Kauno technologijos universitetas (KTU), Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) ir Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) nuo pirmaujančiųjų pasaulyje atsiliko daugiau nei per 700 vietų.
Visų kitų Lietuvos universitetinių aukštųjų mokyklų geriausiųjų reitinge nėra.
Antradienį paskelbtame geriausių universitetų penketuke net trys Didžiosios Britanijos universitetai, informuoja telegraph.co.uk.
10-ies geriausių pasaulio universitetų sąrašas
Dešimties gereičių pasaulio universitetų sąrašo viršuje – Masačusetso technologijų universitetas. Pirmasis dešimtukas atrodo taip:
1. Masačusetso technologijų universitetas,
2. Kembridžo universitetas,
3. Londono imperatoriškasis koledžas,
4. Harvardo universitetas,
5. Oksfordo universitetas,
6. Londono universitetinis koledžas,
7. Stenfordo universitetas,
8. Kalifornijos technologijų institutas,
9. Prinstono universitetas
10. Jeilio universitetas.
VU pakilo
Kaip rašė DELFI, pernai aukščiausiai iš Lietuvos universitetų įvertintas VU užėmė 601–650 vietą. Taigi, šiemet ši aukštoji mokykla pakilo aukščiau. Taip pat, kaip užpernai, VU šiemet įvertintas 501-550 vieta.
Likusių trijų į Lietuvos universitetų pozicija nepakito, kaip ir praėjusiais metais jie pakliuvo į 701+ kategoriją ir užima 700-800 vietas. Pernai KTU reitinge buvo paminėtas pirmąjį kartą. Prieš pora metų 601+ vietoje buvę VDU ir VGTU turėtų pozicijų neatgavo ir liko 701+ kategorijoje.
Reitingo rengėjų teigimu, atsižvelgiant į pasaulio universitetų skaičių, QS sąrašas atspindi 4 proc. geriausiųjų aukštųjų mokyklų.
Universitetus „QS“ sąrašui atrinko pagal jų teikiamo išsilavinimo kokybę, pagal tai, kiek baigusių universitetą pradeda dirbti, pagal studentų ir dėstytojų skaičių (kiek vienam dėstytojui tenka studentų), mokymo standartus ir studentų užsieniečių skaičių.
Rektorių konferencijos prezidentas: tai – rimtas signalas Lietuvos universitetams
„Geriausiųjų pasaulio universitetų sąraše minimos tik keturios Lietuvos aukštosios mokyklos ir tai – rimtas signalas Lietuvos universitetams“, – DELFI teigė Lietuvos universitetų rektorių konferencijos prezidentas Petras Baršauskas.
KTU vadovui tai dar vienas ženklas, kad pagaliau reikia pakelti galvas ir žiūrėti ne vien į kiekybę, bet ir į kokybę. „Žvelgiant į ateitį, kokybė yra svarbiau. Išliks tie, kurie žiūrės kokybinių rodiklių“, – įsitikinęs rektorius.
QS reitingo P. Baršauskas nepervertina, sako, jog yra ir objektyvesnių, tačiau nereiškia, kad šį reikia ignoruoti.
„QS reitinge yra keistų klausimų, pavyzdžiui, apie absolventus Nobelio premijos laureatus ir kitų, kurie tiesiogiai neatspindi studijų kokybės. Tačiau jei paimsime visus pasaulio universitetus ir, pvz., Vilniaus universitetą, pamatysime, kad patenkame tarp 600 geriausių. Tai geras rezultatas. Taigi, vertinant reitingą svarbus objektyvumas, kitas dalykas, kaip tu į tuos skaičius žiūrėsi“, – sakė rektorių konferencijos vadovas.
Iškalbingas faktas
Paklaustas, kodėl reitinge minimos tik keturios universitetinės Lietuvos mokyklos, o kitų net nėra, KTU rektorius pripažino, jog nepaisant reitingavimo metodikos šis faktas iškalbingas: „Metodika nėra tobula, tačiau visiems vienoda ir tai rodo tam tikrų universitetų atitrūkimą. Reikia sakyti tiesiai – kiti netenkina reikalavimų ir krenta dar žemiau“.
Į geriausiųjų pasaulio universitetų sąrašą nepatekusių mokyklų rektorius nelinkęs ignoruoti, nes kiekvienas turi savo specifiką. „Tačiau jei mes visus pagal vienodą metodiką rikiuojame, tai tas palyginimas galimas“, – sakė P. Baršauskas.
Geriausiųjų reitinge 800 universitetų
„QS World University Rankings“ skelbiamas jau vienuoliktus metus iš eilės. Reitingo rezultatai sudaromi pagal akademinę reputaciją (40 proc.), reputaciją tarp darbdavių (10 proc.), santykį tarp studentų ir dėstytojų (20 proc.), citavimo indeksą (20 proc.), užsienio dėstytojų dalį (5 proc.), tarptautinių studentų skaičių (5 proc.).
Pirmi 400 universitetų reitinguojami individualiai, nuo 401 rikiuojami grupėmis konkrečios vietos neskiriant. QS reitingas sudaromas iš daugiau nei 2000 universitetų. Į geriausiųjų reitingą patenka per 800 universitetų. Sudarinėjant universitetų reitingą šiemet atsižvelgta į daugiau nei 62 tūkstančių mokslininkų ir beveik 28 tūkstančių darbdavių nuomonę. Pasak „QS World University Rankings“ rengėjų, toks aukštųjų mokyklų įvertinimo tyrimas – didžiausias ir reikšmingiausias pasaulyje.
Vis dar vertina Veterinarijos akademiją, kurios nebėra
Vertintų universitetų sąrašą atidžiai peržiūrėjusiems DELFI skaitytojams kilo klausimų apie reitingo patikimumą. „Suabejočiau reitingu, kuris tarp lietuviškų universitetų vis dar mini Veterinarijos akademiją, kuros nebėra, bet „nepažįsta“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ar Edukologijos universiteto“, - pastebėjo komentatorius Vaidas.
Visą sąrašą galima peržiūrėti čia.