Toks siūlymas bus aptartas spalio 31 dieną šaukiamame neeiliniame Advokatų tarybos posėdyje, penktadienį pranešė advokatūra.
Advokatūros teigimu, paslaugų teikimo stabdymas reikštų, kad negalės būti atliekami dauguma ikiteisminio tyrimo veiksmų, pavyzdžiui, asmens suėmimas, suėmimo pratęsimas ir apklausa, taip pat reikšmingai strigs teismų darbas.
Valstybės garantuojamą teisinę pagalbą paslaugas Lietuvoje teikia 553 advokatai.
Advokatai taip pat kreipėsi į Teisingumo ministeriją prašydami pateikti pasiūlymus dėl valstybės garantuojamos teisinės pagalbos reformos, biurokratijos mažinimo, nurodyti kitų metų finansavimo apimtis bei numatomo valandinio atlygio dydį.
Advokatai piktinasi, kad šiemet valstybės garantuojamos teisinės pagalbos biudžetas sumažintas iki 3,7 mln. eurų, o pernai tam buvo skirta 4,5 mln. eurų.
Tuo metu bylų skaičius išaugo nuo 42 tūkst. iki 50 tūkst., viena advokato darbo valanda neatskaičius mokesčių sudaro 13 eurų (apie šešis eurus atskaičius mokesčius ir individualios veiklos kaštus), o visos bylos kaina, kurią gauna advokatas prieš mokesčius, tesiekia 120 eurų, nurodoma advokatūros pranešime.
„Dėl netinkamo Teisingumo ministerijos biudžeto planavimo pradėjo masiškai vėluoti atsiskaitymai antrinę teisinę pagalbą teikiantiems advokatams. Nors dalis skolos advokatams buvo padengta iš Vyriausybės rezervo ir Teisingumo ministerijos asignavimų, tačiau skolos augo“, – teigiama pranešime.
Šių metų biudžete antrinės teisinės pagalbos teikimui buvo numatyta apie 3,8 mln. eurų, tačiau dėl išlaidų Sausio 13-osios byloje jų nepakako ir susidarė skola.
Rugsėjo pradžioje Vyriausybė iš rezervo fondo jau skyrė 350 tūkst. eurų sumokėti už darbą valstybės skirtiems teisiamųjų gynėjams Sausio 13-osios byloje.
Advokatūros skaičiavimais, rugsėjo pabaigoje valstybė advokatams už valstybės garantuojamą teisinę pagalbą iš viso buvo skolinga 568 tūkst. eurų.