„Ši pataisa atleidžia muziejus ir šiuo atveju Grūto parką nuo prievolės mokėti LATGA-A už kūrinių eksponavimą. Tačiau atgaline data ši pataisa negalioja, tačiau išsprendžia problemą ateičiai“, – DELFI sakė pataisą įregistravęs Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Virginijus Domarkas.
Nuo ketvirtadienio sudarytos sutartys dėl mokesčio už viešą kūrinių rodymą turėtų tapti nebegaliojančiomis.
„Labai liūdna, kad valstybė sau leidžia apriboti autoriaus teises išskirtinai vienos srities autoriams (...). Kažkodėl kompozitoriams niekada neapribojama jų teisė, nepriklausomai nuo to, ar bilietai į koncertą parduodami, ar jis yra nemokamas. Jie visuomet turi teisę gauti atlyginimą už jo kūrinio naudojimą“, – DELFI apie įsigaliojusias pataisas sakė LATGA-A Vizualinių menų ir reprografijos direkcijos direktorė Gabrielė Naprušienė.
Ji sake nesanti visiškai tikra, kol negavo išsamaus teisininkų išaiškinimo, ar Grūto parkui jau nebereikės mokėti už sovietinių skulptūrų demonstravimą.
Pašnekovė skaičiuoja, kad sumos, surinktos naudojantis jau panaikinta nuostata, buvo „labai mažos“, pavyzdžiui, muziejus, surengęs ispanų dailininko Joano Miro parodą, LATGA-A sumokėjo iki 20 Lt.
„Iš tikrųjų šis straipsnis greičiausiai buvo keičiamas būtent dėl Grūto parko“, – pripažino LATGA-A atstovė.
DELFI primena, kad konfliktas tarp LATGA-A ir Grūto parko prasidėjo dar praėjusių metų pabaigoje, kai LATGA-A pareikalavo iš Grūto parko įkūrėjo Viliumo Malinausko mokėti 6 proc. sovietinių kūrinių kūrėjams nuo parduotų bilietų į parką. Buvo skaičiuojama, kad per metus susidarytų maždaug 80 tūkst. Lt suma.
Šis nesutiko ir su LATGA-A bylinėjasi teismuose.
Šiuo metu teismas yra uždraudęs Grūto parko savininkams UAB „Hesona“ ir viešoji įstaiga „Hesonos klubas“ bet kokias būdais naudoti 15 skulptūrų: „Kryžkalnio motina“, „Keturi komunarai“, „Kapinės/Stelos kariams“, J. Pševalskis, V. Putna, V. Leninas, A. Sniečkus, Memorialinis ansamblis komjaunuoliams, K. Preikšas, Paminklas tarybiniams partizanams pogrindininkams, Angarietis, Gaška, S. Vaupšas.
Teismo sprendimu taip pat uždrausta eksponuoti paveikslą „Svečiuose pas kiaulininkę Stasę Vitkienę“.
LATGA-A teismui nurodė, kad 1998-ųjų gruodžio 31 dienos Vyriausybės nutarimu kūriniai buvo perduoti pelno nesiekiančiam „Hesonos klubui“ dėl laikino neatlygintino naudojimo ir eksponavimo.
Pats V. Malinauskas DELFI ketvirtadienį sakė apie šios pataisos įsigaliojimą nežinojęs, nes politika nesidomi, tačiau džiaugėsi gera naujiena. Jis tvirtino, kad šiuo metu LATGA-A yra priskaičiavusi Grūto parke eksponuojamų kūrinių autoriams sumokėti apie 150 tūkst. Lt.
Dauguma nurodytų kūrinių buvo sukurti stovėti visuomenei laisvai prieinamose viešose vietose. Tačiau Grūto parko savininkai iš lankytojų ima mokestį ir už įėjimą, ir už teisę filmuoti bei fotografuoti.
Grūto parko įkūrėjas protestuodamas kai kurias statulas yra išgabenęs už parko ribų. Jis DELFI anksčiau sakė, kad įėjimo mokestis renkamas ne dėl pelno, o išlaikyti parke plušantiems darbuotojams.
Surenkamų pajamų esą užtenka tik atsiskaityti su darbuotojais.
V. Malinauskas sovietinių skulptūrų parką įkūrė 2000 metais. Jam Vyriausybės nutarimu neatlygintinai buvo perduotos 42 sovietinės skulptūros, kurias jis pats atsigabeno, restauravo ir pastatė savo miške.