Kur mes turėtume kreiptis? Ar geriau sudaryti tariamą pirkimo-pardavimo sutartį, ar daryti dovanojimo sutartį? Kokių dokumentų reikia, kad velionio žmona galėtų perrašyti man automobilį?
Į DELFI skaitytojo klausimą atsako advokatų kontoros „Žlioba & Žlioba“ advokatas Arūnas Žlioba.
Visų pirma, norint įgyvendinti sandorį, kaip šiuo atveju dovanojimo arba pirkimo – pardavimo, dovanotojas ar pardavėjas turi būti to turto savininkas. Velionio žmona negali bendru jų turtu (automobiliu) disponuoti (dovanoti, parduoti ir kt.) tol, kol to turto nepaveldi. Įpėdiniai šiuo atveju yra du – velionio žmona ir jo sūnus.
Įpėdiniai tampa paveldėto turto savininkais tada, kai priima palikimą. Palikimą galima priimti 1) faktiškai pradedant turtą valdyti; 2) kreipiantis į palikimo atsiradimo vietos apylinkės teismą dėl turo apyrašo sudarymo; 3) per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos paduodant palikimo atsiradimo vietos notarui pareiškimą apie palikimo priėmimą.
Jei įpėdiniai per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos notarui pareiškimo apie palikimo priėmimą nepateikė, tuomet faktiškai valdantis automobilį (ir kitą turtą) įpėdinis turėtų kreiptis į palikimo atsiradimo vietos apylinkės teismą dėl juridinio fakto nustatymo, kad palikimas buvo priimtas pradėjus jį valdyti faktiškai.
Galimi atvejai, kai įpėdinis pradeda valdyti palikimą neturėdamas tikslo priimti palikimą, o palikimą valdo kitų įpėdinių interesais. Tokiam įpėdiniui yra suteikiama teisė per palikimui priimti nustatytą laiką (3 mėnesius) atsisakyti palikimo, paduodant dėl to pareiškimą palikimo atsiradimo vietos notarui. Įpėdinis, priėmęs palikimą pradėdamas faktiškai valdyti paveldėtą turtą, už palikėjo skolas atsako visu savo turtu. Jeigu palikimą priėmė keletas įpėdinių, visi jie už palikėjo skolas atsako solidariai visu savo turtu (LR CK 5.52 str.).
Jeigu šiuo konkrečiu atveju yra ketinimas neatlygintinai perleisti transporto priemonę, tokiu atveju turėtų būti laikomasi dovanojimo sandorio sudarymo taisyklių. Pagal dovanojimo sutartį viena šalis, dovanotojas, neatlygintinai perduoda turtą ar turtinę teisę kitai šaliai, apdovanotajam, nuosavybės teise.
Pagal Civilinio kodekso 6.469 str. 1 d., sutartis, kai dovanojama didesnė kaip vieno tūkstančio penkių šimtų eurų suma, turi būti rašytinės formos. Kadangi nurodote, kad transporto priemonės vertė yra 3000 eurų, todėl sutartis privalo būti įforminta raštu paprasta forma pasirašant abiem sandorio šalims. Notarinė forma nebūtina. Turint sudarytą dovanojimo sutartį, transporto priemonės dokumentus bei paveldėjimą patvirtinantį dokumentą, dėl transporto priemonės perregistravimo turite kreiptis į VĮ „Regitra“.
Visgi reikėtų pažymėti, kad sandorio rūšis turi didelės reikšmės, nors iš pradžių gal taip ir neatrodo. Todėl visada patariama laikytis tos sandorio rūšies, kokie ir yra tikrieji ketinimai. Taigi, jeigu ketinama transporto priemonę dovanoti, klaidinga sudaryti pirkimo – pardavimo sutartį ir manyti, kad jokio skirtumo tarp to nėra. Pavyzdžiui, dovanoto ir nusipirkto turto statusas skiriasi įgijus jį esant santuokoje, taip pat dovanojimo atveju turėsite susimokėti Gyventojų pajamų mokestį, kuris sudaro 15 proc. nuo dovanos vertės.
Ne vienerius metus Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti tinkamą problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių.
Savo klausimus „Klausk teisininko“ prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Aktualiausi atsakymai bus išspausdinti DELFI.