Tautos išrinkti europarlamentarai Rolandas Paksas, Viktoras Uspaskichas, Zigmantas Balčytis, Vilija Blinkevičiūtė ir Valdemaras Tomaševskis – Seimo rinkimų sąrašuose. Iki jų kadencijos pabaigos EP liko 1,5 metų. Jei Lietuvos piliečiai šiuos politikus išrinktų į Seimą, jie atsisakytų EP mandato ir iš Briuselio grįžtų į Vilnių.

Sociologai sako, kad partijų lyderiai, tokie kaip V.Uspaskichas, R.Paksas ar V.Tomaševskis kitaip elgtis ir negali – jie yra sąrašo puošmena, galinti pritraukti daugiau rinkėjų.

„Tie europarlamentarai, kurie yra savo partijų lyderiai, veda partiją kaip vedliai šiuose Seimo rinkimuose. Jie yra populiariausi savo partijoje žmonės, galintys pritraukti kitų rinkėjų. Dažnai žmonės į partiją žiūri personalizuotai – dažnai sako balsuojantys už to arba to partiją. <...> Būdami partijų lyderiais ir toliau įsipareigodami prižiūrėti savo išrinktųjų Seimo narių darbą, jie tarsi patvirtina, kad nepalieka tos partijos“, – sako „Baltijos tyrimų“ vadovė Rasa Ališauskienė.

Politologai svarsto, kad dabar jau antro plano politikai, tokie kaip Z.Balčytis ar V.Blinkevičiūtė, bando susigrąžinti populiarumą ir užsitikrinti vietą Lietuvos politiniame gyvenime.

Pačių europarlamentarų teigimu, darbo Briuselyje jie atsisakytų, jei būtų išrinkti į Seimą ir dalyvautų sudarant Vyriausybę.

„Jeigu mes matysism, kad tai yra naudinga mūsų partijai, manau bet kuris iš mūsų europarlamentarų gali sugrįžti 1,5 metų anksčiau ir dirbti kažkokioj tai pozicijoj“, – sakė europarlamentaras Z.Balčytis.

„Aš dalyvausiu rinkimuose, vesiu sąrašą, o mano apsisprendimas, kokį mandatą pasilikti, priklausys nuo to, ar mes formuosim Vyriausybę“, – neslėpė V.Tomaševskis.

„Tvarkos ir teisingumo“ lyderis R.Paksas ir Darbo partijos vedlys V.Uspaskichas tikina, kad nors jų kadencija EP dar nesibaigia, Lietuvije jie labiau reikalingi nei Briuselyje ar Strasbūre.

„Bet kokio atsakingo politiko pareiga eiti ten, kur sunkiau. Darbas nacionaliniam parlamente daug sunkesnis nei EP. Į EP aš iškeičiau mandatą todėl, kad „Darbo partija“ buvo opozicijoje ir neturėjo jokios įtakos priimamiems sprendimams“, – sakė V.Uspaskichas.

Jam antrino ir R.Paksas: „Aš įsivaizduoju, kad rinkėjams labai svarbu, kad jų lūkesčiai būtų įgyvendinti. Šiandien problemų Lietuvoje yra žymiai daugiau nei Briuselyje ir jos yra skaudesnės. Aš manau, kad jeigu jos spręstųsi greičiau, rinkėjai nebūtų nuvilti“.

Seimo rinkimuose kandidatuosiantys europarlamentarai nemano, kad rinkėjų atžvilgiu būtų neteisinga iškeisti EP nario mandatą į kėdę Seime, nors tauta juos išrinko atstovauti Lietuvai. Visgi ne visi yra tokios pačios nuomonės.

Europarlamentarai Leonidas Donskis ir Vytautas Landsbergis mano, kad rinkėjai balsuodami, ką išsiųsti į Briuselį ir Strasbūrą, parodė pasitikėjimą politikais, todėl jie turėtų užbaigti tai, ką pradėjo.

Įstatymai neriboja europarlamentarų galimybių dalyvauti rinkimuose į Seimą, o patekus į jį – atsisakyti EP nario mandato.

Pasak Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininko, daug blogiau, jeigu parlamentarai naudoja vadinamąjį „garvežio principą“ – į kandidatų sąrašą politikai įrašomi tik kaip traukos centrai.

„Blogesnis variantas būtų, jei EP nariai, būdami išrinkti į Seimą, tų pozicijų neužimtų – atsisakytų dirbdami EP. Yra rinkimų teorijoje tokie terminai kaip „rinkimų garvežiai, lokomotyvai“ – tie, kurie tokiais atvejais eina į kandidatų sąrašą kaip savotiški traukos laukai, t.y., pakelia sąrašo populiarumą, surenka rinkėjų balsus, o patys netampa Seimo nariais. Tokie dalykai paprastai vertinami kaip rinkėjų apgaudinėjimas“, – pastebi VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Jei rinkimuose dalyvausiantys EP nariai pateks į Seimą ir atsisakys EP nario mandato, užbaigti kadenciją turės kiti partijų nariai. Nauji rinkimai, ką siųsti į EP, nebūtų rengiami.

Į Lietuvą grįžusių europarlamentarų vietas po reitingavimo užimtų kiti tos pačios partijos sąrašo, pagal kurį buvo išrinktas EP narys, kandidatai.

V.Uspaskichą galėtų pakeisti Kęstutis Daukšys, V.Tomaševskį – Janas Mincevičius, R.Paksą – Petras Gražulis, o socialdemokratus Z.Balčytį ir V.Blinkevičiūtę – partijos kolegos Aloyzas Sakalas ir Birutė Vėsaitė.

Seimo narys, neatskaičius mokesčių, uždirba 7 tūkst. litų, europarlamentaras – per 27 tūkst. litų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (367)