Televizija TV3 tiesiogiai transliavo mergaitės perdavimo operaciją. Apie 7.20 į Kedžių namus įėjo L.Stankūnaitė, netrukus iš namų išėjo policija su skydais, girdėjosi klyksmai. Autobusiukas greitai paliko kiemo teritoriją. Mergaitė su motina buvo toje transporto priemonėje.
N.Venckienė iš karto po mergaitės paėmimo tiesioginiame eteryje patvirtino, kad globotinė buvo paimta. Ji sakė, kad tai padaryta jėga: "Man rankas užlaužė".
Operacija prasidėjo apie 6 val. ryto. Policija užblokavo gatves Garliavoje ir pradėjo teisėjos globojamos mergaitės paėmimo iš Kedžių namų ir perdavimo motinai Laimutei Stankūnaitei procedūrą.
DELFI žiniomis, į operaciją Klonio gatvėje atvyko ir pareigūnai iš Vilniaus. Į vietą nuvykęs DELFI žurnalistas stebėjo didžiules pareigūnų pajėgas. Policija per garsiakalbius įspėjinėjo žmones nesipriešinti ir palikti namus, teritoriją. Kai kurie žmonės buvo išvedami policijos pareigūnų.
Raudojo, pasakojo apie dužusius langus
Žurnalistams arti namo prieiti neleidžiama, įvykiai stebimi iš toli.
Po operacijos kieme budėję žmonės DELFI pasakojo, kad policija laužė ir daužė duris, langus, iš namų jėga išvedė Kedžius - mergaitės senelius, o keletas žmonių buvo sulaikyta.
N.Venckienei ir Kedžiams nebuvo leidžiama prieiti prie policijos pareigūnų grandine atskirtų žmonių, toliau per garsiakalbius buvo raginama laikytis rimties ir tvarkos.
Po kurio laiko gatvių blokada buvo baigta, žmonės galėjo labiau priartėti prie Kedžių namų. Pasakojama, kad susirinkusieji rauda, meldžiasi.
Policijos departamentas: vadovavomės įstatymais
Policijos departamentas išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad „policijos pareigūnai, vykdydami jiems suteiktus įgaliojimus, vadovaujasi tik įstatymais. Įstatymais pagrįsti policijos pareigūnų reikalavimai yra privalomi visiems fiziniams ir juridiniams asmenims.”
Anot departamento, policijos pareigūnai buvo pasitelkti viešajai tvarkai palaikyti ir kliūtims pašalinti, perduodant vaiką motinai.
Už šių reikalavimų nevykdymą asmenys atsako įstatymų nustatyta tvarka. Įstatymai suteikia policijos pareigūnui teisę, įgyvendinant policijos uždavinius, reikalauti, kad tiesiogiai jam nepavaldūs asmenys vykdytų jo teisėtus nurodymus, o jų nevykdymo ar pasipriešinimo atveju panaudoti prievartą.
„Pagal turimą pirminę informaciją, policijos pareigūnai elgėsi teisėtai, veikė pagal galiojančius įstatymus ir atliko tik tuos veiksmus, kuriuos yra nustatęs įstatymo leidėjas. Prievarta šalinant kliūtis buvo naudojama proporcingai, prieš tai įspėjus, kad yra vykdomas teismo sprendimas, ir nurodžius vykdyti teisėtus policijos pareigūnų reikalavimus”, rašoma departamento pranešime.
Iš viso sulaikyti 39 asmenys, vienaip ar kitaip nevykdę pareigūnų nurodymu.
Perspėjo, kad gali naudoti jėgą
Anksti ryte policija taip pati išplatino pranešimą "Dėl teismo sprendimo vykdymo", kuriame policija primena,kad turi teisę panaudoti prievartą prieš prie Kedžių namų budinčius žmones, jei jie trukdys mergaitės perdavimui motinai L. Stankūnaitei.
"Policija kreipiasi į žmones ir primena, kad įstatymais pagrįsti policijos pareigūnų reikalavimai yra privalomi visiems fiziniams ir juridiniams asmenims. Įstatymai suteikia policijos pareigūnams teisę reikalauti, kad tiesiogiai jiems nepavaldūs asmenys vykdytų jų teisėtus nurodymus, o reikalavimų nevykdymo ar pasipriešinimo atveju panaudoti prievartą.
Atkreipiame dėmesį, kad už teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų nevykdymą asmenys atsako įstatymų nustatyta tvarka, jiems gresia administracinė ar baudžiamoji atsakomybė.
Policija tiki, kad visuomenė žino savo teises bei pareigas, supranta savo galimo elgesio pasekmes ir viliasi, kad piliečių sąmoningumas ir supratingumas leis išvengti incidentų",- rašoma kreipimesi.
Primenamos antstolio, policijos ir kitų institucijų pareigos vykdant teismo sprendimą.
Vykdant antstolio patvarkymą, policija kartu su kitomis suinteresuotomis institucijomis dalyvauja Kėdainių rajono apylinkės teismo 2011 m. gruodžio 16 d. sprendimo dėl įpareigojimo globėjai perduoti vaiką jos motinai vykdyme.
Procesui vadovauja ir tarpinstitucinį veikimą koordinuoja antstolis. Policijos pareigūnai pasitelkti viešajai tvarkai palaikyti ir kliūtims pašalinti, perduodant vaiką motinai.
DELFI primena, kad teismo sprendimo įvykdymo teko laukti ilgai ir su kliūtimis. Pirmą kartą dukrą motinai nesėkmingai perduoti bandyta kovo 23 d.. Tuomet operacija virto vartymusi ant žemės, vaiko tampymu,riksmais ir mėlynėmis po akimis ir ant kūno. Nuo tada viešumoje netilo kritika pareigūnams, vaiko teisių apsaugos kontrolieriams dėl neprofesionalaus elgesio. Tuo tarpu Klonio gatvėje telkėsi budėtojų pajėgos, kurias rėmė ir žymūs kultūros pasaulio žmonės.