Skaitytojas klausia: „Turėjau butą iki santuokos, jį pardavėme ir santuokoje nusipirkome namą, visas paskolos įmokas moku tik aš. Ar galima kažkaip įforminti, kad namas po skyrybų liktų man?“

Atsako LJAA valdybos narė advokatė Kristina Udrienė:

– Skaitytojo nurodyta situacija pirmiausiai reikalauja aptarti bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės teisinio reguliavimo klausimus ir atvejus, kai vienas iš sutuoktinių prie bendro turto įsigijimo prisideda savo asmeninėmis lėšomis.

Jeigu sutuoktiniai nėra sudarę vedybų sutarties, jų turtui taikomas įstatymo nustatytas teisinis režimas, kuris nustato, kokia teise sutuoktiniai įgyja turtą, kaip sutuoktinių turtas yra valdomas, naudojamas, kaip juo disponuojama, ir kaip turtas yra padalijamas tarp sutuoktinių nutraukiant santuoką.

Pagal įstatymą laikoma, kad visas turtas, kuris abiejų sutuoktinių ar vieno jų vardu įgytas po santuokos sudarymo yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė, išskyrus tam tikrus įstatyme nurodytus atvejus, kada turtas pripažįstamas asmenine vieno sutuoktinio nuosavybe. Turto priskyrimui prie asmeninės ar bendrosios jungtinės nuosavybės reikšmingi tokie kriterijai, kaip turto įsigijimo laikas ir pagrindas, turto pobūdis.