Gegužės pirmomis dienomis baigėsi teismo paskirtas terminas sutvarkyti vieną baisiausių Panevėžio piktžaizdžių – skandalingai pagarsėjusiam verslininkui Vladimirui Karpenkai priklausančias patalpas Vasario 16-osios gatvėje.
Tiesa, teismas ne jį vieną, o visą daugiabučio bendriją įpareigojo sutvarkyti praeiviams grėsmingą vaiduoklį.
Visgi apsileidėliams teismo sprendimas – nė motais.
Avarinės būklės pastato dalis greičiau prišauks nelaimę nei statybininkus. Panevėžio savivaldybė rengiasi vėl kreiptis į teismą ir antstolius.
Aukštaitijos sostinėje tai bus pirmas toks atvejis, kai antstoliai turės tapti statybų prižiūrėtojais.
To dar nėra buvę
Panevėžio savivaldybės Teisės skyriaus vedėjo pavaduotojo Aušrio Valkūno teigimu, pagal teismo sprendimą Vasario 16-osios gatvės 11 numeriu pažymėtas daugiabutis iki šių metų balandžio pabaigos turėjo būti sutvarkytas taip, kad nebekeltų grėsmės praeiviams ir nedarkytų bendro miesto vaizdo: suremontuotas stogas, fasadas, laiptinės, pakeisti bevirstantys langai.
Tačiau šios savaitės pradžioje atvykusi komisija konstatavo, kad statybininkų čia nebūta.
„Akivaizdu, kad teismo sprendimas nevykdomas. Kreipsimės į teismą ir prašysime išduoti vykdomąjį raštą. Tuomet jį perduosime antstoliams, o šie jau pradės procesą vykdyti priverstine tvarka“, – komentavo A. Valkūnas.
Teisininkas pripažįsta, kad tai tikriausiai bus pirmas toks atvejis, kai antstoliams teks prižiūrėti statybas.
„Tokių pavyzdžių, kai teismo keliu ir per antstolius juridiniai asmenys būtų įpareigoti tvarkyti savo turtą, nepamenu, kad būtume turėję. Kai yra apleisti sklypai, kiek paprasčiau – pati Savivaldybė tokį sutvarko ir savininkui pateikia sąskaitą. Šiuo atveju tokia analogija nelabai galima, čia jau reikia remonto darbų, o jų sąnaudos kitokios“, – sako A. Valkūnas.
Anot jo, pati daugiabučio bendrija nėra pateikusi argumentuoto prašymo pratęsti teismo duotą terminą remontui.
Atsakys visas daugiabutis
Teismų karuselė dėl Panevėžio centro vaiduoklio įsisuko dar 2019-ųjų birželį.
Gražiuoju neįkalbėjusi V. Karpenkos sutvarkyti jam priklausančios pastato dalies Vasario 16-osios gatvėje, Savivaldybė nutarė nebežaisti katės ir pelės žaidimo.
Ji kreipėsi į teismą prašydama įpareigoti apsileidėlį sutvarkyti savo turtą byrančiu stogu ir plytomis. Byla pasisuko taip, kaip nesitikėjo prispausti V. Karpenką planavusi Savivaldybė.
Teismas nusprendė, kad už apleistas patalpas atsakingas ne tik jis vienas, bet ir viso pastato savininkai. Mat pagal teisės aktus fasadinės namo sienos, stogas laikomi bendra nuosavybe. Šiame ilgame name įrengti aštuoni butai, iš jų pusė priklauso V. Karpenkai ir jo šeimos nariams, pirmame aukšte veikia kelios parduotuvės ir miesto Savivaldybei priklausanti Fotografijos galerija.
Kaip katė su pele
Savivaldybė dar iki teismo su V. Karpenka bandė susitarti gražiuoju dėl Vasario 16-osios gatvės piktžaizdės sutvarkymo.
Ne vieną kartą verslininkas buvo kviestas pasikalbėti. V. Karpenkai buvo taikytos ir sankcijos – už apleistą ir pavojų keliantį turtą skirtos baudos. Tiesa, šios labai simbolinės – tesiekė 30 eurų. Verslininkas jas sumokėjo, taip pripažindamas nusižengimą, tačiau tuo jo rūpinimasis namu ir baigdavosi.
Prieš keletą metų Savivaldybės atstovus verslininkas tikino norintis įkeisti pastatą, kad galėtų paimti paskolą remontui. Visiems įspūdį padarė, kai prie apleisto namo Vasario 16-osios gatvėje iškilo stelažai, pats ant jų laipiojo, tvirtino, kad imasi tvarkyti. Tačiau viskas tuo ir baigėsi. Stelažai, apdengti žaliu apsauginiu tinklu, stovėjo tol, kol Savivaldybė ėmėsi rekonstruoti Elektros bei Vasario 16-osios gatves ir jų šaligatvius.
Ar šįkart daugiabučio namo bendrija imsis remonto, iš jos pirmininkės Jūratės Varžinskienės išgirsti nepavyko – telefonu ji buvo nepasiekiama. O namą administruojančios bendrovės „Mano būstas Aukštaitija“ direktorius Ipolitas Skukauskas teigė, jog iš bendrijos nėra sulaukta prašymo, kad administratorius padėtų suremontuoti avarinės būklės patalpas.
Benamių viešbutis
Jau daugybę metų pažadais sutvarkyti Ukmergės gatvėje, autobusų stoties pašonėje, stūksantį mūrinuką maitina ir kiti žinomi Panevėžio verslininkai Gvidas Drobužas ir Rasa Juodviršienė, turtą paveldėjusi po vyro Remigijaus Juodviršio mirties 2021-ųjų lapkritį.
Šis dar 1923 m. statytas pastatas priklauso bendrovei „Lauktuvės jums“, kurios akcininkais ir yra abu verslininkai.
Nors pastatą juosia grafičiais apipiešta betoninė tvora, o pirmo aukšto langai užmūryti, daugybę metų čia glausdavosi nuolatinės gyvenamosios vietos neturintys asmenys, tad mūrinukas pramintas benamių viešbučiu.
Panevėžio savivaldybė daug metų šį šimtametį namą įtraukusi į apleistų pastatų, apmokestinamų didesniu nekilnojamojo turto mokesčiu, sąrašą.
Anksčiau verslininkai teisinosi, kad namo neįmanoma rekonstruoti, nes valdininkai nesiima padėti spręsti problemos dėl privažiavimo prie jo.
Dar anksčiau kaip didžiausią kliuvinį jie matė baisius kioskus stoties pašonėje ir žadėjo, kad jeigu tik Savivaldybė juos nugriaus, nedelsdami puls tvarkyti savo turto.
Kioskų nelikę jau daugybę metų, dabar intensyviai vyksta naujos autobusų stoties statybos, po kurio laiko šalia turėtų iškilti ir naujas daugiabutis.
Tačiau šalia apleisto namo kol kas vienintelis pokytis – iškirsti beverčiai krūmai.
Kokią šio mūrinuko ateitį mato vienas iš akcininkų G. Drobužas, sužinoti nepavyko. Teisindamasis, kad yra tik smulkusis akcininkas, jis pasiūlė kreiptis į bendrovės „Lauktuvės jums“ direktorę Kristiną Mačiulienę ar Rasą Juodviršienę.
Nesibaigiančios kliūtys
K. Mačiulienė teisinosi tik vykdanti akcininkų valią, o ar jie numatę imtis bebaigiančio griūti pastato rekonstrukcijos, nežinanti.
Pasak direktorės, pastatas itin prastos būklės, todėl jo rekonstrukcija pareikalautų didžiulių investicijų.
„Kol kas nėra jokio sprendimo, kaip su šiuo turtu elgtis. Pastatas saugomas paveldosaugininkų, tad bet kaip jo tvarkyti negalima, yra daugybė reikalavimų. Be to, apribotos galimybės į jį patekti, kai prieš kurį laiką šalia esantis nedidelis sklypas buvo grąžintas savininkams. Bandyta įrengti stovėjimo aikštelę, tad vėl kilo problema, kaip mums patekti į savo pastatą. Dėjome visas pastangas, kad priėjimas prie pastato atsirastų“, – kalbėjo K. Mačiulienė.
Pasak jos, nežinia ir kaip ši vieta keisis, mat visai šalia Savivaldybė suplanavusi statyti daugiabutį – jame įsikurs Socialinių paslaugų skyrius ir bus įrengti butai į Panevėžį atvykstantiems specialistams.
Šiuo metu sprendžiama, kaip šioje vietoje keisis pėsčiųjų ir automobilių judėjimas. Pasak K. Mačiulienės, nuo šių sprendimų priklausys, ar bus patogus priėjimas prie jų pastato.
„Akcininkai visuomet gali priimti sprendimą pastatą parduoti. Bet bandome tuo turtu pasirūpinti, kad būtų galima ir prieiti, ir privažiuoti prie jo. Kai miesto centras gražėja, akstinas ir mums pradėti darbus. Kad būtų galimybė vystyti projektą, dar reikia suderinti detaliojo plano sprendinius. Tų visokių kliūčių yra“, – komentavo K. Mačiulienė.