Jame išmokos tarybos nariams už patiriamas kanceliarijos, pašto, telefono, interneto, transporto išlaidas ir už posėdžiavimą numatytos 100 tūkst. litų didesnės nei pernai.
Mažėja gyventojų, tarp jų daugėja pensininkų
Miesto biudžetą pristatydama savivaldybės administracijos direktorė Ona Balevičiūtė pirmiausia pateikė rodiklius, lemiančius pajamų dydį. Gyventojų skaičius, palyginti su praėjusiais metais, sumažėjo 4 tūkst. 82. Alytiškių per metus sumažėjo nuo 66 tūkst. 841 iki 62 tūkst. 759. Iš jų vaikų iki 6 metų - 278. Nuo 4 tūkst. 349 iki 4 tūkst. 71. Vaikų nuo 7 metų iki 17 - 985. Nuo 8 tūkst. 959 iki 7 tūkst. 974. Pensinio amžiaus Dzūkijos sostinės gyventojų padaugėjo 966. Nuo 10 tūkst. 130 iki 11 tūkst. 96.
Mažėjant mokinių mokykloje, mokinio krepšelio lėšų, palyginti su 2011-aisiais, gauta 2 mln. 460 tūkst. litų mažiau - 44 mln. 325 tūkst. litų.
Per įvairius mokesčius į vietos biudžetą numatoma susirinkti daugiau kaip 54 mln. litų, beveik 2 mln. litų daugiau nei pernai. Gaunama dotacijų suma - per 79 mln. litų, arba daugiau kaip 7 mln. litų mažesnė nei pernai.
Ne vienas tarybos narys pastebėjo, kad šiemetis miesto biudžetas tvirtinamas su užslėptu deficitu. Tačiau administracijos direktorė dėl to bėdos sakė nematanti, nes jis suplanuotas vienuolikai mėnesių, ankstesniais metais padėtis būdavo ir prastesnė - vietinio iždo išlaidos būdavo numatomos tik devyniems mėnesiams.
Dar prieš biudžeto tvirtinimą O.Balevičiūtė teigė, kad savivaldybės veiklai, jos vykdomiems projektams užtikrinti bus imama ilgalaikė paskola.
Taryba, patvirtinusi šiemetį miesto iždą, nusprendė iš konkurso būdu pasirinkto banko imti 11 mln. 900 tūkst. litų ilgalaikę paskolą europinių projektų bendrajam finansavimui ir šių projektų apyvartinėms lėšoms.
Daugiausia „suvalgo” švietimas
Kaip ir ankstesniais metais, miesto švietimui atiduodama didžioji vietos biudžeto dalis. Šįmet jo atiteks 51 proc., arba daugiau kaip 72 mln. litų. Be minėtų mokinio krepšelio lėšų, kurios skiriamos pedagogų atlyginimams, į šią sumą patenka per 25 mln. litų, skiriamų švietimo įstaigų aptarnaujamam personalui išlaikyti, ūkio išlaidoms ir kitiems einamiesiems tikslams.
Socialinei apsaugai numatyta atiduoti 18 proc., arba 25 mln. 647 tūkst. litų vietos biudžeto. Vien socialinėms išmokoms ir kompensacijoms atiteks daugiau kaip 17 mln. litų.
Įsteigtam naujam biudžeto valgytojui - viešajai įstaigai Alytaus miesto bendruomenės centrui - skirta 180 tūkst. litų.
Išskirtinės išlaidos kultūros srityje - savivaldybės įmonei Alytaus telekinas, valdančiai kino teatrą „Dainava”, su savivaldybės garantu leista imti 450 tūkst. litų ilgalaikę paskolą penkerių metų laikotarpiui skaitmeninei įrangai įsigyti. Neturint šios įrangos, tektų uždaryti vienintelį kino teatrą Alytuje, nes kine vyksta spartus perėjimas į skaitmenines technologijas. Jų neįdiegus, neliktų demonstruojamų kino filmų.
300 tūkst. litų - išrinktiesiems
Pernai gruodį miesto taryba pasitvirtino nuo šiemečio sausio turėjusį įsigalioti naują savo veiklos reglamentą. Pagal jį iš šių metų vietinio biudžeto tarybos narių išmokoms už darbą, kanceliarijos, pašto, telefono, interneto, transporto išlaidoms padengti būtų prireikę daugiau kaip 500 tūkst. litų.
Pagal pasitvirtintą tarybos veiklos reglamentą kiekvienam tarybos nariui atsirado galimybė kas mėnesį gauti 1 tūkst. 370 litų neatskaičius mokesčių.
Tarybos narių norus sutramdė Vyriausybės atstovo Alytaus apskrityje institucijos parašytas teikimas, kuriame pasiūlyta padaryti pakeitimus reglamente, nes kai kurios jo nuostatos prieštarauja Vietos savivaldos įstatymui ir kitiems teisės aktams. Pavyzdžiui, mokamos kompensacijos už komandiruotes, pasiruošimą tarybos, komitetų, komisijų ar darbo grupių posėdžiams, šiems pasiruošimams numatant kas mėnesį ne daugiau kaip 40 valandų, nustatytas išmokų avansinis mokėjimas.
Vakar vykusiame tarybos posėdyje buvo keičiamas jos veiklos reglamentas. Tačiau jis pakeistas taip, jog iš šiemečio biudžeto tarybos narių atlyginimams ir išmokoms prireiks 300 tūkst. litų, o ne 190 tūkst. litų, kuriuos jie gaudavo pagal praėjusiais metais galiojusį jų veiklos reglamentą.
Į 300 tūkst. litų sumą telpa išmokos už kanceliarijos, pašto, telefono, interneto, transporto išlaidas - kiekvienam tarybos nariui ne daugiau kaip 0,3 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU) per mėnesį. Tai šiuo metu sudaro 635 litus. Paskirtoje sumoje - ir atlyginimai už darbą tarybos, kolegijos, komitetų, komisijų, frakcijų posėdžiuose, taip pat už pasirengimą jiems. Minėtoje 300 tūkst. litų sumoje šiems tarybos narių atlyginimams užtenka pinigų, jeigu jų kiekvienas kas mėnesį posėdžiautų ir rengtųsi posėdžiams po 20 valandų. Tada pagal VMDU skaičiuojamus valandos įkainius tarybos narys per mėnesį galėtų gauti 180 litų atskaičius mokesčius.
Pakeitus reglamentą kiekvienam tarybos nariui sudarytos galimybės gauti 815 litų per mėnesį atskaičius mokesčius už darbą alytiškių naudai - daugiau nei gaunantieji minimalų atlyginimą po mokesčių.
Tarybos narys liberalas Gediminas Daukšys siūlė išrinktųjų atlyginimams ir išmokoms skirtą šiemečio biudžeto riekę sumažinti iki 200 tūkst. litų. Tačiau jo siūlymas nebuvo išgirstas. Miesto meras Feliksas Džiautas pastebėjo, kad imamos išmokos ir atlyginimai yra kiekvieno tarybos nario moralinė atsakomybė.