Pusryčiuose dalyvavo Seimo vicepirmininkas Vydas Gedvilas, švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus, Rektorių konferencijos prezidentas Alfonsas Daniūnas.

Studentų sąjungai atstovavo jos prezidentas Paulius Baltokas, viceprezidentas Andrius Zalitis, būrelis įvairių aukštųjų mokyklų studentų.

Susitikimo metu A. Zalitis pristatė Studentų sąjungos tyrimą „Lietuvos studentų finansinė našta praktikų metu“. Atliekant tyrimą buvo apklausti 832 aukštųjų mokyklų bakalauro, magistro, doktorantūros ir vientisųjų studijų studentai.

„Tyrimo tikslas – išsiaiškinti, ar studentai per praktiką išleidžia papildomai pinigų. Iš tyrimo paaiškėjo, kad galima finansinė našta praktikos metu yra pagrindinis veiksnys renkantis vietą, kur praktiką atlikti“, – kalbėjo A. Zalitis. Taip pat paaiškėjo, kad 41 proc. studentų praktikos metu per mėnesį išleidžia 250 Lt daugiau nei studijuodami. Kartais praktika trunka du tris mėnesius, tad studentams, priverstiems nuomotis būstą, ji kerta per kišenę.

89 proc. apklaustųjų nurodė, kad finansinio atlygio už darbą praktikos metu negavo. 84 proc. studentų atliko praktiką tame rajone, iš kurio yra kilę arba kur studijuoja. Taip jiems pigiau ir patogiau – gyvena arba pas tėvus, arba bendrabutyje, kuriame gyveno studijų metu. Vos 16 proc. studentų rinkosi atlikti praktiką rajone, kur nestudijuoja ir iš kurio nėra kilę.

„Viskas iš mūsų „biednumo“. Praktikos – silpnoji vieta mūsų aukštajame moksle, – pripažino švietimo ir mokslo viceministras R.Vaitkus. – Ministerijos uždavinys turbūt – skaičiuoti, kiek tos praktikos kainuoja, ir jų kainą įskaičiuoti į studijų kainą. Bet studijų kaina – per maža, kad galėtume finansuoti praktiką“.

Seimo vicepirmininkas V.Gedvilas klausė studentų, kaip vyksta praktikos, kokia jų trukmė. R.Vaitkų domino, ar sudaromos normalios sąlygos praktikoms. Praktika – tai mokomasis procesas. Kai kur ji būna formali, kai kur vyksta iš esmės. Rektorių konferencijos prezidento A. Daniūno nuomone, į tas problemas turėtų būti suformuluotas valstybinis požiūris.

„O kokie konkretūs jūsų pasiūlymai, ką mes turėtume padaryti? – klausė V.Gedvilas. – Pritariu, kad tai – problema. Mes, politikai, kai kuriuos įstatymus taisome. Nuspręskite, ką konkrečiai siūlote, ir mes padarysime“.

R.Vaitkaus nuomone, praktiką reikia įteisinti įstatymu Darbo kodekse, kadangi neaiškūs praktikanto ir darbdavio santykiai. Reikia tiksliai nusakyti, kas yra praktikantas. O jeigu avarija, jos metu studentas sužalojamas? Gal valstybė studentus turėtų apdrausti per praktiką? Tarp studento ir darbdavio turėtų būti pasirašyta praktikos sutartis, kurioje būtų apibrėžta darbdavio atsakomybė.,

Atsisveikindamas su studentais, V.Gedvilas pažadėjo, kad studentų praktikos problemas išspręs įstatymų lygmeniu.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)