Stovėdamas šalia Briuselyje viešinčio Jungtinių Tautų palaikomo Libijos lyderio Fayezo al Sarrajo (Fajezo Saradžo) D.Tuskas sakė, kad penktadienį įvyksiančiame ES lyderių susitikime Maltoje siūlys papildomų „konkrečių ir operatyvinių priemonių“ migrantų srautui į Europą sustabdyti.

Pasak D.Tusko, ES „įrodė“, kad gali uždaryti migrantų maršrutą Viduržemio jūros rytinėje dalyje, kai pernai kovą sudarė sutartį su Turkija ir sumažino pagalbos prašytojų skaičių Graikijoje, per kurią anksčiau daugiausiai migrantų patekdavo į Europą.

„Dabar atėjo laikas uždaryti maršrutą Libija–Italija“, – sakė jis žurnalistams, pridurdamas, kad šį klausimą trečiadienį aptarė su Italijos ministru pirmininku Paolo Gentiloni (Paolu Džentiloniu).

„Galiu užtikrinti, kad tai yra pasiekiama, – sakė buvęs Lenkijos ministras pirmininkas. – Mums tereikia tvirto ryžto tai padaryti“.

Pasak D.Tusko, ES viršūnių susitikime penktadienį Valetoje, kur vienas iš šeimininkų yra Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, bus kalbama apie ryšių su Libija stiprinimą.

„Mes turime bendrų interesų ir ryžtą, kad sumažėtų neteisėtų migrantų, rizikuojančių savo gyvybėmis kelionėje per Viduržemio jūrą“, – kalbėjo jis.

„Tai neatsakinga..., kadangi kontrabandininkai leidžia žmonėms skęsti ir kenkia Libijos autoritetui, siekdami asmeninės naudos“, – pridūrė D.Tuskas.

Nors prieš ES susitarimą su Turkija į Graikiją atvyko šimtai tūkstančių migrantų, per praėjusius metus Italijos krantus jų pasiekė gerokai mažiau, bet tai vis tiek buvo rekordinis šiai šaliai skaičius – 180 tūkst. Dar maždaug 4500 nelegalių migrantų nuskendo bandydami kirsti Viduržemio jūros centrinę dalį.

Kitaip nei į Graikiją atvykstantys prieglobsčio prašytojai, kurie dažniausiai būna iš karo nuniokotos Sirijos arba kitų konflikto zonų, dauguma iš Libijos į Europą patenkančių migrantų atvyksta iš Užsachario Afrikos ir dažnai būna išsiunčiami iš ES kaip ekonominiai migrantai.

ES pradėjo rengti Libijos pakrančių apsaugos pareigūnų apmokymus ir aprūpinti juos reikiama technika, kad būtų užkirstas kelias žmonių kontrabandai minėtu maršrutu. ES lyderiai penktadienį turėtų išnagrinėti pasiūlymą dėl naujų lėšų skyrimo šioms apmokymų programoms ir Jungtinių Tautų agentūroms, kurios gali padėti Libijai pasirūpinti savo migrantais.

„Mes tikimės, kad ES mechanizmai padėti Libijai bus praktiškesni“, – pareiškė F.Sarrajas, pridurdamas, kad kol kas lėšos jai skiriamos „labai nedidelėmis sumomis“.

F. Sarrajo vyriausybė seniai yra priversta kovoti dėl valdžios su konkuruojančia administracija rytiniame Tobruko mieste. Chaosas šalyje viešpatauja nuo ilgamečio diktatoriaus Muamaro Kadhafi nuvertimo 2011 metais.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)