Teisėjų mainų programos, startavusios rugsėjo 1 d. Vilniaus apygardos administraciniame teisme, metu Austrijos nepriklausomo finansų senato teisėja Gabrielė Krafft, Miulūzo miesto (Prancūzija) teismo teisėja Marion Brulez ir Romos apygardos administracinio teismo teisėjas Emilianas Raganella lankėsi Nacionalinėje teismų administracijoje, LR Konstituciniame Teisme, Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme, Lietuvos apeliaciniame teisme, Vilniaus apygardos teisme, Vilniaus miesto apylinkės teisme, Kauno miesto apylinkės ir Kauno apygardos administraciniame teismuose, LR Seime, LR Seimo kontrolierių įstaigoje, Generalinėje prokuratūroje, Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime.
Rugsėjo 9–11 dienomis teisėja iš Austrijos G. Krafft ir teisėjas iš Italijos E. Raganella turėjo galimybę stebėti teisėjų darbą, kaip žiūrovai dalyvauti teismo posėdžiuose Vilniaus apygardos administraciniame teisme, o teisėja iš Prancūzijos M. Brulez – Kauno apylinkės teisme.
Europos teisminio mokymo tinklo Teisėjų mainų programos, kurioje Lietuva dalyvauja pirmą kartą, pabaigos akcentu tapo programos dalyvių susitikimas Vilniaus apygardos administraciniame teisme.
„Ačiū Jums už viešnagę mūsų teisme. Mes džiaugiamės suteikta puikia proga pasidalinti darbo patirtimi nagrinėjant bylas ir galimybe su Jumis susipažinti“, - sakė teismo pirmininkė Ina Kirkutienė, įteikdama Austrijos ir Italijos teisėjams Nacionalinės teismų administracijos parengtus Teisėjų mainų programos sertifikatus.
Teisėja G. Krafft padėkojo teismo pirmininkei I. Kirkutienei už geranoriškumą, nuoširdų priėmimą bei sudarymą salygų kuo daugiau pažinti, pamatyti, patirti. Ypač svečiai dėkojo juos šefavusioms VAAT teisėjoms R. Ragulskytei-Markovienei ir M. Vainienei.
Kaip atsisveikinant su kolegomis sakė teisėja iš Austrijos Gabrielė Krafft, ši viešnagė jai padėjo ne tik pažinti Lietuvos teismų sistemą, bet ir pamatyti nuostabią šalį ir pažinti puikius žmones. Teisėjai pasidalino mintimis apie savo darbo panašumus ir skirtumus jų šalyse. G. Krafft nuomone, teisėjų atrankos, vertinimo, skyrimo procedūra Lietuvoje labai demokratiška ir motyvuojanti. Anot teisėjo E. Raganelos, Italijos teisėjai lietuvius galbūt lenkia tik tuo, kad teisėjai gali dirbti iš namų, naudodamiesi elektroninių bylų sistema ir per mėnesį teisme turi tik vieną viešų teismo posėdžių dieną, per kurią jie išnagrinėja apie 100-120 bylų.
Pasak G. Krafft, Austrijos nepriklausomame finansų senate bylos nagrinėjamos rašytinio proceso tvarka ir vieši teismo posėdžiai rengiami tik išimtiniais atvejais, proceso šalims to pareikalavus ir nurodžius svarbias priežastis.
Kalbėdama apie teisėjų padėjėjų skaičių, būtiną efektyviam teismo darbui užtikrinti, teisėja G. Krafft pastebėjo, kad su padėjėjų problema susiduriama ir jų šalyje, kur vienas teisėjo padėjėjas tenka 4–5 teisėjams, todėl teismo šaukimus ir kitus organizacinius klausimus teisėjams tenka surašyti patiems. Pasak G. Krafft, pats teismo posėdžio procesas Austrijoje yra paprastesnis, lakoniškesnis, teisėjai specializuojasi nagrinėti tik tam tikros rūšies bylas.
Dvi savaites Lietuvoje viešėję teisėjai iš Austrijos, Prancūzijos ir Italijos išvyko iš Lietuvos kupini įspūdžių. Dalį jų jie surašė Vilniaus apygardos administracinio teismo Svečių knygoje.
Pasibaigus teisėjų mainų programos Lietuvoje daliai, programos dalyvė teisėja M. Vainienė jau kitą savaitę išvyks į 2 savaičių mokymus Vokietijoje (Aachene ir Miunsteryje). Teisėja R. Ragulskytė-Markovienė mainų programos dalyje Berlyne (Vokietijoje) vyks dalyvauti lapkričio mėnesį, pranešė teismas.