Parduotuvės motyvai suprantami – kuo daugiau žmonių domisi, tuo geriau. Tačiau kaip tai suderinama su vaiko interesais, kas prižiūri parduotuvėje miegančius, kortomis lošiančius ir energetinius gėrimus geriančius vaikus, kai to nedaro tėvai?
Keturiolikmetę dukterį auginantis vilnietis Mantvydas (vardas pakeistas – DELFI) teigia, kad savo vaiko nieku gyvu neišleistų miegoti prie parduotuvės durų. Vyro teigimu, jeigu jo dukra siekdama gauti dovanų čekį užsimanytų miegoti prie „H&M” durų, tai jis suabejotų savo auklėjimo sugebėjimais.
„Ne tik, kad neišleisčiau, bet pagalvočiau, kad prastai išauklėjau savo vaiką ir kaip tai galėjo atsitikti? Jeigu mano vaikas užsimanytų miegoti prie parduotuvės durų, tokiu atveju man nerimą keltų dukters pasaulėžiūra, akiratis, vertybinė orientacija ir gyvenimo prioritetai, nes keturiolikos metų paaugliui jau turėtų būti būdinga atsirinkti, kas gyvenime svarbu. Ir jeigu naktį ne miega, o laukia prie „H&M”, tai, sakyčiau, yra šiokių tokių problemų prioritetuose ir vertybių skalėje“, - pasakojo Mantvydas.
Pašnekovas taip pat teigia, kad paaugliai neturi naktimis trankytis po miestą – nei po parduotuves, nei kur nors kitur.
„Apskritai naktinis gyvenimas tikrai ne tokiame amžiuje turėtų prasidėti“, - sakė Mantvydas.
Panašiai mąsto ir trylikametę mergaitę auginantis Ramūnas (vardas pakeistas – DELFI). Jo teigimu, tokio amžiaus merginos ir vaikinai naktimis turi miegoti, o ne leisti laiką prie parduotuvių.
„Pakanka to, kad dėl 1D (One Direction – DELFI) dainų ir artėjančio filmo „kraustosi iš proto”, o dėl dovanų čekio – nemanau, kad verta. Nebus – nereiks, apsirengti juk galima ne vien šios firmos drabužiais. Nemanau, kad verta pratinti vaikus taip sureikšminti prekinius ženklus“, - sakė Ramūnas.
R. Šalaševičiūtė: aš anūkų nebūčiau leidusi
Seimo narė, buvusi vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė sako, kad jai toks paauglių būriavimasis prie parduotuvės siekiant gauti dovanų čekį neatrodo priimtinas. Politikės teigimu, jeigu miegoti prie „H&M” parduotuvės durų būtų užsimanę jos dukrų vaikai, dukterys tikriausiai būtų leidusios, tačiau pati R. Šalaševičiūtė teigia panašioms akcijoms nepritarianti.
„Jeigu mano anūkai, kurių vienam yra virš 16 metų, kitam – virš 17 metų, būtų prašę tėvų, manau, kad mano dukros būtų leidusios. Bet asmeniškai aš nemanau, kad tokios akcijos ir toks laukimas yra geras dalykas. Matote, didžiulė minia tų nepilnamečių, kiek girdėjau, buvo gurkšnojamas alus. Jaunimas gi ne miegojo ir ne knygas skaitė, o tūsinosi, kaip jie įvardija. Toks laiko praleidimas nėra tinkamas. Aš nemanau, kad prekybos tinklo apsauga domėjosi, kuo tas jaunimas užsiima“, - DELFI sakė R. Šalaševičiūtė.
Vaiko gerovės parlamentinės komisijos pirmininkė sako, kad ši akcija skatina prisiminti diskusijas apie vadinamąją komendanto arba šeimos valandą, kai vaikams iki 16 metų draudžiama naktį be tėvų ar teisėtų atstovų būti viešose vietose. Tokias pataisas pasitarusi su Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga 2009 m. yra siūliusi konservatorė Vida Marija Čigriejienė.
Pagal siūlytą Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisą, vasaros metu paaugliams iki 16 metų amžiaus nebūtų galima bastytis viešose vietose be suaugusiųjų priežiūros nuo 23 val. iki 6 val. ryto, o žiemos metu – nuo 22 val. vakaro iki 6 val. ryto. Tokiu atveju kavinėse, klubuose bei kitose pramogų ir pasilinksminimo vietose būtų prašoma parodyti asmens dokumentą.
„Kiek pamenu, kaip tik DELFI užsakė apklausą, kurioje paaiškėjo, kad apie 80 proc. atsakiusiųjų buvo už tai, kad reikia riboti nepilnamečių judėjimą vėlyvu paros metu tiek jų pačių saugumo sumetimais, tiek apskritai – kad nebendrautų su tais, kurie linkę daryti nusikaltimus. Bet iki priėmimo stadijos šita pataisa neatėjo“, - apgailestavo R. Šalaševičiūtė.
Tačiau R. Šalaševičiūtė sako, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija yra pradėjusi rengti naują Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą, kuriame irgi įtraukta komendanto arba šeimos valanda.
„Būdama Seimo nare aš tą klausimą kėliau, kad reikia prie to grįžti. Kai susitinku su rinkėjais, mokyklose bendrauju su pedagogais, tai yra tokia nuomonė, kad turėtų būti prie to grįžtama“, - sakė politikė. Jos nuomone, tai užkirstų kelią įvairiems paauglių miegojimams prie parduotuvių ir panašioms akcijoms.
„H&M” nesidomėjo didžiausių aistruolių amžiumi
Pasiteiravus, ar surengus dovanų kortelių akciją, parduotuvė domėjosi aistruolių amžiumi, parduotuvės ryšių su visuomene ir komunikacijos vadovė Tiina Miettinen teigė, jog parduotuvės asortimentas pritaikytas visoms amžiaus grupėms – suaugusiems, vaikams, paaugliams ir kitiems.
Primenama, kad prieš pirmosios parduotuvės atidarymą Lietuvoje švediško kapitalo „Hennes & Mauritz“ („H&M“) paskelbė apie akciją, kad pirmieji 10 pirkėjų gaus 350 Lt dovanų korteles, o dar 300 žmonių – po 50 Lt vertės dovanų čekį. Tai sužadino viltis apie šimto jaunuolių ir paauglių grupei, kurie nutarė nakvoti prie parduotuvės naktį prieš atidarymą.
T. Miettinen teigimu, saugumą aistruoliams nakvojant prie parduotuvės užtikrino pasamdyta apsauga, todėl jokių incidentų nekilo.
„Tiek per parduotuvės atidarymą, tiek susidarius eilėms viskas praėjo sklandžiai. Per naktį turėjome apsaugos kompaniją, kuri prižiūrėjo situaciją ir užtikrino, kad viskas eitųsi sklandžiai“, - sakė parduotuvės atstovė.
„Akropolis“ priėmė nakvojančius vidun
Vilniaus „Akropolio“ valdytojas Česlovas Urbonavičius DELFI teigė, kad prieš „H&M” parduotuvės atidarymą ir jo metu apsaugą užtikrino parduotuvės samdyta apsauga, kuri ir prižiūrėjo, kad nakvojantis jaunimas ko nors neprikrėstų.
Jo teigimu, „Akropolis“ tik priėmė sprendimą leisti pasilikti žmonėms viduje – kad būsimi pirkėjai galėtų pasinaudoti tualetu ir nešaltų lauke.
„Patį atidarymą ir visą su tuo susijusį „triukšmą“ organizavo pats „H&M”. „Akropolis“ tik pasižiūrėjo, kad žmonės renkasi nuo ketvirtadienio vakaro, todėl penktadienį priimtas sprendimas suteikti galimybę jiems pernakvoti prekybos centro patalpose, kas nėra įprasta. Tiesiog kad žmonės galėtų pasinaudoti tualetais, jei reikia ir kad nešaltų lauke. Tvarką prie pačios parduotuvės palaikė „H&M” samdyta apsauga, tačiau visą „Akropolio“ vidų, kaip visada, stebėjo ir „Akropolio“ apsaugos tarnyba, - sakė „Akropolio“ atstovas.