Išgertuvės ir raliai

„Esu Panevėžio gyventojas, todėl nebegaliu žiūrėti, kaip nyksta visuomeninis turtas. Krepšinio aikštelė yra laisvalaikio praleidimo vieta vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Jos visiems reikėjo laukti beveik 20 metų, o dabar, atrodo, kad ji bus suniokota per trejus metus.

Žinoma, geriau būtų, kad mano prognozės neišsipildytų. Ne kartą mačiau, kaip aikštelėje motociklininkai rengia ralio lenktynes, čia nuolat vyksta išgertuvės, kūrenami laužai, laužomi suoliukai. Praėjusį savaitgalį vienas iš dviejų ką tik pastatytų suoliukų buvo visiškai sulaužytas“, – liūdną žinią mūsų dienraščiui pranešė susirūpinęs miestietis.

Panevėžietis panoro sužinoti, kas buvo šio kilnaus projekto autoriai, kaip jie ketina užtikrinti šios aikštelės ilgaamžiškumą ir, žinoma, saugumą. Vyriškis taip pat patarė, jog galbūt šioje vietoje vertėtų pastatyti vaizdo kameras arba sustiprinti mokyklos apsaugą.

M.Karkos mokyklos direktorius Alfredas Paberžis į klausimą, ar nevertėtų sustiprinti aikštelės apsaugą, atsakė klausimu: „O kokių mes priemonių galime imtis? Galiu tik pasakyti – kova su vėjo malūnais ir tiek. Neseniai kažkas mokyklos langus išdaužė. Aikštelė, mano manymu, turėtų būti aptverta. Čia turėtų būti sumontuotos stebėjimo kameros. Į aikštelę ateina daugiausia jauni žmonės, tačiau kokį pavyzdį vaikai mato, jei suaugęs žmogus aikštelėje pasistato mašiną? Kita vertus, nereikia kaltinti vaikų. Nedorą elgesį jie atsineša iš namų. Ir apskritai – nereikia ieškoti kaltų ir nuo kalbų pereiti prie konkrečių darbų.“

Dingo atrama

Minėta M.Karkos pagrindinės mokyklos krepšinio aikštelė kartu su J.Mitinio mokyklos krepšinio aikštele atnaujinta praėjusių metų vasarą. Jose paklota nauja sintetinė danga, pastatyti nauji krepšinio stovai bei įrengti suoleliai. Dviem aikštelėms atnaujinti Panevėžio miesto savivaldybės taryba skyrė 100 tūkstančių litų. Tačiau dabar, rodos, reikės papildomų lėšų remontui.

Pasak vieno J.Miltinio vidurinės mokyklos abituriento, kenčia ir šios ugdymo įstaigos aikštelė: „Joje buvo įrengti du suoliukai su atramomis. Viena atrama kažkur dingo. Liko tik sėdimoji dalis.“

Nepalaimino

Šiuo klausimu kalbėjomės su Panevėžio kūno kultūros ir sporto centro (KKSC), parengusio miesto sporto aikštelių renovacijos programą, direktoriaus pavaduotoju Sauliumi Raziūnu.

– Ar tikėjotės, kad darydami gerus darbus sulauksite tokių miestiečių poelgių?

– Gaila, tačiau visko galima tikėtis. Juolab kad aikštelės neaptvertos, tad jose gali lankytis bet kuris norintysis. Kita vertus, gautomis lėšomis mes tik įrengėme naujas konstrukcijas, o jų saugumu turėtų rūpintis mokyklos administracija, nes aikštelė yra jų teritorijoje. Tenka tik apgailestauti ir tikėtis, kad žmonės taps sąmoningesni, keis savo požiūrį. Jei remonto darbai brangiai nekainuos, tai gal pavasarį ir suremontuosime? Tačiau kur tikimybė, kad iki to meto aikštelė nebus visiškai suniokota? Be to, ypač daug problemų kelia aikštelių būklė daugiabučių namų rajonuose.

– J.Miltinio ir M.Karkos mokyklų aikštelės atnaujintos vykdant 2007–2013 metų Panevėžio miesto sporto aikštelių sutvarkymo programą. Pagal ją, siekiant propaguoti masinį ir profesionalųjį sportą, didinti vaikų ir jaunimo užimtumą, iki 2013 metų mieste iš viso, įskaitant ir mokyklas, turėtų būti atnaujinta 113 aikštelių. Kiek pagal šią programą jau atnaujinta sporto aikštynų prie mokyklų ir kiek dar laukia eilės?

– Per daugiau nei vienerius metus renovuotos trys aikštelės – jau minėtos J.Miltinio, M.Karkos bei Senvagės mokyklų teritorijose. Panevėžio A.Lipniūno vidurinės mokyklos aikštynas praėjusiais metais Panevėžio miesto savivaldybės tarybos sprendimu Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų finansinei paramai gauti taip pat buvo įtrauktas į Panevėžio miesto sporto aikštelių, kurias reikia sutvarkyti 2007–2013 metais, sąrašą. Šio projekto preliminari vertė – 1 milijonas 300 tūkstančių litų.

Gavus fondų paramą, numatyta renovuoti mokyklos stadiono futbolo aikštę, bėgimo takus ir lengvosios atletikos sektorius, įrengti krepšinio, tinklinio, kvadrato aikšteles, pritaikyti aikštyną neįgaliesiems. Panevėžio regiono centre iki šiol nėra neįgaliųjų socialinei reabilitacijai ir laisvalaikiui pritaikytų sporto aikštynų, todėl tikimasi bent vieną tokį įrengti. Panevėžio mieste modernų stadioną jau turi „Šaltinio“ vidurinė mokykla, stadionus baigia renovuoti J.Balčikonio gimnazija ir „Aušros“ vidurinė mokykla.

Savivaldybės taryba įsipareigojo iš dalies finansuoti 10 procentų preliminarios A.Lipniūno vidurinės mokyklos aikštyno renovacijai paruošto projekto sumos, jei šiam bus skirtas finansavimas, 10 procentų vertės įsipareigojo sumokėti miesto Savivaldybė. Gavus finansavimą, renovavimo darbai prasidėtų nuo kitų metų vasaros. Tačiau lieka tik apgailestauti, kad esant didelei konkurencijai atrenkant projektus šio klausimo svarstymas buvo atidėtas ateičiai.