Dešimties metų puoselėta Augustino Jankevičiaus svajonė sukurti itin retų istorinių automobilių muziejų, tapo realybe. Su bendraminčiais istorinių automobilių mylėtojais vyras atgaivino Klaipėdos dujų fabriką, kur be automobilių laukia ir išskirtiniai pasakojimai apie eksponatų kūrimą, jų buvusius šeimininkus ir kaip istorinės relikvijos pasiekė Lietuvą.
Lankytojus pasitinkantis ir ekskursijas vedantis muziejaus įkūrėjas atviras – jis nebuvo iš tų vaikų, kurie kaupė automobilių kolekcijas. Tačiau jau įsigijus pirmą seną automobilį sau, senoji technika tiesiog įtraukė.
„Savaime kažkaip viskas prasidėjo. Vis pasidairydavau į kitokius, senus automobilius, norėjau nusipirkti su mediniais ratais, bet pabijojau, kad jie sulūš, tai nusipirkau su stipinais. Ta mašina buvo 1930 metų „Ford“. Muziejui ji per jauna, – nusišypso vyras. – Dabar jau žmonės labiau prie tokių automobilių pripratę, o 2011 metais per Jūros šventę buvau vienintelis dalyvis. Pamačiau, kad žmonėms patinka ir „užsidegiau“. Antroji mašina buvo elektromobilis, pagamintas 1918 metais, kuris jau yra čia“.
Automobilį sau restauravęs A. Jankevičiaus sako, kad vis drąsiau įsitraukė į išskirtinių automobilių paieškas, tad dabar muziejų puošia 12 iki 1920 metų gamintų eksponatų. Visi jie yra restauruoti, yra važiavę ir miestų gatvėmis.
„1925 m. „Packard“ automobilis buvo įsigytas paskutinis. Jis buvo skirtas tam, kad įrengtume kino teatrą. Galima jame pasėdėti, tad žmogus, įlipęs į automobilį, pasijus, lyg kitoj erdvėj, bus 5-10 kelionė po praeitį“, – rodo šalia muzikinės dėžės pastatytą prabangų eksponatą.
Seniausias muziejaus eksponatas užgimė dar 1930 metų „ Oldsmobile“, kuriuo važinėjo Malaizijos šeichas. Yra net tokių eksponatų, kurių daugiau pasaulyje net nebėra.
Visi automobiliai, anot muziejaus įkūrėjo, turi ilgą istoriją ne tik, kaip buvo kuriamas, bet kaip pasiekė Lietuvą, kaip juos teko atkurti, man toli gražu ne visų automobilių brėžiniai yra išlikę.
A. Jankevičius su bendraminčiais sako kūrę ne tradicinį muziejų, o savotiškus automobilių namus, tad užsukę į „Memel automuseum“ lankytojai galės patogiai prisėsti ant istoriją menančių krėslų, aptarti, kas įdomu, padiskutuoti su muziejaus kūrėjais. Pašnekovas paaiškina, kad net ir vienas atėjęs žmogus sulauks asmeninio dėmesio ir ekskursijos, kuri gali užtrukti apie porą valandų, o tai, kas matoma vos įėjus, slepia dar vieną paslaptingą šešių metrų gylio po žeme esančią erdvę.
Judėjimo negalią turintys žmonės muziejuje laukiami nuo liepos mėnesio – kiek užtruko įrengti specialius liftus.
Dar restauruojamoje dalyje po poros metų turėti atsiverti koncertų erdvė, joje suskambės nuo Klaipėdos vardo neatsiejami kariljonai. O baigiamoje tvarkyti kiemelio erdvėje planuojama įrengti edukacijoms ir jaukiems pasisėdėjimams pritaikytas erdves.