotojai turi teisę nesutikti ar net apskųsti tokią sutartį teismui. Pokalbininkės nuomone, teismas būtų darbuotojų pusėje. "Kreiptis į teismą darbuotojai galėtų ir tuo atveju, jei darbdavys taikytų sankcijas dėl to, kad darbuotojas nenori pasirašyti", - teigė J. Flis.

Pokalbininkė akcentavo, kad konfliktų dėl konfidencialumo sutarčių nėra daug - daugiausia jų kyla dėl visiškos materialinės atsakomybės sutarčių, pagal kurias darbuotojams tenka atlyginti nuostolius net ir tuomet, jei jie padaryti ne dėl darbuotojo, o galbūt dėl darbdavio, kuris nesirūpino turto priežiūra, kaltės.