E.Ignatavičiaus teigimu, branduolinių medžiagų patekimas į neteisėtas rankas yra reali grėsmė, nes vien tik per praėjusius metus Tarptautinės atominės energetikos agentūra (TATENA) užregistravo 147 neteisėtų veiksmų su branduolinėmis medžiagomis atvejus.

Viceministras akcentavo, kad bendri mokymai ir dalinimasis gerąja praktika bei patirtimi branduolinio saugumo ir neplatinimo srityje prisidės prie glaudesnio šalių bendradarbiavimo ir saugesnės regiono erdvės sukūrimo.

Diplomatas taip pat padėkojo JAV partneriams už jų svarbų vaidmenį ir paramą kuriant centrą ir padedant vystyti jo veiklą.

Renginyje dalyvavo Prezidentūros, Seimo, Vyriausybės, Lietuvoje veikiančių užsienio valstybių ambasadų, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovai ir JAV delegacija.

JAV ambasadorė Lietuvoje Anne Derse pažymėjo, kad Lietuva pastaruoju metu ėmėsi lyderės vaidmens svarbiose kovos su branduoliniu terorizmu iniciatyvose. Ambasadorė patvirtino JAV institucijų pasirengimą dirbti ranka rankon su Lietuva ir teikti paramą įkurtam centrui.

Branduolinio saugumo centras
BSKC įkurtas Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) padalinyje.

Centro įsteigimas – ilgų ir sudėtingų Lietuvos, Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) ir kitų užsienio partnerių konsultacijų ir derybų rezultatas.

Kovo 27 dieną įvykusiame branduolinio saugumo šalių vadovų susitikime TATENA vadovybė pažadėjo visokeriopą pagalbą Lietuvoje tuomet dar kurtam Branduolinio saugumo kompetencijos centrui.

Pagrindinis BSKC veiklos tikslas – atsakingų institucijų personalo kvalifikacijos kėlimas branduolinės saugos srityje, bendradarbiavimo ir tarpusavio sąveikos stiprinimas. Centras kaups informaciją apie Lietuvoje ir užsienyje vykdomus personalo mokymus branduolinio saugumo srityje, atliks jų poreikio analizę ir rengs metinius mokymo planus. Naujasis padalinys kartu su nacionalinėmis ir tarptautinėmis institucijomis rengs mokymo programas ir priemones, kurs ir dalyvaus pagal ekstremalių situacijų scenarijus parengtose pratybose. BSKC taip pat rūpinsis branduolinio saugumo mokymams ir pratyboms reikalingos infrastruktūros sukūrimu bei plėtra, informacinių leidinių leidyba, atstovavimo šaliai vietiniuose ir tarptautiniuose seminaruose, konferencijose, susitikimuose branduolinio saugumo užtikrinimo ir VSAT pareigūnų mokymo klausimais.

Sustiprinus Lietuvos ir viso regiono pajėgumus, bus geriau taikomi įstatymai, žvalgybos institucijos galės efektyviau nustatyti su branduolinių medžiagų kontrabanda susijusių kontrabandinių tinklų veiklą, konfiskuoti branduolines medžiagas ir numatyti sankcijas už tokius nusikaltimus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (7)