Įstatymo projekte pakeistas pirmosios studijų pakopos, vientisųjų ir antrosios studijų pakopos studentams teikiamų stipendijų reglamentavimas. Nustatyta, kad šiems studentams gali būti mokamos socialinės ir skatinamosios stipendijos.
Įstatyme įtvirtinama mokslo ir studijų vienovė, numatoma, kad antrosios ir trečiosios pakopos (magistrantūros ir doktorantūros) studijos galėtų vykti tik tose aukštosiose mokyklose, kuriose yra pakankamas mokslinių tyrimų lygis. Nustatoma aukštųjų mokyklų prievolė sukurti vidines studijų kokybės užtikrinimo sistemas ir reglamentuojamos išorinės studijų kokybės priežiūros priemonės.
Dieninių, neakivaizdinių ir vakarinių studijų formas siūloma pertvarkyti į nuolatinę ir ištęstąją, geriau atitinkančias tarptautinę praktiką, o studijų apimtis, įsigaliojus įstatymui, būtų skaičiuojama europiniais kreditais (ECTS). Numatoma sumažinti valstybinį studentų skaičiaus reguliavimą - valstybė nustatytų tik biudžeto lėšomis remiamų studijų vietų skaičių, jų nepriskirdama konkrečiai aukštajai mokyklai. Toks principas leis įvesti lankstesnį "lėšos paskui studentą" principą, kuris paskatins aukštųjų mokyklų konkurenciją ir studijų kokybės augimą.
Įstatymu siūloma atsisakyti studijų kainos valstybinio reguliavimo - studijų kainą studijuojantiesiems savo lėšomis nustatytų pati aukštoji mokykla. Tai sudarys aukštosioms mokykloms galimybes lanksčiau reaguoti į studijų paklausą, pritraukti daugiau studentų iš užsienio.
Studijų įmokų dydis studentams, studijuosiantiems visiškai arba iš dalies valstybės finansuojamose vietose, kol kas nekeičiamas: dėl to turi politiškai apsispręsti Seimas. Įstatymo projekte reglamentuojamas programinis konkursinis mokslinių tyrimų finansavimas, kuris galiojančiuose įstatymuose nebuvo aptartas.
Pasak ŠMM sekretoriaus Giedriaus Viliūno, įstatymas pakeis šiuo metu galiojančius Mokslo ir studijų ir Aukštojo mokslo įstatymus.
"Svarbiausios naujovės siūlomos mokslo ir studijų institucijų autonomijos ir atskaitomybės, valdymo, finansavimo, studijų sistemos, studijų ir mokslinės veiklos kokybės užtikrinimo srityse", - sako sekretorius.
G. Viliūno teigimu, naujasis įstatymo projektas artimiausiu laiku bus aptartas su studentais, mokslininkais, ekspertinių organizacijų atstovais ir kitomis interesų grupėmis.