Kaip rašoma ŠMM pranešime spaudai, labai sudėtinga situacija yra Trakų savivaldybės mokyklose. Pirmadienio duomenimis, nei vienoje mokykloje nebuvo atnaujintos/pasirašytos darbo sutartys su mokytojais.
„Tokio aplaidumo priežastimi yra įvardijama tai, kad ministerija neva nėra pasirašiusi įsakymo dėl lėšų skyrimo. Bet savivaldybė ir kiekviena mokykla mato lėšas informacinėje sistemoje ir absoliučiai daugumai savivaldybių čia bėdų nekilo, tad sunku patikėti, kad tai lemtų objektyvios priežastys“, – sako ministrės patarėjas Arminas Varanauskas.
Šiandien ŠMM gavo skundą dėl Trakų Lentvario Versmės gimnazijos. Rytoj planuojamas etatinio koordinavimo grupės vizitas į šią mokyklą, kad įvertintų, kur slypi bėdos.
Keista situacija yra susiklosčiusi Plungės savivaldybėje, kur taip pat nei vienoje mokykloje dėl pasikeitusių darbo sąlygų dar neatnaujintos darbo sutartys su mokytojais. Komplikuota padėtis Prienų rajono savivaldybėje – čia darbo sutarčių su mokytojais nėra atnaujinę 94 proc. mokyklų. Mažeikių rajono savivaldybėje tokių mokyklų per 80 proc.
A. Varanauskas išskiria ir Kalvarijos savivaldybės Kalvarijos gimnaziją bei Šalčininkų raj. J. Sniadeckio gimnaziją, kur sutartys su mokytojais nėra atnaujintos, kadangi nėra sutarimo su profesinėmis sąjungomis. Kalvarijos mokykloje nėra suderinta darbo apmokėjimo sistema, o kitos – mokytojai nebuvo tinkamai informuoti apie darbo sąlygų pasikeitimą.
Taip pat etatinio įvedimas išryškino kitą problemą – didelėje dalyje mokyklų steigėjui pritarus, yra daroma daugiau klasės komplektų, negu skiriama lėšų.
„Pavyzdžiui, mokykloje skaičiuojant du klasių komplektus po 25 vaikus mokykla gauna užtektinai pinigų, kad galėtų įgyvendinti ugdymo planą. Bet jei ji nusprendžia pati iš šio kiekio vaikų padaryti 3 komplektus, tai, žinoma, pinigų neužtenka arba reikia daugiau mokytojų“ , – sako A. Varanauskas.
Ministerijos turimais duomenimis, kitose savivaldybėse dauguma mokyklų jaučiasi visiškai pasirengusios etatiniam, šią savaitę pradedami mokėti atlyginimai. Atlyginimų fondas šiemet didėja 12 proc. Per ateinančias dvi savaites absoliuti dauguma mokytojų jau turėtų gauti savo atlygį. Prielaidų nemokėti atlyginimų ar vėluoti nėra, nes mokyklos jau ir šiandien turi pakankamai lėšų atlyginimams sumokėti.
Patarėjas A. Varanauskas sako, kad mokytojų atlyginimas dėl etatinio tikrai nemažėja. Bet mokytojų atlyginimai (kaip ir iki šiol) galėjo mažėti dėl kitų objektyvių priežasčių: jei sumažėjo mokytojo darbo krūvis dėl mažėjančio klasių ir pamokų skaičiaus; nebegalioja terminuotas koeficiento didinimas, pavyzdžiui, praeitais metais mokytojas dirbo su 5 spec. poreikių vaikais ir dėl to jam buvo metams padidintas koeficientas Jei koeficiento didinimas nebuvo terminuotas, tuomet mažėti negali.
Visose savivaldybėse atlyginimai didėja skirtingai. Savivaldybėse yra skirtingas mokinių mažėjimas, skirtingai sukomplektuotos mokyklos ir klasės ir tai lemia skirtingą didėjimą.
Mokytojų atlyginimas priklauso nuo turimo krūvio, už kurio dalybas atsako direktorius, bei turimą stažą ir kvalifikacinę kategoriją. I etapo etatinio įvedimo metu galėjo atsirasti finansavimo netolygumų mokyklose, kuriose dirba daug mokytojų, turinčių didelį stažą ir aukštas kvalifikacines kategorijas, taip pat pradinio ugdymo programas vykdančiose mokyklose, specialiosiose mokyklose. Tokiems netolygumams išlyginti savivaldybėms skiriamos papildomos lėšos, kurias jos gali perskirstyti mokykloms pagal jų finansinius poreikius.
Per spalį mokyklos užpildys pedagogų registrą, tuomet bus tiksliai žinoma, kiek mokytojų kokiu krūviu dirba.
Lapkričio mėnesį bus atliktas visų šalies mokytojų ir mokyklų vadovų atlyginimų tyrimas.