Pirmadienį šalies vienuoliktokai dar linksmai su šeima sėdėjo prie Velykinio stalo, o antradienį su baime ėjo į lietuvių kalbos tarpinį patikrinimą.
„Streso buvo ir prieš, tai yra praėjusią savaitę su mokiniais kalbėjome, nors tą stresą ir mokytojai patiria. Antradienį, kai jau mokiniai išeina iš patikrinimo patalpos, šypsosi. Matyt, kad stresas jau yra atslūgęs“, – LNK žinioms pasakojo Vilniaus Antakalnio gimnazijos direktorė Anželika Keršinskienė.
Kalbėjimo dalies metu mokiniams reikėjo pristatyti pateiktą tekstą ir padiskutuoti duota tema. Patikrinimas vienam mokiniui trunka 30 minučių. Iš jų 20 minučių yra skirta pasiruošti, o 10 likusių minučių – užduočiai atlikti.
„Pirmoje dalyje pritrūko laiko, 20 minučių buvo mažokai. Bet trikdžių nebuvo jokių“, - sakė vienas mokinys po minėto patikrinimo.
Kitas sakė, kad vietomis strigo, kai kur pritrūko minčių, jas buvo gana sunku dėstyti, bet vylėsi, jog viskas bus gerai.
Dar kitas teigė, jog pateiktas tekstas gal buvo kiek neaiškus.
Vis dėlto Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA) giriasi, kad naujai įvestas vienuoliktokų tarpinis patikrinimas įvyko sklandžiai. Kol kas girdėti skundai dėl užstrigusios spausdinimo sistemos, trumpesnių nei 500 žodžiai tekstų ir per mažo laiko pasiruošimui. Tai, anot NŠA, jau nebėra pataisoma.
„Matote, jau tarpinis patikrinimas įvyko. Ir to, kas įvyko ryte, kompensuoti, matyt, jau nebepavyks. Nes tai vyksta čia ir dabar. Šiuo atveju labai svarbu ir artėjant kitoms dienoms, tam tikras mokyklų pasirengimas“, - kalbėjo NŠA Pasiekimų departamento direktorius Vidmantas Jurgaitis.
Psichologai abejoja dėl pasirinkto laiko
Tačiau psichologai labiausiai apstulbę ne dėl minimalių egzamino įgyvendinimo trikdžių, bet dėl parinktos datos. Patikrinimas maždaug 26 tūkst. Lietuvos vienuoliktokų vyksta nuo antradienio iki penktadienio. Paprasčiau sakant, per visas mokinių atostogas.
„Tai turbūt yra kažkas panašaus, jeigu darbuotojui būtų paskirta kokia nors atestacija viduryje atostogų, arba paskutinę atostogų dieną. Tu turi būtinai ateiti į atestaciją, laikyti kažkokį egzaminą. Ir nuo jo spręsis, ar tu galėsi toliau dirbti, ar tu gausi paaukštinimą, ar apskritai su tavimi bus pratęsta darbo sutartis.
Tad tokio lygio įvykis negali vykti atostogų metu“, - LNK žinioms sakė „Vaikų linijos“ vadovas, psichologas Robertas Povilaitis.
R. Povilaitis pabrėžė, jog atostogos yra skirtos poilsiui nuo rūpesčių, atgauti jėgas.
„Ir jau po atostogų vaikams keliauti atgal prie mokslų, suaugusiems – atgal prie darbų. Kažkaip norėtųsi pailsėti, atsigauti ir šviesia galva galėtum tęsti tuos dalykus. Tai jeigu vaikai jau yra išleidžiami į atostogas, tad kodėl tuo metu yra skiriami egzaminai? Tai yra didelė įtampa keliantis dalykas.
Sakyčiau, kad tai, kad galbūt kažkaip sudėtinga organizuoti, kažkaip gal būtinai šią savaitę tuos atsiskaitymus būtina daryti, galbūt. Tačiau gal tada galime nevadinti to atostogomis?
Galbūt tada vaikai gali gauti tikras atostogas kitą savaitę? Ir po tos įtemptos savaitės galbūt galima skirti laiko poilsiui?“ – klausimus bėrė „Vaikų linijos“ vadovas.
Jis teigė, jog tokia situacija „nėra tvarkoje“, nes darbo ir poilsio režimas yra nepaprastai svarbus psichologinei sveikatai.
„Tam, kad jaustumėmės gerai, galėtume mokytis ir darbuotis yra būtina pailsėti“, – pabrėžė pašnekovas R. Povilaitis.
LNK žinių kalbinti mokiniai taip pat sutiko, jog tokie patikrinimai per atostogas gal ir neturėtų vykti.
„Atostogų metu vis tiek atsipalaiduojame, bet čia reikia mąstyti apie kalbėjimą. Ir jaudulys sugadina šiek tiek viską“, - svarstė mokinys.
„Kitos išeities nebuvo“
Už per atostogas rengiamus egzaminus NŠA atsakomybę permeta į Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos daržą.
„Kritika agentūrai matyt nėra visiškai pagrįsta. Atostogų, patikrinimų tvarkaraščius nustato ministerija“, - teigė NŠA Pasiekimų departamento direktorius V. Jurgaitis.
O Švietimo, mokslo ir sporto ministerija tikina, kad kitos išeities nebuvo ir nebus.
„Jeigu tai vyktų ne mokinių atostogų metu, tai ugdymo procesas būtų stipriai sutrikdytas gimnazijose“, - tikino švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius.
Tačiau bent dalies gimnazijų moksleiviai džiaugiasi, kad dėl egzamino sugadintos vienos atostogų dienos gaus laisvą dieną kitą savaitę.
„Gal šiek tiek ir pagadino, bet mums vis tiek tada pirmadienį nereikės į mokyklą, pridėjo papildomą atostogų dieną“, - teigė moksleivis.
Visgi, poilsio norėtų ir mokytojai.
„Atsakymo nėra vieno, ar per atostogas, ar per ugdymo procesą yra patogiau. Žinoma, netenka atostogų mokiniai, netenka to poilsio ir mokytojai“, - kalbėjo Vilniaus Antakalnio gimnazijos direktorė A. Keršinskienė.
Tačiau tarpiniuose patikrinimuose dirbusiems mokytojams žadamas priedas prie algos.
„Tie mokytojai, kurie dirbo gaus savo įprastą atlyginimą, taip pat gaus 14 eurų valandinį įkainį, kas iš esmės atitinka mokytojo eksperto įkainį“, - kalbėjo viceministras S. Skaudžius.
Bet ne tik lietuvių, bet apskritai visi tarpiniai patikrinimai kritikuojami dėl esą netinkamos programos. Prezidentūra tikina, kad sistema neveikia taip, kaip turėtų veikti. Tačiau procesas jau startavo, tad jis ir turi būti baigtas.
Prezidentūros kritika
Didžiausią atsakomybę Prezidentūra meta ant dabartinio švietimo ministro, kuris anksčiau jau neša atsistatydinimo raštą premjerei dėl nesėkmių, susijusių su tarpiniais patikrinimais.
„Ar vienas žmogus ten iš esmės kažką pakeis? Ne. Bet ar turi būti atsakomybė? Taip. Ministras dirba pakankamai ilgai, negalima sakyti, kad jis čia įmestas į kažkokią neaiškią balą iš kurios dabar reikia lipti“, - Žinių radijo eteryje kalbėjo prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas.
Tačiau Švietimo, mokslo ir sporto ministerija į kritiką dėmesio nekreipia. Esą skaičiai rodo, kad tarpiniai patikrinimai veikia, mat jie pritraukia daugiau mokinių nei brandos egzaminai dvyliktoje klasėje.
„Jau įvyko didžioji dalis tarpinių patikrinimų. Matome ir kai kurią naudą, pavyzdžiui, kai kuriuos tarpinius patikrinimus, kaip fizikos laikė kur kas daugiau mokinių, nei ateidavo į patį fizikos brandos egzaminą“, - tikino viceministras.
Per Velykų atostogas teks padirbėti ir dvyliktokams, jų savaitės pabaigoje laukia anglų kalbos egzamino kalbėjimo dalis.
O štai po matematikos tarpinio patikrinimo vienuoliktokams – geros žinios. Balai už užduotis bus perskaičiuoti mokinių naudai. Mat dalis užduočių, kaip paaiškėjo, buvo per sunkios.
Visą LNK žinių reportažą žiūrėkite čia: