JAV Minesotos universiteto psichologai mano, jog žmogaus elgesys tokiais atvejais labai priklauso nuo to, kokia buvo jo vaikystė, rašo compulenta.ru.
Mokslininkai bandė patikrinti hipotezę, ar žmonės, augę vargingose šeimose, susiklosčius nepalankioms ekonominėms aplinkybėms, renkasi finansinę naudą, kurią galima gauti iš karto, pernelyg nesusimąstant, kas bus rytoj. Ir priešingai: ar tie, kuriems vaikystėje nieko netrūko, labiau nerimauja dėl ateities ir labiau dėl jos stengiasi.
Taigi vienus žmones finansiniai sunkumai skatini veržtis diržus, o kitus – rizikuoti viskuo, kas dar liko.
Mokslininkai paprašė eksperimento dalyvių pagalvoti, kaip jie elgtųsi ekonomikos krizės akivaizdoje ir apsvarstyti, kokios galėtų būtų jų veiksmų strategijos pasekmės. Po to psichologai nurodė tyrimo dalyviams atlikti užduotį, padėjusių įvertinti, ar žmonės yra linkę rizikuoti ir impulsyviai elgtis.
Gauti rezultatai patvirtino štai ką: vargingose šeimose augę žmonės labiau linkę neapdairiai elgtis, rizikuoti, jie dažniau perka prabangius daiktus (nors į nugarą jiems jau kvėpuoja finansinės problemos) ir t.t. Tie, kurie augo šeimoje, nejutusioje pinigų trūkumo kartėlio, rizikuoti nemėgsta ir savo pinigų lengva ranka vėjais paleisti neketina. Elgsenos strategijų skirtumus atspindėjo ir skirtingas oksidatyvinio streso lygis, kuris nustatomas ištyrus šlapimo mėginius. Taigi rizikuoti linkusių asmenų šlapime buvo pastebėtas didesnis oksidatyvinio streso lygis.
Kitaip tariant, žmonės, užaugę finansinių problemų turėjusiose šeimose, artėjant krizei pradeda leisti pinigus į kairę ir į dešinę, rizikingai investuoja, nors tokios avantiūros sotesnio ir saugesnio rytojaus nežada. Iš turtingesnių šeimų kilę žmonės ima elgtis apdairiau ir stengiasi užsitikrinti sotų rytojų.
Tyrimo rezultatus mokslininkai skelbia leidinyje „Psychological Science“.
Specialistai įsitikinę: tokie elgsenos skirtumai pasireiškia tik streso sąlygomis – pavyzdžiui, ekonominės krizės akivaizdoje: tiek asmeninės, tiek pasaulinės. Aišku, kiekviena strategija turi savo pliusų bei minusų. Kartais rizikingos investicijos atneša pelną, kuris kompensuoja krizės sukeltus nuostolius.