Į DELFI skaitytojo klausimą atsako „Norvilis & Kalainyte Legal Services“ teisininkai.

Svarbu pažymėti, jog tiek sutuoktinių turto teisinį rėžimą, tiek ir paveldėjimo teisę reglamentuoja Civilinis kodeksas (CK).

CK numato, jog bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe, t. y. bendra sutuoktinių nuosavybe, pripažįstama:

1) turtas, įgytas po santuokos sudarymo abiejų sutuoktinių ar vieno jų vardu;

2) pajamos ir vaisiai, gauti iš sutuoktinio asmenine nuosavybe esančio turto;

3) pajamos, gautos iš abiejų sutuoktinių bendros veiklos, ir pajamos, gautos iš vieno sutuoktinio veiklos, išskyrus lėšas, būtinas sutuoktinio profesinei veiklai;

4) įmonė ir iš jos veiklos arba kitokio verslo gaunamos pajamos, jeigu verslu abu sutuoktiniai pradėjo verstis po santuokos sudarymo. Jeigu iki santuokos sudarymo įmonė nuosavybės teise priklausė vienam sutuoktiniui, tai bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė po santuokos sudarymo yra iš įmonės veiklos ar kitokio verslo gautos pajamos ir įmonės (verslo) vertės padidėjimas;

5) pajamos, gautos po santuokos sudarymo iš sutuoktinių ar vieno jų darbinės ar intelektinės veiklos, dividendai, taip pat pensijos, pašalpos bei kitokios išmokos, išskyrus tikslinės paskirties išmokas (žalos, padarytos dėl sveikatos sužalojimo, taip pat neturtinės žalos atlyginimas, gauta tikslinė materialinė parama, skirta tik vienam sutuoktiniui, ir kita).

Sutuoktiniai, kurie turi bendrąją jungtinę nuosavybę, tačiau esant santuokoje, t. y. santuokos nenutraukus, nusprendžia, jog nori turtą pasidalinti, gali tai padaryti dviem būdais: 1) teismo sprendimu; 2) sutuoktinių susitarimu notariškai patvirtinant sutartį dėl turto padalijimo. Inicijuoti bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės padalijimą gali: a) sutuoktiniai (arba vienas iš jų, neveiksnaus sutuoktinio atstovas ir pan.). Galimos situacijos, kai vienas iš sutuoktinių prieštarauja bendro turto padalijimui, tačiau tai neužkerta kelio teismo sprendimo dėl bendrosios jungtinės nuosavybės padalijimo priėmimui.

Taigi, atsakant į klausimą dėl galimybės bendrąją jungtinę sutuoktinių nuosavybę padalinti santuokos metu, t. y. jos nenutraukiant, tai tokia galimybė yra, įskaitant tiek galimybę sutuoktiniams susitarti dėl turto padalijimo geranoriškai, tiek ir nesant bendro sutarimo kreiptis į teismą dėl turto padalijimo.

Kalbant apie turto teisinį rėžimą, kuris testamente nurodytas kaip palikimas, jis taip pat gali būti pakeistas. CK įtvirtina, jog testatorius turi teisę savo sudarytą testamentą bet kada pakeisti, papildyti ar panaikinti, sudarydamas naują testamentą, arba jo nesudaryti.

Taigi šiuo atveju, testatorius turi galimybę panaikinti sudarytą testamentą, ir turtą, kuris padalijus aukščiau nurodytu būdu, atitenka jam kaip asmeninė nuosavybė, gali būti perleistas bet kuriam kitam trečiajam asmeniui, kaip pavyzdžiui, dovanojimo sandorio pagrindu.

Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti tinkamą problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių.

Savo klausimus „Klausk teisininko“ prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Į aktualiausius klausimus bus atsakyta DELFI.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)