Taip mano valstybės kontrolieriaus pavaduotojas Arūnas Keraminas.

„Vien mūsų žiniomis, šiuo metu įvairių instancijų teismuose nagrinėjami ir kitų valstybės institucijų tarnybinių kelionių organizavimo paslaugų viešieji pirkimai, kurių sąlygos buvo identiškos, – sakė jis. – Ieškinių sulaukusioms viešojo sektoriaus institucijoms, kaip rodo ši LAT nutartis, gresia pralaimėjimas ir įpareigojimas padengti visas bylinėjimosi išlaidas, kurias teks atseikėti iš mokesčių mokėtojų pinigų.“

Pasak jo, kelionių organizavimo pirkimai viešajame sektoriuje jau senai yra itin komplikuota ir probleminė sritis: pirkimo objektas sunkiai apibrėžiamas, paslaugos kaina priklauso nuo tiekėjų įdirbio ir yra nuolat kintanti.

„Sprendimų tokiems pirkimams apibrėžti ir juos suvaldyti taip pat jau ilgokai ieškoma, – pažymi jis. – Garsiai nuskambėjo 2014 m. CPO LT bandymas sudaryti kelionių organizavimo paslaugų užsakymų elektroninį katalogą, kuriame atrinktų tiekėjų paslaugomis galėtų naudotis visas viešasis sektorius. Deja, apskundus tokį sprendimą, teismas nepaliko galimybių CPO LT toliau centralizuoti kelionių paslaugų pirkimą.“

A. Keramino teigimu, Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) rekomendacijos – vienas iš nedaugelio ramsčių, skirtų padėti perkančiosioms organizacijoms nesusipainioti kelionių pirkimuose ir juos atlikti kiek įmanoma skaidriau ir efektyviau.

„Pirmąsias rekomendacijas VPT išleido dar 2004 m. pabaigoje, – sakė valstybės kontrolieriaus pavaduotojas. – VPT direktoriaus įsakymu, nuo 2016 m. balandžio 19 d. įsigaliojo atnaujintos rekomendacijos kelionėms pirkti. Jomis, kaip pagalbos priemone, naudojasi daugelis viešojo sektoriaus įstaigų ir organizacijų. Vis dėlto Valstybės kontrolės pernai paskelbtas kelionių organizavimo konkursas virto precedentu, rodančiu, kad ir naujausios Kelionių organizavimo paslaugų viešojo pirkimo rekomendacijos turi spragų.“

Kaip DELFI skelbė, supaprastintą atvirą konkursą tarnybinių kelionių organizavimo paslaugoms pirkti Valstybės kontrolė paskelbė 2016 m. balandžio 22 d.

„Rengdama konkurso sąlygas institucija vadovavosi naujausiomis, tuomet vos prieš kelias dienas įsigaliojusiomis, rekomendacijomis, – pažymi A. Keraminas. – Šiam pirkimui buvo gauti 7 pasiūlymai ir laimėtojas turėjo būti atrinktas pagal mažiausios pasiūlymo kainos vertinimo kriterijų. Mažiausią kainą (šiuo atveju 0 Eur aptarnavimo įkainį) pasiūlius keliems tiekėjams, kaip nurodyta rekomendacijoje, būtų taikomi griežtesni reikalavimai ir įpareigojimas pagrįsti tokius įkainius konkrečiais skaičiavimais ir dokumentais. Tik tiekėjams pagrindus 0 Eur aptarnavimo įkainį, laimėtojas būtų išrinktas pagal pasiūlymo pateikimo pirmumą. Bet kelionių agentūra „ZIP Travel“, apskundusi šį pirkimą, teismui nurodė, kad toks pirkimo organizavimo būdas riboja sąžiningą tiekėjų konkurenciją ir neužtikrina viešųjų pirkimų tikslo įgyvendinimo.“

Pasak A. Keramino, VPT nuomone, kurią ji išreiškė dar pirmosios instancijos – Vilniaus apygardos teismo prašymu, Valstybės kontrolės pirkimas atitiko jų parengtas rekomendacijas, – sakė jis. – Bylą nagrinėję Vilniaus apygardos ir Lietuvos apeliacinis teismai pažeidimo pirkime taip pat neįžvelgė. Tačiau LAT nurodė problemą ir tokias pirkimo sąlygas paskelbė neteisėtomis. Svarbiausia šioje byloje yra tai, kad, LAT vertinimu, šis kelionių agentūros ir Valstybės kontrolės ginčas atskleidė daugybę spragų, kuriomis gali pasinaudoti valstybės institucijų skelbiamuose konkursuose dalyvaujantys verslininkai. Ir, tikėtina, pasinaudos, jei padėtis nepasikeis.“

Valstybės kontrolės atstovai dar šią savaitę žada susitikti su Viešųjų pirkimų tarnyba, aptars šį atvejį ir galimus iškilusios problemos sprendimo būdus.

„Mes, kaip institucija, esame įpareigoti ir sumokėsime bylinėjimosi išlaidas, tačiau visų atsakingų institucijų svarbiausia pareiga dabar – užkirsti kelią kitiems tokiems atvejams, kai patvirtintomis taisyklėmis ir rekomendacijomis besivadovaujančios įstaigos gali būti apkaltintos nesąžiningų pirkimų organizavimu ir dar už tai atsiskaityti visų mokesčių mokėtojų pinigais“, – pažymėjo A. Keraminas.

Daugiau apie šią bylą galite skaityti paspaudę šią nuorodą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (15)