Skaitytojas klausia: Su buvusiu sutuoktiniu turime du nepilnamečius vaikus, po skyrybų jis nebuvo sudaręs kitos santuokos, kitų vaikų neturi. Sutuoktiniui mirus paaiškėjo, kad jis testamentu visą savo turtą paliko tetai. Ką tokiu atveju daryti? Ar vaikams nepriklauso kažkokia dalis?

Atsako LJAA narė, advokatė Eglė Morkūnienė:

– Nepilnamečiai vaikai patys dar negali pasirūpinti savimi, užsidirbti pragyvenimui, jiems reikalinga finansinė tėvų parama, todėl šiai pažeidžiamai asmenų grupei taikomas specialus teisinis reguliavimas, kuris apsaugo nepilnamečių vaikų teises į paveldėjimą, net jei tėvai testamentu turtą palieka kitiems asmenims.Nepilnamečiai vaikai visada turi teisę į privalomąją palikimo dalį bei išlaikymą.

Kas turi teisę į privalomąją palikimo dalį?

Nors kiekvienas asmuo yra laisvas sudaryti testamentą ir jame nevaržomai išdėstyti savo valią dėl to, kam ir kiek atiteks jo turto po mirties, tačiau įstatymų leidėjas, siekdamas apsaugoti šeimos narius, kuriems reikalingas išlaikymas, įskaitant nepilnamečius vaikus, numatė tam tikras testamento laisvės išimtis. Nepaisant to, kas nurodyta testamente, palikėjo vaikai (įvaikiai), sutuoktinis, tėvai (įtėviai), jei jiems palikėjo mirties dieną yra reikalingas išlaikymas, turi teisę į privalomąją palikimo dalį, kuri sudaro pusę tos dalies, kuri kiekvienam iš jų tektų paveldint pagal įstatymą, t.y., jei testamentas nebūtų sudarytas. Tėvų pareiga išlaikyti savo nepilnamečius vaikus yra įtvirtinta įstatyme, todėl atskirai įrodinėti, kad nepilnamečiams vaikams reikalingas išlaikymas – nereikia, nepilnamečiams vaikams visada priklauso įstatymo numatyta privalomoji palikimo dalis.