„Tiesa“ domėjosi, kaip dar emigrantų vaikai gali turiningai praleisti vasaros atostogas ir kiek tai atsieina tėvelių kišenei Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje.

Kas laukia Lietuvoje

Vasaros mėnesiais kaip ant mielių išaugančios skrydžių kainos maršrutu Londonas-Vilnius liudija tik viena – užsienyje gyvenantys lietuviai nevengia savo ilgųjų atostogų laiko skirti gimtinei. Dauguma šeimų vaikus siunčia pasisvečiuoti pas senelius ir tikisi, kad viešnagės dienomis jiems pavyks ne tik daug pamatyti, bet ir patobulinti lietuvių kalbos žinias. Tačiau kaip sukasi tie, kurie neturi galimybės vasarą savo atžalų Lietuvoje palikti artimųjų globai?

Lietuvoje vasaros stovyklų pasiūla vaikams kasmet didėja, tačiau daug emigrantų vaikų jose dar nesulaukiama dėl jau minėtos priežasties: dauguma atvykusiųjų vasarą pasisvečiuoti į Lietuvą leidžia laiką su giminaičiais. Visgi, palyginę Lietuvos stovyklų kainas su D. Britanijos, įsitikiname, kad sutaupyti galima tikrai nemažai. Savaitė stovyklavimo Lietuvoje vaikui atsieina vidutiniškai 500–700 litų, tuo tarpu D. Britanijoje paklosite bent 500 svarų už vieną savaitę.

Bostono lietuvių bendruomenės vadovė Jūratė Matulionienė pasakojo, kad Lietuvoje labai norėtųsi į emigrantų vaikus orientuotų vasaros stovyklų, kur jie galėtų ne tik geriau susipažinti su krašto tradicijomis, bet ir susirasti naujų draugų iš Lietuvos. Pasak moters, labiausiai tai aktualu mažesniems vaikams, kurie iš Lietuvos išvyksta dar labai maži ir nebūna užmezgę jokių draugysčių, todėl atvykę į Lietuvą jaučiasi vieniši.

Lietuviškos stovyklos Anglijoje

Tuo tarpu Anglijoje veikiančios lituanistinės mokyklos vis drąsiau pradeda rengti vasaros stovyklas lietuvių vaikams, per vasaros atostogas liekantiems Anglijoje. Tiesa, ilgesnės trukmės stovyklos dar neorganizuojamos, tačiau dieninės ar savaitgalinės jau sulaukia susidomėjimo.

Lituanistinė mokykla „Bitė“, įsikūrusi Londono Kroidono rajone, liepos pradžioje suorganizavo savaitgalinę Lietuvos šeimų vasaros stovyklą. Pasak mokyklos direktorės Virginijos Stukaitės-Laniauskienės, vietos buvo išgraibstytos akimirksniu, o stovykla sulaukė ypač didelio pasisekimo ir susidomėjimo. Dviejų naktų stovykla vyko netoli Londono esančioje skautų stovyklavietėje, gamtos apsuptyje.

Kol vaikai galėjo užsiimti miško mokyklos užsiėmimuose, tėveliai buvo mokomi verslo pradmenų ir kitų naudingų įgūdžių. Ši stovykla buvo skirta penkiolikai šeimų, kad būtų progos susibičiuliauti su kitais stovyklos dalyviais ir pabendrauti lietuviškai. Tokio renginio mokestis taip pat nesikandžiojo – stovykla visai šeimai atsiėjo 60 svarų. Tiesa, maistu reikėjo pasirūpinti patiems, o apgyvendinimas buvo organizuotas turistiniu principu – palapinėse ar daugiaviečiuose namukuose.

V. Stukaitė-Laniauskienė patvirtino faktą, jog dauguma jos mokyklos auklėtinių vasaroti vyksta į Lietuvą, nes tėveliai nori, kad jie ilgiau pabendrautų lietuviškai su savo seneliais ir giminaičiais, kurie kartu juos ir prižiūri per ilgąsias vasaros atostogas.

Vakarų Londono lituanistinė mokykla „Kodėlčius“ šią vasarą taip pat pirmąkart nusprendė pasiūlyti penkių dienų dieninę stovyklą vaikams nuo septynerių metų. Viena diena tokioje stovykloje atsieina 20 svarų. Į programą įeina teatro, dailės, muzikos ir sporto užsiėmimai, išvykos į muziejus. Mokyklos vadovė R. Bosienė pripažino, kad kol kas sunku pasakyti, kokio dydžio grupė susirinks į šią dieninę stovyklą, organizuojamą liepos pabaigoje, nes iš tiesų daug mokyklos auklėtinių išvyksta į Lietuvą, taip pat nemaža dalis tėvelių negali skirti daugiau lėšų papildomam vaikų laisvalaikiui stovyklose.

Išsiųsti vaikus į anglų kalba organizuojamas dienines stovyklas Londone ar kitame savo gyvenamajame mieste kainuotų mažiausiai 30 svarų per dieną. Stovyklos kituose regionuose, kur vykstama visai savaitei, atsieina dar brangiau – mažiausiai nuo 500–600 svarų. Galima svarstyti ir variantą savo atžalas siųsti į kitas šalis: pavyzdžiui, stovyklų Vengrijoje ar Čekijoje kainos yra panašios, kaip ir Lietuvoje. Užsakius kelionę iš Lietuvos, savaitės trukmės stovykla Vengrijoje, prie Balatono ežero, vaikui atsieina apie 1200 litų.

Kainos kandžiojasi

Visos kalbintos lituanistinių mokyklų vadovės pabrėžė, kad nuo didesnės lietuviškų stovyklų įvairovės Anglijoje stabdo didelės organizacinės išlaidos ir plonos tėvelių piniginės. Norint surengti stovyklą su nakvyne reikia ne tik surasti tinkamą vietą, bet ir pasirūpinti specialiais draudimo mokesčiais – tai labiausiai padidina stovyklų organizavimo išlaidas. Tuo tarpu daugeliui lietuvių, gyvenančių emigracijoje, skirti vaiko atostogoms stovykloje kelis šimtus svarų per savaitę yra didžiulė prabanga. Už šią sumą dažnai visa šeima gali nuskristi į Lietuvą ar į kitą šalį pailsėti. Tiesa, tokiu būdu vaikai dažnai praranda progą išmokti naujų įgūdžių ir susirasti naujų draugų.

Kazlauskų šeima, Anglijoje gyvenanti jau penkerius metus, „Tiesai“ pasakojo, jog dar nebuvo nė vienos vasaros, kai jų 10 ir 13 metų vaikai neskristų atostogauti pas senelius į Lietuvą. Tėvai mano, kad tokiu būdu jie turi progą pasitobulinti lietuvių kalbą ir nenutolti nuo gimtinės, tuo tarpu kitų įgūdžių lavinimą šeima stengiasi kompensuoti įvairiuose būreliuose, kurie vyksta mokslo metais angliškoje mokykloje. Išdėlioti sumą būreliams per metus šeimos biudžetui labiau apsimoka, nei skirti tuos pačius pinigus trumpalaikei ir brangiai vasaros stovyklai.

„Mūsų vaikams draugų netrūksta nei Lietuvoje, nei Anglijoje. Londone jie lanko lituanistinę mokyklėlę savaitgaliais, o angliškoje mokykloje papildomai mokosi dailės ir muzikos būreliuose, vyresnysis sūnus taip pat papildomai sportuoja. Vasarą jie turi puikią progą pabūti Lietuvoje, todėl problemos, kaip juos užimti vasarą, tikrai neturime“, – pasakojo Arūnė Kazlauskienė.

Tuo tarpu kita pašnekovė Lavija Jankauskienė sakė į Lietuvą savo aštuonmečio sūnaus vasaroti nesiunčianti, nes Londone vaiką prižiūrėti padeda jos mama. Į Lietuvą šeima vyksta tik kartą per metus trumpai viešnagei. Moteris pasakojo, kad taip verčiasi nemažai jos pažįstamų, gyvenančių Anglijoje, nes daugeliui stovyklos yra tiesiog per brangios.