Taip penktadienį nutarė Vilniaus apygardos teismo teisėja Vitalija Norkūnaitė, nutarusi patenkinti sukčiavimu įtariamo užsieniečio advokatų prašymą. Tokiai pozicijai pritarė ir Generalinės prokuratūros prokurorė Ieva Truncienė, pažymėjusi, kad pagal Užsieniečių teisinės padėties įstatymą tokių bylų duomenys yra nevieši.
Generalinė prokuratūra sulaikytą S. Shalabayevą prašo išduoti Ukrainai arba Kazachstanui – kuriai šaliai bus suteiktas prioritetas, nuspręs teismas. Kodėl – nebus atskleista, nes ekstradicijos bylos nagrinėjimas yra susijęs ne tik su įtariamojo prašymu suteikti prieglobstį Lietuvoje, o tokių bylų duomenys yra įslaptinti, bet ir su sveikata.
Stebėti teismo proceso buvo atvykusi žmogaus teisių gynėja Bakhytzhan Toregozhina iš Kazachstano, kuri Lietuvos žurnalistams dar prieš posėdį pareiškė, kad jis bus uždaras. Ji tikino, kad S. Shalabayevas neturėtų būti grąžintas į tėvynę – esą čia su juo bus susidorota, nes šalį jau daugybę metų valdo tas pats prezidentas, kuris kerštauja BTA banko buvusiam tarybos pirmininkui M. Ablyazovui ir siekia įkalinti visus jo giminaičius ir draugus.
Ginti kazacho stojo ir iš Maskvos atvykusi žurnalistė Irina Petrushova, pareiškusi, kad bankininkas negali būti išduotas ir Ukrainai – esą šios šalies pareigūnai jau dabar yra sudarę neoficialų sandorį su Kazachstanu. Jie Lietuvai pažadėjo, kad S. Shalabayevo neišduos Kazachstanui ir savo pažadą ištesės, tačiau viskas bus taip, kad kaltinimai jam Ukrainoje bus panaikinti, o jis pats bus deportuotas iš šalies – į savo tėvynę, nes turi Kazachstano pasą”, – teigė ji.
Tuo metu Lietuvoje prieglobsčio prašančio S. Shalabayevo žmona apie ekstradicijos bylą su žurnalistais nepanoro bendrauti – teisinosi, kad labai jaudinasi, nes teismo salėje pamatė surakintą savo sutuoktinį.
Nors prašymus išduoti S. Shalabayevą baudžiamajam persekiojimui pateikė Kazachstanas ir Ukraina, tačiau yra duomenų, kad dėl buvusio bankininko veiklos atliekami ikiteisminiai tyrimai Rusijoje bei Kipre.
Tuo metu Didžiosios Britanijos teismas net yra konstatavęs, kad kazachas atliko pagrindinį vaidmenį nuslepiant nusikalstamu būdu gautas pajamas. Londono teismas pažymėjo, kad S. Shalabayevas ir buvęs BTA banko valdybos pirmininkas M. Ablyazovas pasisavino milžiniškas banko lėšas ir jas plovė per M. Ablyazovui pavaldžias lengvatinio apmokestinimo bendroves.
Didžiosios Britanijos teismo sprendimu buvo nuspręsta areštuoti iki 200 mln. svarų sterlingų vertės S. Shalabayevo turto visame pasaulyje. O pats kazachas buvo nuteistas dėl nepagarbos teismui, kai nevykdė teismo potvarkio dėl turto arešto – turėjęs 18 mėnesių praleisti už grotų, S. Shalabayevas paspruko. Į Lietuvą.
Toje pačioje byloje D. Britanijos teismas S. Shalabayevo svainį M. Ablyazovą irgi pripažino kaltu, bet ir šis pabėgo nuo teisingumo. Milijonieriui ilgai slapstytis nepavyko – jis buvo sulaikytas Prancūzijoje, šioje šalyje jau yra priimtas sprendimas dėl jo ekstradicijos.
BTA bankas Kazachstane 2008 m. buvo vienas didžiausių šalies bankų, o jame iššvaistytos pinigų sumos padarė ypatingai didelę žalą Kazachstano finansų sistemai – bankas turėjo 22 filialus, daugiau kaip milijoną smulkių klientų, taip pat daug stambių juridinių bendrovių. Nors dar nėra nustatyta tiksli žala, padaryta bankui, tačiau, preliminariais duomenimis, ji gali viršyti net 10 mlrd. JAV dolerių.
Bankas tikina vien dėl S. Shalabayevo veiksmų patyręs beveik 490 mln. JAV dolerių žalos.
Tuo metu Ukrainos prokurorai S. Shalabayevo paiešką buvo paskelbę dar 2012 m. kovą. Jie įtaria, kad šioje šalyje bankininkas iššvaistė arba pasisavino apie 300 mln. dolerių.
Neoficialiai užsimenama, kad tiek BTA banko buvusiu direktoriumi M. Ablyazovu, tiek jo svainiu S. Shalabayevu domisi teisėsaugininkai ir Kipre, ir Latvijoje, kur veikė jam pavaldžios lengvatinio apmokestinimo bendrovės.
Į Lietuvą S. Shalabayevas atvyko iš Latvijos – išsinuomojo kotedžą, gegužę kreipėsi į Migracijos departamentą, prašydamas politinio prieglobsčio.
Finansiniais nusikaltimais įtariamas kazachas šiuo metu laikomas Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime.