Svarstoma, kad jau kitų metų pradžioje šios šalies centrinis bankas gali pradėti mažinti palūkanų normą, kuri šiuo metu yra 5 proc. G.Nausėdos teigimu, palūkanos per ateinančius metus gali būti sumažintos net iki 3,5 proc. Tai, be abejo, suduos skaudų smūgį svaro kursui.
Liūdnos prognozės
"Palūkanų mažėjimas turės didžiausios įtakos, tačiau ne paskutinėje vietoje yra ir blogėjančios Didžiosios Britanijos ekonomikos perspektyvos. Prognozuojama, kad tiek šiais, tiek kitais metais Didžiosios Britanijos ekonomika augs mažiau nei JAV ir euro zonos šalių. Dėl to svaras sterlingų turėtų pigti tiek euro, tiek JAV dolerio atžvilgiu", – mano G.Nausėda.
SEB analitikai prognozuoja, kad šiais metais Didžiosios Britanijos BVP augs 1,1 proc., o 2009 m. – vos 0,5 proc. Finansų grupės "Nordea" rinkos tyrimų padalinys "Nordea Markets" prognozuoja, kad kitąmet Didžiosios Britanijos ūkis gali augti vos 0,4 proc., tačiau egzistuoja reali recesijos rizika.
Visa tai, SEB analitikų teigimu, gali lemti, kad jau kitų metų pabaigoje svaras sterlingų nusiris iki 4 litų ribos.
Didėja nedarbas
Blogėjant ekonominei situacijai su dideliais sunkumais jau susiduria Didžiosios Britanijos transporto, aptarnavimo, mažmeninės prekybos, statybų sektoriai. Teigiama, kad nuo praėjusių metų vasaros nekilnojamojo turto kainos smuko ne mažiau 10 proc., o pardavimas krito iki 1990-ųjų lygio. Laukiama ir tolesnio būsto kainų kritimo, o kartu sąstingio statybų sektoriuje.
Būtent statybų įmonės įdarbino daugumą į Didžiąją Britaniją išvykusių tautiečių. Jau dabar statybų bendrovės mažina darbų apimtis ir atleidžia darbuotojus. Artimiausiais metais statyboms reikalingų darbuotojų poreikis dar labiau sumažės.
Masiškai namo negrįš
Vis dėlto G.Nausėda abejoja, ar prastėjanti ekonominė Didžiosios Britanijos būklė ir sparčiai didėjantis nedarbas paskatins masiškai grįžti Lietuvos emigrantus į tėvynę. "Prieš grįždami žmonės pirmiausia bandys įsitikinti, kas jų laukia čia, Lietuvoje. Deja, nors Didžiojoje Britanijoje situacija blogėja ir netgi sparčiau nei pas mus, tačiau ir Lietuvos nelaukia geri laikai: darosi sunkiau susirasti darbo, ypač mažesniuose miesteliuose, iš kur emigracija buvo aktyviausia. Be to, ilgiau toje šalyje gyvenantys emigrantai jau turi tam tikrų įsipareigojimų, yra įsigiję turto, sukūrę šeimas, todėl išvykti nėra taip paprasta. Greičiausiai žmonės neskubės priimti sprendimo grįžti į Lietuvą dabar", – kalbėjo ekspertas.
Jis pripažįsta, kad jei emigrantai imtų masiškai grįžti į Lietuvą, tai gerokai pablogintų darbo rinkos rodiklius, o bedarbių eilės vėl pailgėtų.