Apie tai A. Bilotaitė pranešė pirmadienį, po susitikimo su apskričių policijos komisariatų vadovais. Jos teigimu, būtina imtis priemonių, siekiant sumažinti policijai tenkančią biurokratinę naštą, darbo krūvį.
„Registruoju pati įstatymo pataisas, kuriomis siūloma atsisakyti policijai tokių nebūdingų funkcijų, tai yra atsisakyti prievolės lydėti didžiagabarites transporto priemones, ką dabar privalo daryti policijos pareigūnai, taip pat supaprastinti eismo įvykių forminimo procedūras“, – žurnalistams sakė A. Bilotaitė, patikslindama, kad, pagal jos siūlomas pataisas, draudikai būtų įgalioti spręsti žalos padarymo klausimus, jei eismo įvykyje nėra žuvusių ar sužeistų asmenų.
Kaip vieną iš svarbių pokyčių A. Bilotaitė įvardijo ir anksčiau planuotą struktūrinę policijos sistemos reformą, kuria siūloma sujungti šalies policijos komisariatus į penkias apygardas, siekiant sulyginti darbo krūvius tarp skirtingų teritorijų ir optimizuoti resursų naudojimą.
A. Bilotaitė taip pat teigė, kad ir toliau bus siekiama stiprinti policijos aprūpinimą. Tai, anot jos, susiję su gebėjimu tinkamai reaguoti į hibridines ir karines grėsmes.
Reikia politinėms partijoms susitarti dėl ateities. Reikia visiems susitarti, kad mūsų pareigūnai yra prioritetas ir susitarti, kokiu būdu mes ilgalaikėje perspektyvoje gerinsime pareigūnų darbo užmokestį, darbo sąlygas.
„Šiuo metu mes deramės dėl 3 milijonų eurų skyrimo policijai 2025 metais tam, kad galėtų įsigyti tam tikras prioritetines priemones, nes tas aprūpinimas karinio aprūpinimo standarto prasme yra labai svarbus“, – dėstė ministrė.
A. Bilotaitė tiksliai neįvardijo, kiek kitąmet gali didėti policijos biudžetas, bet pabrėžė, kad Vidaus reikalų ministerijos prioritetas – pareigūnų algų didinimas.
Kartu ji užsiminė, kad politinėms partijoms būtina vieningai sutarti, kaip gerinti policijos pareigūnų darbo sąlygas. Toks sutarimas, anot A. Bilotaitės, reikalingas, siekiant išvengti staigių požiūrio pasikeitimų, keičiantis politiniam ciklui, valdančiosioms partijoms.
„Reikia politinėms partijoms susitarti dėl ateities. Reikia visiems susitarti, kad mūsų pareigūnai yra prioritetas ir susitarti, kokiu būdu mes ilgalaikėje perspektyvoje gerinsime pareigūnų darbo užmokestį, darbo sąlygas“, – aiškino A. Bilotaitė.
Akcentuoja būtinybę išlaikyti patyrusius kolegas
Susitikime su A. Bilotaite dalyvavęs policijos generalinis komisaras Rentas Požėla taip pat priminė, kad Seimui pateikti pasiūlymai dėl policijos sistemos struktūrinės reformos. Jis vylėsi, kad nauja parlamento dauguma pritars šiai pertvarkai.
„Klausimas, kaip žinia, yra užstrigęs Lietuvos Respublikos Seime, bet tikrai turiu viltį, kad kitos kadencijos Seimas tikrai grįš prie šito klausimo ir šitas klausimas bus išspręstas palankiai policijai ir žmonėms“, – dėstė policijos vadovas.
R. Požėla kartu tvirtino turintis vilties, jog politikai pasieks bendrą sutarimą dėl policijos sistemos stiprinimo ateityje.
„Mūsų bendruomenės atstovai ir aš išsakiau lūkestį, kad turi būti labai aiški strategija dėl policijos plėtros, dėl viešojo saugumo Lietuvoje, kad politikai galėtų, kokia bebūtų rytdienos valdančioji dauguma, Vyriausybė, tęsti tuos darbus, didinant policijos finansavimą“, – dėstė R. Požėla.
Anot jo, šio metu policijos sistemoje trūksta apie 1,4 tūkst. pareigūnų. Šią problemą, pasak R. Požėla, būtina spręsti kuo greičiau. Kartu, anot jo, būtina policijos sistemoje išlaikyti patyrusius pareigūnus.
„Jie turėtų dirbti tol, kol leis sveikata. Galbūt valstybė galėtų priimti sprendimus dėl tų žmonių, kurie galėtų išeiti į pensiją, bet jie lieka dirbti, ar tai būtų ženklus finansinis priedas, ar, kaip kai kurios šalys priėmė sprendimus, mokėti pensiją. Kai kurios šalys duoda pareigūnams vienkartinę piniginę premiją“, – apie priemones, kurios leistų policijoje išlaikyti patyrusius pareigūnus, svarstė policijos generalinis komisaras.
Šią problemą akcentavo ir Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Renaldas Žekonis
„Negalime pamiršti ir mūsų kolegų, kurie jau eilę metų yra tarnyboje, kurie daug metų atidavė tarnybai. Žiūrint į bendrą demografinę padėtį Lietuvoje, natūralu, kad tam tikrų tęstinių, ilgalaikių, strateginių, aiškiai išdėstytų sprendimų policijos bendruomenė laukia, kad galėtume likti profesionalūs, išlaikyti profesionalius pareigūnus tarnyboje, pritraukti naujus pareigūnus“, – po susitikimo su A. Bilotaite kalbėjo Vilniaus policijos vadovas.
Reikėtų papildomų 100 mln. eurų
Kaip praėjusią savaitę naujienų portalui 15min.lt teigė policijos generalinis komisaras R. Požėla, policijos vadovybė prašo kitų metų biudžete numatyti papildomus 100 mln. eurų tarnybai finansuoti.
Anot R. Požėlos, didžioji dalis šių lėšų būtų skirtos pareigūnų darbo užmokesčiui didinti.
ELTA primena, jog Vidaus tarnybos statutas, nepaisant pareigūnų prieštaravimų ir protestų, buvo priimtas pernai gruodį.
Priėmus įstatymo pataisas keitėsi pareiginės algos apskaičiavimas – taikomas naujas bazinis dydis, siekiantis 1785,4 euro. Taip pat pareigūnams įstatymu suteikta galimybė derėtis dėl apmokėjimo sistemos kolektyvinėmis sutartimis.
Įstatymo pakeitimais taip pat sumažinti priedai už stažą valstybės tarnyboje – nuo maksimalios 30 proc. iki 20 proc. pareiginės algos.
Įstatymo projektu taip pat sumažintas pareigybių grupių skaičius – nuo 15 iki 10, dėl ko, iniciatorių teigimu, nustatyta aiškesnė pareigybių sistema bei hierarchija.