„Mano sūnus labai mėgsta filmuką „Ledo šalis“, nuolat jį žiūri, moka visas jo metu skambančias dainas. Nematėme nieko blogo, kol jis nepaprašė, kad Kalėdų senelis jam padovanotų Elzę. Su žmona tik susižvalgėme – nebeturėjome, ką pasakyti. Jis yra parašęs ir laišką Kalėdų seneliui, kuriame šią veikėją nupiešė, kasdien apie tai kalba. Galvojau, širdis plyš, kai jis vieną vakarą prieš miegą atsiduso ir pasakė, kad nesitiki Kalėdų svajonės išsipildymu. „Aš berniukas, Kalėdų senelis man tikrai neatneš lėlės“, – vaiko žodžius persakė jo tėtis.
Jis tikina nežinantis, kaip reikėtų elgtis. Nenori sūnui dovanoti lėlės, kad nebūtų pamintas jo vyriškumas, tačiau mato, kad šios dovanos berniukas labai nori.
Patarė padovanoti ir berniukišką dovaną
Anot vaikų ir suaugusių psichoterapeuto Remigijaus Juškėno, jokiu būdu nereikėtų išsigąsti tokio berniuko noro ir neparodyti jam savo nerimo, nes dirbtinis vyriškumo ugdymas gali tik paskatinti domėtis mergaitėms skirtais dalykais.
Vaikus apsėdusi šio filmuko mada jam priminė „Furby“ žaislų madą. Prieš maždaug dešimt metų Lietuvoje atsiradę šios serijos žaislai tuomet sukėlė tikrą susidomėjimo audrą. R. Juškėnas prisipažįsta ir pats namuose turintis furbį.
„Tuomet visi, net suaugusieji, pradėjo juos masiškai pirkti. Tačiau daugelis pažaidė mėnesį laiko ir pamiršo. Ir mane iš pradžių tas žaislas prajuokindavo, o dabar kažkur padėtas tik renka dulkes. Tuo ir baigėsi mano suvaikėjimas. Taip gali būti ir su animacinio filmuko personažu. Įspūdį padarė, sudomino, tačiau dar savaitę, mėnesį bus įdomu, o po to visas susidomėjimas baigsis“, – spėjo psichologas.
Skandinavijoje nuostabos nekeltų
Anot jo, tokia situacija Skandinavijoje nenustebintų – lėlė berniukui būtų dovanojama nekeliant jokių klausimų.
„Ten viskas yra tolerantiškiau, bet neretai jie pernelyg linksta į kitą pusę. Pavyzdžiui, darželiuose visi persirenginėja vienoje erdvėje, keičiasi drabužiais. Atrodytų, gerai, ugdo toleranciją, bet viskas nėra taip paprasta“, – pastebėjo jis.
Pasak R. Juškėno, susidomėjimą jam šiuo atveju kelia tėvų baimė ir tradiciškumas.
„Galbūt jie vis dėlto kažką jaučia, todėl nenori dovanoti lėlės? Gal yra ir kitų ženklų, pavyzdžiui, berniukas kartais elgiasi kaip mergaitė. O galbūt tai nepasiteisinę tėvų lūkesčiai – laukė vienos lyties vaiko, o sulaukė – kitos? Tokiu atveju vaikai neretai turi adaptacijos sutrikimų – juos traukia tos lyties, kurios srities atžalos tėvai tikėjosi, pomėgiai. Tačiau tai – tik hipotezės. Šiuo atveju patarčiau toleruoti vaiko norą gauti dovanų lėlę ir jo netraumuoti“, – DELFI sakė specialistas.