„Mano pasiūlymas būtų pagalvoti ir galbūt nemažinti pensijų, bet įvesti tam tikrą apmokestinimą. Nežinau, ar tai galėtų būti 6 proc., tai reikėtų paskaičiuoti, tačiau tas variantas, mano požiūriu būtų visiškai tikslingas ir mažiau skausmingas, nes pensininkai sveikatos paslaugomis naudojasi ir pakankamai daug. Teisine prasme pensijų mažinimas kelia daug abejonių, ar tai yra teisėta ir ar tai atitinka Konstitucinio Teismo išsakytą doktriną. Daugelyje Europos Sąjungos valstybių pensijos yra apmokestinamos“, – penktadienį žurnalistams sakė docentas.
Kartu jis pabrėžė, kad „Sodros“ išmokos neturėtų tiesiogiai priklausyti nuo ekonomikos situacijos ir valstybė turėtų garantuoti tam tikrą išmokų dydį.
MRU surengtoje apvaliojo stalo diskusijoje „Socialinių garantijų reguliavimo pokyčiai ir perspektyvos“ A. Bitinas taip pat atkreipė dėmesį, kad „Sodros“ reforma yra būtina, nes nieko nekeičiant 2012 m. „Sodra“ sukauptų 12 mlrd. Lt skolų.
Šiemet prognozuojama, kad jos išlaidos pajamas pralenks maždaug 2,7 mlrd. Lt.
„Pagrindinis dalykas kalbant apie „Sodros“ deficito mažinimą yra visos sistemos reforma. Reikia susėsti visiems specialistams ir peržiūrėti visas išmokas. Mano pasiūlymas yra „Sodros“ įmokas tam tikra dalimi didinti, galbūt jas reikėtų pavadinti ne „Sodros“ įmokomis, o tam tikru solidarumo mokesčiu. Taip pat turėtų būti gerai apgalvotas klausimas dėl pensijų mažinimo. Ar iš tikrųjų mes turime mažinti visas pensijas ir ta dalimi? Trečias dalykas yra užimtumo skatinimas, kad darbdaviai taip masiškai neatleidinėtų darbuotojų. Galbūt verta priimti tam tikras mokestines lengvatas, kad žmonės liktų darbo rinkoje“, – sakė A. Bitinas.
Jo teigimu, mažinti reikėtų ir bedarbių pašalpas. Šiuo metu didžiausia bedarbio pašalpa yra 1040 Lt, tačiau Vyriausybė siūlo ją mažinti iki maždaug 819 Lt.
„Dabartinė nedarbo išmokų sistema neskatina žmogaus ieškoti darbo. Reikėtų sumažinti nedarbo išmokas tiek, kad žmogus realiai pradėtų ieškoti darbo ir realiai būtų skatinamas tai daryti. Yra paskaičiuota, kad nedarbo išmoką padidinus 10 proc., laikas darbo paieškai taip pat pailgėja apie 10 proc.“, – tvirtino jis.
DELFI primena, kad dabartinė Vyriausybė „Sodros“ reformos principus žada parengti iki kitų metų vidurio, o nuo sausio ketinama mažinti visas pagrindines socialines išmokas.
Skaičiuojama, kad pritarus Vyriausybės teikiamam sprendimui, pensijos turėtų mažėti vidutiniškai 5 proc.
Šiuo metu vidutinė pensija Lietuvoje yra kiek daugiau nei 800 Lt.