Mitalas paragino ministrę pirmininkę
Valdančiosios Laisvės partijos frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas buvo vienas iš tų, kurie savo feisbuke pasidalino tokiu raginimu.
„Tik aklas galėjo nematyti, kad visas tarpinių patikrinimų traukinys artėja prie kracho. Kitą mėnesį – istorijos tarpinis patikrinimas, o vadovėlis mokyklose pasirodė prieš dvi savaites. Ryte kaip tik susitikome su Lietuvos moksleivių sąjunga (LMS) ir apie tai pasikalbėjome.
Atgrubnagišku būdu įgyvendinant reformas galima ir geriausias (bei ne pačias sudėtingiausias) idėjas visiškai diskredituoti.
Prieš pora dienų buvusi Nacionalinės švietimo agentūros direktorė teigė, kad indikavo ministerijai, jog šie tarpiniai patikrinimai nesuveiks. Ministras dėl „kliudymo“ dabar pirštu beda į premjerės komandą. Kiek galima išsisukinėt?“, – rašė V. Mitalas.
Politikas ragino: „metas tą atsistatydinimą priimti, kad Seime nereikėtų prie to prisidėti“.
Demokratai šmaikštavo
Ironizuoti ministro pareiškimo tema progos nepraleido ir demokratai „Vardan Lietuvos“. Arnoldas Pikžirnis ir Domas Griškevičius pasidalino fotomontažu, kuriame vaizduojamas ministras, virvėmis pririštas prie biuro kėdės.
„Premjere, išleiskit žmogų į laisvę, taupykit popierių. Kiek dar atsistatydinimo pareiškimų ministrui Jakštui dar teks rašyti?“, – rašė A. Pikžirnis.
„#Išlaisvink ministrą. Ar premjerė pagaliau patvirtins atsistatydinimo prašymą? P.S. ne pirmą“ , – rašė D. Griškevičius.
Veryga: Vyriausybė nėra komanda
Feisbuke situaciją įvertino ir valstiečių-žaliųjų atstovas Aurelijus Veryga, kuris konstatavo, kad niekas neabejoja, kad tarpiniams patikrinimams nebuvo tinkamai pasiruošta, ir tai tapo eksperimentu su vaikais, jų ateitimi ir jų psichikos sveikata.
„Ministras teigia, kad jam premjerės komanda trukdo. Ar dar kam kyla kokių klausimų dėl šitos vyriausybės kompetencijos? Premjerė, lakstanti prie Seimo mikrofonų ir atsakinėjanti į ministrams adresuotus klausimus, pristatinėjanti projektus, kuriuos turėtų pristatinėti ministrai yra labiausiai atsakinga už tai, kokią vyriausybę susiformavo.
Kasdien vis daugiau ir daugiau ženklų, kad Vyriausybė nėra komanda, o veikiau atsitiktinių, tarpusavyje savo sprendimų nederinančių, dėl jokių klausimų nediskutuojančių žmonių grupė“, – rašė A. Veryga.
Pasak jo, galima rasti Vyriausybės posėdžių įrašų, kuomet vyriausybės posėdis ir pasitarimas (kartu sudėjus) trunka apie 7 – 20 minučių.
„Nenuostabu, kad susirinkus tokią komandą tenka jai „trukdyti“. Nevaldoma ir nekompetentinga komanda laidoja paskutines premjerės viltis rinkimuose“, – rašė A. Veryga.
Socialdemokratai ragina tenkinti prašymą
Švietimo, mokslo ir sporto ministrui įteikus premjerei Iprašymą atsistatydinti ir atsistatydinus viceministrui Ramūnui Skaudžiui, socialdemokratų lyderė V. Blinkevičiūtė ragina I. Šimonytę tenkinti G. Jakšto prašymą, kadangi, anot jos, švietimo sistema jau kurį laiką yra palikta „be vairininko“.
Tai – jau ne pirmas kartas, kai G. Jakštas pažada visuomenei atsistatydinti, tačiau premjerė jį vis užstoja ir nepripažįsta pasikartojančių šio ministro klaidų, sako V. Blinkevičiūtė.
„Akivaizdu, kad visa švietimo sistema skęsta krizėje. Reformos buvo daromos dėl reformų, vadovėlių kaip nėra, taip nėra, toliau vykdoma švietimo privatizacija, tuo tarpu ministerija net nesugeba organizuoti tarpinių patikrinimų. Turbūt pats suprasdamas, kad nebesusitvarko, G. Jakštas jau vieną kartą teikė prašymą atsistatydinti. Dabar jau teikia antrą prašymą. Gal šį kartą I. Šimonytė pasielgs racionaliai ir atnaujins vadovybę, kuri, akivaizdu, visiškai nesusitvarko. Negalime rizikuoti mūsų vaikų ateitimi“, – teigia V. Blinkevičiūtė.
Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė I. Šimonytės pažadą išeiti atostogų vadina farsu.
„Pasižiūrėkite, kiek turime problemų švietimo sistemoje. Juk ne taip seniai streikavo mokytojai, savivaldybės skelbia aliarmą dėl reikalavimų stambinti klases, tuo tarpu tarpiniai patikrinimai patyrė visišką fiasko – jaunuoliai iš streso net griebėsi vaistų. Ir štai dabar, kuomet sugriuvo ir pačios ministerijos vadovybė, I. Šimonytė išeina atostogų. Tai – kažkoks farsas“, – tikina R. Budbergytė.
Pasak R. Budbergytės, toks atsainus I. Šimonytės požiūris į susiklosčiusią situaciją byloja, kad valdantieji net neplanuoja spręsti įsisenėjusių švietimo problemų.
„Premjerė tokioje sudėtingoje situacijoje ramiai eina atostogauti, nes ji nori dalyvauti prezidento rinkimuose. Ką tai sako apie dabartinius valdančiuosius? Tai rodo, kad jie net neplanuoja gesinti švietimo sistemoje įsiplieskusius gaisrus. Matyt, ir patys supranta, kad tos struktūrinės reformos, kurios buvo suplanuotos, nepasiteisino. Taigi iki pat rinkimų viskas bus, mano manymu, palikta savieigai“, – komentuoja R. Budbergytė.
Primename, kad G. Jakštas antradienį paskelbė apie atsistatydinimą aiškindamas jį nesutarimais Vyriausybėje dėl to, kaip turėtų būti sprendžiamos per tarpinius vienuoliktokų patikrinimus kilusios problemos. Apie pasitraukimą iš pareigų paskelbė ir viceministras R. Skaudžius, buvęs tiesiogiai atsakingas už minimus tarpinius patikrinimus.
Prašymą teikia antrą kartą
„Delfi“ primena, kad apie savo ketinimą premjerei įteikti atsistatydinimo prašymą G. Jakštas pranešė antradienį, per spaudos konferenciją, skirtą įvertinti besibaigiančią vienuoliktokų tarpinių patikrinimų sesiją.
„Tokiomis sąlygomis mums dirbti yra nelabai įmanoma, kadangi premjerės komanda labiau trukdo, nei padeda. Ta darbo kultūra, kuri ateina iš ten, man asmeniškai, mano komandai yra nepriimtina“, – teigė G. Jakštas.
Ministras kalbėjo, kad jau ne kartą jam teko prisiimti atsakomybę už sprendimus, kurių pats nepriėmė, ir daugiau to daryti teigė nenorįs.
„Tad šiandien ir viešai prašau premjerės priimti mano atsistatydinimą iš švietimo, mokslo ir sporto ministro pareigų“, – kalbėjo G. Jakštas.
Jis spaudos konferencijos metu pranešė ir tai, kad iš pareigų pasitraukė viceministras Ramūnas Skaudžius, kuris buvo atsakingas už tarpinių patikrinimų organizavimą bei įgyvendinimą. Plačiau apie viską skaitykite čia.
Premjerė pareiškimą gavo: baudžiavos Vyriausybėje nėra
Premjerė kol kas sprendimo nepriėmė, tačiau patvirtino, kad atsistatydinimo prašymas gautas.
„Jeigu ministrui atrodo, kad jis jau padarė viską, ką galėjo, tai, matyt, taip tą situaciją ir reikės vertinti“, – antradienį Seime žurnalistams teigė ministrė pirmininkė ir teigė, kad „nėra baudžiavos Vyriausybėje“.
Kol kas ji tiesiai nesiėmė atsakinėti į klausimą, ar tvirtins ministro atsistatydinimo prašymą.
„Aš neturiu dar to prašymo ir nenorėčiau, kad čia būtų kaip su ministru A. Anušausku“, – pažymėjo premjerė.
Ne pirmas kartas, kai Jakštas siūlosi trauktis
Tai jau antras kartas, kai G. Jakštas daro tokį žingsnį. Abu kartai yra susiję su tarpinių patikrinimų organizavimo tema.
„Tikrai nenoriu būti tas, kurio bus prašoma atsistatydinti. Visada galiu pateikti tuos siūlymus pats“, – „Delfi interviu“ anksčiau yra sakęs G. Jakštas.
G. Jakštas yra į ministrus deleguotas konservatorių. Jis pakeitė Jurgitą Šiugždinienę, kuri pasitraukė po to, kai visuomenėje kilo abejonių, ar ji skaidriai naudojo išmokas, gautas dirbant Kauno miesto savivaldybės taryboje.
Ir, jeigu I. Šimonytė patenkintų G. Jakšto prašymą, tai būtų trečias ministras, pasikeitęs šios kadencijos Vyriausybėje. Primename, kad krašto apsaugos ministro pozicijoje Arvydą Anušauską pakeitė Laurynas Kasčiūnas.
Vyriausybei tektų iš naujo gauti įgaliojimus, jeigu joje pasikeistų daugiau kaip pusė ministrų. Ministrų kabinete yra penkiolika ministrų.