Į DELFI skaitytojo klausimą atsako „TEISĖS TARNAI“ teisininko padėjėja Sabina Mickunaitė.
Civilinio kodekso V knygos – paveldėjimo teisės – normos reglamentuoja mirusio fizinio asmens turtinių teisių ir pareigų, taip pat kai kurių asmeninių neturtinių teisių, perėjimą mirusio asmens teisių perėmėjams – įpėdiniams.
Palikėjui mirus, jo turtinės teisės ir pareigos bei kai kurios asmeninės neturtinės teisės pereina jo įpėdiniams. Įpėdinis negali atsisakyti dalies palikimo ir negali priimti palikimo iš dalies. Jis priima arba visą palikimą, taip pat ir visas palikėjo reikalavimo teises bei pareigas, arba gali palikimo atsisakyti ir jo nepriimti.
Civilinis kodeksas numato du paveldėjimo pagrindus: paveldėjimą pagal įstatymą arba paveldėjimą pagal testamentą. Paveldimi gali būti tiek materialūs – nekilnojamieji ir kilnojamieji daiktai, tiek nematerialūs dalykai – vertybiniai popieriai, patentai, prekių ženklai ir kt., taip pat turtinės ir neturtinės teisės bei prievolės. Remiantis Lietuvos Respublikos ABĮ apibrėžta akcijų sąvoka, akcijos yra vertybiniai popieriai, patvirtinantys jų savininko (akcininko) teisę dalyvauti valdant bendrovę, ir kurie atitinkamai gali būti paveldimi tiek pagal įstatymą, tiek pagal testamentą.
Taigi, atsakant į Jūsų pateiktą klausimą, laikytina, kad valstybės tarnautojas gali paveldėti uždarosios akcinės bendrovės akcijas, nepriklausomai nuo to, ar jį sieja darbo santykiai su pačia bendrove, ar šeiminiai santykiai su pačiu palikėju – pagal testamentą gali paveldėti visi fiziniai asmenys, esantys gyvi palikėjo mirties momentu, nepriklausomai nuo jų esamo teisinio statuso ir siejančių palikėją ir įpėdinį santykių. Įstatymuose nėra įtvirtintas draudimas valstybės tarnautojui paveldėti ir disponuoti akcinių bendrovių akcijomis, tačiau pažymėtina, jog valstybės tarnautojas einantis pareigas valstybės tarnyboje, negali būti uždarosios akcinės bendrovės valdymo organu – vadovu/direktoriumi.
Aukščiau esantis komentaras laikytinas tik bendrojo pobūdžio konsultacija pagal pateiktos informacijos kiekį. Dėl visapusiškos ir individualios teisinės konsultacijos yra tikslinga įvertinti kitas reikšmingas aplinkybes, todėl norėdami kreiptis, prašome susisiekite elektroniniu paštu info@teisestarnai.lt arba telefonu +370 520 32840.
Ne vienerius metus Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti optimaliausią problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių.
Savo klausimus prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Aktualiausi atsakymai bus išspausdinti DELFI.