„Būdavo, atsiguli vakare ir galvoji tik apie bylą – gal kaip nors praeis, – atsakomybės nesikratė A. Laurikėnas. – Bijojau to, kas dabar įvyko, bet tai bet kokiu atveju turėjo įvykti“.

Ne vieną rezonansinį nusikaltimą atskleidusio buvusio Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento (ONKTD) prokuroro baudžiamąją bylą ketvirtadienį pradėjo nagrinėti Vilniaus apygardos teismas. Anksčiau šiame teisme ne vienoje baudžiamojoje byloje valstybinį kaltinimą palaikęs prokuroras dabar pats tapo kaltinamuoju – buvę kolegos jį kaltina piktnaudžiavimu tarnybine padėti ir dokumentų klastojimu.

39 metų A. Laurikėno byloje valstybinį kaltinimą palaikantis Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras Ugnius Vyčinas teisme pagarsino, kad buvęs ONKTD prokuroras Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) pareigūnų tiriamoje baudžiamojoje byloje nuo 2005-ųjų balandžio 1-osios iki 2011-ųjų rugpjūčio 29-osios vilkino ikiteisminį tyrimą dėl prekybos žmonėmis.

Šioje byloje, kurią sudarė 15 tomų, įtarimai buvo pareikšti 13 asmenų. Nustatyta, kad dar 2005-ųjų balandį A. Laurikėnas užpildė statistines korteles, kuriose nurodė, jog ikiteisminis tyrimas jau baigtas, o baudžiamoji byla perduota teismui.

Šios bylos prokuroras taip ir neperdavė į teismą. Jis aiškino, kad šioje byloje vienas įtariamųjų buvo Sergejus Jegorovas, kuriam kaltinimai buvo pateikti ir kitoje, tuo metu Vilniaus apygardos teisme nagrinėjamoje byloje – teismas nusprendė kaltinamajam paskirti psichiatrijos ekspertizę.

A. Laurikėnas aiškino, kad nusprendęs neperduoti bylos teismui, kol nebus baigta ekspertizė. Kai ji buvo atlikta, prokuroras bylos ir toliau neišsiuntė į teismą, o laikė savo darbo kabinete esančiame seife. Kai vėliau gavo užklausų iš Vilniaus rajono pataisos inspekcijos, Kriminalinės policijos biuro ir Vilniaus policijos nurodydavo, kad tebevyksta psichiatrijos ekspertizė.

„Nieko naujo nesugalvojau parašyti, o ir nieko sugalvoti negalėjau“, – sakė A. Laurikėnas. Jis sakė, kad praktiškai buvo visą darbą padaręs – beveik buvo surašytas kaltinamasis aktas, nes buvo galima kaltinamuosius teisti. Tiesa, du jų jau spėjo išvengti baudžiamosios atsakomybės – suėjo senatis.

„Kasdien sau vis sakydavau, kad tuoj padarysiu ir išsiųsiu į teismą, bet taip ir likdavo, – sakė A. Laurikėnas. – Esu ramus prieš savo sąžinę – kyšio nepaėmiau, kaip sakau savo mamai, žmogaus nenužudžiau. Aš sau nesugebu atsakyti, kodėl taip nutiko – iš pradžių maniau, kad elgiuosi teisingai, pagrįstai, vėliau – truputį palauks, o paskui – paprasčiausiai bijojau, o baigėsi tuo, kuo turėjo baigtis“.

„Gal tai nuo tinginystės, bet juk kitus darbus gerai dirbau“, – teigė ONKTD prokuroras. Jis patikino, kad įtariamųjų nė nebuvo matęs akyse – tik vieną įtariamąją, kuri buvo atėjusi į prokuratūrą su oficialiu prašymu.

Tyrimo metu buvusio prokuroro kolegos nenustatė, kad jis iš šių nusikalstamų veikų turėjo turtinės naudos.

Baudžiamąją bylą nagrinėjantis teismas A. Laurikėno byloje apklausė ir jo dabar jau buvusį viršininką – Generalinės prokuratūros ONKTD vyriausiąjį prokurorą Irmantą Mikelionį. Parodymus teisme taip pat davė Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo 4-osios valdybos viršininkas Arūnas Girdauskas ir Vilniaus apskrities policijos Viešosios tvarkos valdybos Ekologijos ir teisės pažeidimų prevencijos skyriaus viršininkas Vladimiras Jankoit.

„Prokuroras žmonių akyse turi būti jų saugumo garantu, pažeistų interesų gynėju. Piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi, nepateisinamas bylos vilkinimas nesuderinamas su prokuroro misija, pažeidžia konstitucinius mūsų tarnybos principus. Tokie faktai menkina ir prokuratūros autoritetą bei diskredituoja Lietuvos Respublikos prokuroro vardą“, – yra sakęs generalinis prokuroras Darius Valys.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (17)