Daug aršių diskusijų prieš maždaug trejus metus tiek viešojoje erdvėje, tiek įvairiose valdžios struktūrose sukėlęs paminklas jau vakar buvo saugiai nuridentas nuo kalno ir paruoštas išgabenti į Grūto parką Druskininkų savivaldybėje.
Pravažiuojantieji sustodavo įsiamžinti prie istorinio paminklo jo demontavimo proceso metu ir daugumos ištarti žodžiai buvo – „istorinis įvykis“. Tik sunku suprasti, jie ištarti džiaugsmingai ar su liūdesiu.
Per ilgai užsitęsė
Alytaus melioracijoje dirbantis, maždaug 20 tonų sveriančios skulptūros nuridenimo darbams vadovavęs Valdas Keidošius prisimena dalyvavęs šio menininko Vlado Krušnos kūrinio pastatymo, aplinkos tvarkymo darbuose. Beje, tąkart buvo pastatytos dvi karių galvos. Viena jų Sąjūdžio metais buvo susprogdinta. Gal ironiška, tačiau V. Keidošiui teko vadovauti ir šio paminklo nuridenimo darbams.
Pasiteiravus, kokios mintys ir nuotaikos apima matant, kaip akmeninė, nuo 1985 metų toje vietoje stovėjusi, sovietinio kario skulptūra išvežama, V. Keidošius tvirtino, kad ji jam nė kiek netrukdžiusi ir galėjo ten pat stovėti toliau: „Juk istorijos neperrašysi. Čia žmonės juk kariavo, žuvo, praliejo kraujo.“
Alytiškis visuomenininkas, kraštotyrininkas Gintaras Lučinskas daug tyrinėjo šios skulptūros istoriją. Paklaustas, kaip jis vertina skulptūros išvežimą iš Alytaus rajono, sutiko pasidalyti samprotavimais apie tai: „Gaila, kad tas karo atminimas neišsaugomas. Gal išties vertėjo atkreipti dėmesį į Genocido rezistencijos centro pasiūlymą pakabinti informacinę lentelę, kurioje būtų paminėtas vykęs mūšis, žuvę kariai. O dabar buvo kilę kalbų, kad tai – okupanto ar prancūzo kareivio galva. Manau, kad tai – politiniai dalykai ir per ilgai čia viskas užsitęsė. Prieš penkerius metus buvo numatyta, kad šią skulptūrą reikia pašalinti, tai reikėjo iš karto tą ir daryti. O dabar kilo daug susipriešinimo, peripetijų, manipuliavimo istoriniais faktais.“
G. Lučinskas įsitikinęs, kad sprendimas išvežti sovietinio kario skulptūrą buvo paskatintas ir Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago laidotuvių iškilmių.
Kraštotyrininko nuomone, dabar skulptūros vietoje reikėtų pastatyti ąžuolinį kryžių, nes kaip bebūtų, ten kovojo ir žuvo kareiviai, kurie vykdė įsakymus. Jo žodžiais, civilizuotose valstybėse žuvusių karių atminimas yra gerbiamas.
„Šiandien didelio džiaugsmo tikrai nejaučiu“, – taip savo jausmus apibūdino alytiškis.
Vertina kaip rusiško daikto išvežimą
Prieš daugiau nei tris dešimtmečius vykusius įvykius, kai buvo statoma sovietų karių skulptūra, gerai mena Jonas Juravičius, buvęs „Saulės“ kolūkio pirmininkas. Jis buvo žmogus, kuris ne tik prisidėjo prie skulptūros statymo, aplinkos tvarkymo, bet ir buvo geras skulptūros autoriaus V. Krušnos pažįstamas.
Paklaustas, kaip šiandien jaučiasi žinodamas, kad jo draugo kurta skulptūra išvežama į Grūto parką, bandė sakyti, kad tai vertina kaip tiesiog paskutinio rusiško daikto išvežimą, tačiau jo balse buvo galima išgirsti susigraudenimo gaidelę: „Nei išgyvenu, nei džiaugiuosi. Kai Krušna darė maketą, jam sakiau, kad toks šalmas bus blogai. Ir dabar kyla diskusijų – tai prancūzų ar rusų karys. Tačiau jau yra kaip yra.“
Pašnekovas pasakojo, kad anuomet, statant skulptūrą, iš to paties „Saulės“ kolūkio buvo skirti pinigai – apie 15 tūkstančių rublių. J.Juravičiaus požiūriu, anoji susprogdinta skulptūros dalis buvo meniškesnė.
Pokalbio pabaigoje jis sakė: „Išties, man labai gaila, kad išveža skulptūrą, tik neišsiduodu. O Vladas buvo tikras lietuvis, tikras patriotas ir pirmiausia jo sukurtą skulptūrą vertinu kaip meno kūrinį.“
Kas bus vietoje skulptūros?
Susisiekus su Alytaus rajono meru Algirdu Vrubliausku, šis tikino nesitikėjęs, kad skulptūra bus išvežama taip greitai.
„Taip turėjo atsitikti. Diskusija dėl skulptūros likimo buvo ilga, žmonės nerimo, rašė laiškus, tačiau dauguma jų manė, kad šiai skulptūrai čia ne vieta. O dar sutapo valstybės atkūrimo ir Adolfo Ramanausko-Vanago šimtmečiai. Vis dėlto ši skulptūra yra okupanto simbolis, kad ir kaip bediskutuotume. Istorijos tikrai neperrašinėjame, tiesiog ji turi atrasti savo tinkamą vietą. Tuo ir pasirūpinama“, – kalbėjo rajono vadovas.
Paklausus, ar vietoje skulptūros bus kas nors pastatyta, įrengta, jis patikino, kad ateityje tikrai tai svarstys, tačiau šiandien nieko konkretaus pasakyti negali.
Beje, skulptūros nukėlimas nuo kalvos Alytaus rajono savivaldybės biudžetą patuštins maždaug 8 tūkstančiais eurų, o paminklo išgabenimo išlaidos bus dengiamos iš Grūto parko biudžeto.