Kaip informuoja teismo atstovė Neringa Lukoševičienė, nagrinėjamoje administracinėje byloje nustatyta ir ginčo nebuvo, kad trečiajam suinteresuotam asmeniui, kuris nuo 2015 m. liepos 7 d. iki 2019 m. rugsėjo 16 d. buvo įtrauktas į VSD žvalgybos pareigūnų rezervą, nuo 2016 m. rugpjūčio 7 d. iki 2019 m. rugsėjo 16 d. VSD iniciatyva, bet „Sodrai“ nežinant, VSD žvalgybos pareigūnų rezerve buvusiam pareigūnui buvo paskirta valstybinė pensija.
„Sodros“ atstovų manymu, trečiajam suinteresuotam asmeniui, kol jis nuo 2016 m. rugpjūčio 7 d. iki 2019 m. rugsėjo 16 d. buvo įtrauktas į VSD žvalgybos pareigūnų rezervą, t. y. buvo tarnyboje, negalėjo būti skiriama ir mokama valstybinė pensija, todėl VSD turi „Sodrao“ sumokėti minėtu laikotarpiu apskaičiuotą bei išmokėtą pareigūnų ir karių valstybinės pensijos 24 878,93 Eur permoką, susidariusią dėl VSD kaltės.
Anot bylą išnagrinėjusio LVAT, pagal Lietuvos pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymą negali būti tapatinami pareigūno tarnybos laikas ir pareigūno tarnybos laikas pensijai skirti.
„Pareigūnų, ypač žvalgybos pareigūnų, veiklos specifika lemia tai, kad jie, nebūdami tarnyboje (tai yra jiems tuo metu už tarnybinę veiklą nėra mokamas atlyginimas), atlieka valstybei svarbias žvalgybos funkcijas, už kurias gali būti papildomai skatinami, numatant papildomas socialines garantijas, be kita ko, laikant, kad pastarasis laikas būtų įskaičiuojamas į pareigūno tarnybos laiką pensijai skirti, – nuroėd teismas. – Taigi, pareigūnai, esantys rezerve, neatlieka tarnybos, todėl jiems tarnybinis atlyginimas ir kitos su tarnybos santykiais susijusios išmokos nemokamos.“
Pasak teismo, kita vertus, užtikrinant garantijas, pvz., gauti valstybinę pensiją, žvalgybos pareigūno buvimo rezerve laikas pagal Lietuvos žvalgybos įstatymą, įskaičiuojamas į tarnybos stažą, kuris iš esmės sietinas su pareigūno tarnybos laiku pensijai skirti. Toks įstatymų nuostatų aiškinimas taip pat neprieštarauja ir konstitucinės doktrinos nuostatoms.
LVAT padarė išvadą, kad pareigūnai, esantys VSD žvalgybos pareigūnų rezerve, neatlieka tarnybos, todėl turi teisę gauti pareigūnų valstybinę pensiją.
„Taip pat laikas, kai jie, būdami rezerve atlieka žvalgybines funkcijas, įskaičiuojamas į tarnybos laiką valstybinei pensijai skirti, o todėl anksčiau paskirta valstybinė pensija gali būti perskaičiuojama pareigūno naudai ateityje“, – nurodoma pranešime.
LVAT teisėjų kolegija, įvertinusi bylos faktines ir teisines aplinkybes, nutarė Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Panevėžio skyriaus apeliacinį skundą atmesti ir palikti galioti Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą.