Bendrijos šalių lyderiai tikriausiai susitiks Briuselyje nustatyti oficialių gairių iki dvejų metų galinčiam trukti derybų procesui, sakė šaltiniai, pageidavę likti nežinomais.
Britanijos premjerė Theresa May yra sakiusi, kad iki kovo pabaigos tikisi inicijuoti ES sutarties 50-ąjį straipsnį – oficialų „skyrybų“ procesą.
Jungtinė Karalystė netikėtai apsisprendė palikti ES per pernai birželį surengtą referendumą.
„Taip, žvelgiame į balandžio 6-ąją“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas ES šaltinis, turėdamas omenyje galimą viršūnių susitikimo datą.
Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko biuras perspėjo diplomatus rezervuoti balandžio 6–7 dienas, kad būtų galima organizuoti susitikimą, jeigu prognozės išsipildys ir Th.May užves „Brexit“ mašiną.
Vis dėlto neaiškumų dėl šis proceso išlieka, nes Th.May laukia Lordų Rūmų leidimo pradėti išstojimą iš Bendrijos.
Jeigu Th.May dels paspausti „Brexit“ mygtuką ir padarys tai tik po kovo 25 dieną įvyksiančio svarbaus kitų 27 ES šalių lyderių susitikimo Romoje, minint Bendrijos 60-ąsias metines, gali nepavykti suorganizuoti viršūnių susitikimo balandžio 6-ąją, pridūrė šaltiniai.
Kai kurie pareigūnai prognozuoja, kad Britanija nesiims veiksmų iki susitikimo Romoje, kad „neaptemdytų“ bloko gimtadienio iškilmių.
Faktinės derybos dėl „Brexit“ veikiausiai prasidės tik praėjus apie dviem mėnesiam po Th.May pareiškimo, kad šis procesas prasideda, aiškino šaltiniai.
Per specialų susitikimą dėl „Brexit“ lyderiai oficialiai suteiks Europos Komisijai mandatą vesti derybas su Britanija.
Tikėtina, kad per šį renginį bus aptariami „aukštosios politikos“ klausimai, nes „Brexit“ bus itin reikšmingas procesas daugeliui bloko valstybių.
Europos Komisijos „mesjė „Brexit“ – Michelis Barnier (Mišelis Barnjė) – galės pradėti faktines derybas su Londonu tik aukščiausiajai ES vykdomosios valdžios institucijai paskelbus savas išsamias gaires, o šis procesas galbūt užsitęs iki gegužės.
M.Barnier sakė norintis aptarti Britanijos išstojimo finansinius reikalus prieš pradedant ES ir Londono derybas dėl būsimų prekybos santykių.
Jis pridūrė, kad „Brexit“ sutarties apmatai turi būti parengti iki 2018-ųjų spalio, kad Europos Parlamentas galėtų priimti šį dokumentą iki savo rinkimų 2019 metų viduryje.