Logistinę išėjimo iš Goro pusę A.Pocius sekmadienį Kabule aptarė su Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (ISAF) vado pavaduotoju generolu leitenantu Nicku Patricku Carteriu.
"Strateginis mūsų krovinių pervežimas priklauso nuo didžiųjų sąjungininkų ir pagrinde tai amerikiečiai darys. Labai svarbu žinoti, ar viskas yra taip, kaip yra planuota, ar laiko ašis atitinka", - BNS sakė kariuomenės vadas.
Į Lietuvą ruošiama pargabenti įranga ir technika šiuo metu telkiama Kabulo tarptautinio oro uosto bazėje. Pasak A.Pociaus, pirmieji kroviniai į Lietuvą turėtų pajudėti liepą.
"Praktiškai liepos mėnesį turėtų pajudėti, bet tai priklausys nuo amerikiečių. Jei viskas eisis pagal iš anksto sudėliotą planą, tuomet pradės judėti kai kurie kroviniai", - teigė jis.
Anksčiau buvo svarstoma, jog nemaža dalis įrangos iš Goro į Lietuvą gali būti pargabenta geležinkeliais, tačiau dabar stringa ISAF derybos su Uzbekistanu, per kurį eina vadinamasis Šiaurinis kelias Baltijos šalių link.
"Viena įdomesnė naujiena dėl išvedimo yra tai, apie ką mes patys nemažai kalbėjome ir reklamavome - tą Šiaurinį kelią. Tai yra geležinkelio kelias per Uzbekistaną, Rusiją iki Baltijos valstybių", - teigė A.Pocius.
"Jis yra šiek tiek užstrigęs, kiek supratau. Vyksta derybos, ISAF kalbasi su Uzbekistano vadovybe dėl pralaidumo, konteinerių kiekio, kainų. Tai yra dalykai, kurie šiek tiek trikdo kai kurių valstybių, kurios jau pradeda, krovinių išvežimą. Mūsų kol kas tai neliečia, bet po truputį turime priimti domėn tokią informaciją", - kalbėjo generolas.
Dėl šios priežasties, pasak jo, gali nutikti taip, jog geležinkelių transportu pasinaudoti "neteks".
"Pagal mūsų skaičiavimus pakankamai nemažą skrydžių kiekį mums žada amerikiečiai. Dalį turto - jau žinome kokią, perduosime afganiečiams. Šie sąrašai jau suderinti su mūsų Vyriausybe", - sakė A.Pocius.
"Jeigu kažkiek neypatingai svarbaus turto liks Kabule, tai jį prižiūrės mūsų Nacionalinės paramos elemento kariai. Mes iš Afganistano dar neišeiname - lieka specpajėgos, mokymo misijos atstovai - tai jie galės toliau naudotis", - dėstė kariuomenės vadas.
Pasak jo, yra suskaičiuota, kad karių išvedimas ir įrangos išgabenimas iš Goro Lietuvai kainuos per 10 mln. litų.
"Kol kas aiškių skaičių mes neturime, nes, kaip minėjau, jeigu amerikiečiai užtikrins visus skrydžius, tai bus vienokia kaina. Jei užtikrins tik dalį skrydžių, kaina keisis. Bet oficialiai mes esame pasiskaičiavę, kad tai gali kisti nuo 10 iki galbūt 14 mln. litų", - kalbėjo A.Pocius.
Lietuva planuoja iki rudens uždaryti Goro provincijos atkūrimo grupę, kuriai vadovauja nuo 2005 metų. Kartu planuojama Afganistano pajėgoms perduoti Goro sostinėje Čagčarane esančią PAG stovyklą.