BNS žiniomis, nuo 2004 iki 2007 metų sklypą ir pastatą buvo įsigijusi ir valdė greičiausiai ne Lietuvoje registruota ribotos atsakomybės bendrovė "Elite L.L.C.". Būtent iš šios bendrovės 2007 metais Lietuvos valstybė įsigijo minėtą nekilnojamąjį turtą, kurį šiuo metu valdo VSD.
BNS žiniomis, šiuo metu tai - VSD mokymo bazė.
Paklaustas, ar minėtas objektas yra įslaptintas, Registrų centro, valdančio Nekilnojamojo turto registrą, atstovas spaudai Aidas Petrošius BNS tai paneigė, nurodydamas, jog apie įslaptintus objektus informacija Nekilnojamojo turto registre neskelbiama.
Tuo metu visi duomenys apie Antaviliuose, 20 kilometrų nuo Vilniaus Nemenčinės kryptimi esančią VSD bazę yra skelbiami viešoje Nekilnojamojo turto registro duomenų bazėje.
Registre nurodoma, jog VSD 22 arų ploto žemės sklypą ir 968 bendrojo ploto kvadratinių metrų patalpas panaudos teise valdo nuo 2007 metų. Minėtų patalpų naudingas plotas - 897 kvadratiniai metrai, iš jų gyvenamosios patalpos - 236 kvadratinių metrų ploto.
Registre nurodoma, jog be gyvenamųjų patalpų pastate taip pat yra jojimo patalpos ir kavinė.
Minėtame sklype esantis pastatas, registro duomenimis, pastatytas dar 1992 metais, tuomet priklausęs fiziniams asmenims.
2001 metais pastatas buvo rekonstruotas.
VSD nekomentuoja žiniasklaidoje pasirodžiusios informacijos apie VSD slaptoje bazėje Antaviliuose netoli Vilniaus nuo 2004 iki 2005 metų lapkričio neva veikusį JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimą.
A.Pocius: tokios informacijos neturėjau ir neturiu
Skleidžiant informaciją apie neva Lietuvoje buvusį Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimą gali būti siekiama silpninti Lietuvos galimybes dalyvauti tarptautiniuose projektuose.
Tai BNS penktadienį sakė buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius, dabar advokatas Arvydas Pocius.
"Aš nenoriu spekuliuoti tuo ir komentuoti atitinkamus sprendimus, bet kaip žmogus, manau, tai siekis galbūt pasilpninti mūsų valstybės galimybes dalyvauti tarptautiniuose projektuose, tiek NATO, tiek Europos Sąjungoje. Tai yra susiję, manau, su negeromis intencijomis, nepadedant nei Aljansui, nei pačiai valstybei. O kas ir kodėl tai daro, tuo turėtų užsiimti atitinkamos institucijos ir atsakingi už tai asmenys", - sakė buvęs VSD vadovas, institucijai vadovavęs nuo 2004-ųjų balandžio iki 2007-ųjų gegužės.
Buvęs VSD vadovas teigė, kad informacijos vertinimo sunkumų kelia aplinkybė, kad žinios apie CŽV kalėjimus pirmiausia pasirodė ne kur kitur, o būtent JAV žiniasklaidoje. Pasak A.Pociaus, jam įtartini atrodo JAV televizijos "ABC News" paskelbtos informacijos šaltiniai ir esą tai nėra patikimi duomenys.
"Sunkiausia čia ir vertinti. Apskritai aš labai įtariai žiūriu į tokius informacijos šaltinius ir, mano supratimu, tai nėra jokie įrodymai ir jokie patikimi duomenys", - tvirtino buvęs VSD generalinis direktorius, iš pareigų buvęs priverstas trauktis po jam nepalankaus parlamentinio VSD veiklos tyrimo.
A.Pocius tvirtino, kad tiek vadovaudamas VSD, tiek dabar neturi jokios informacijos apie esą Lietuvoje veikusį CŽV kalėjimą.
"Aš tokios informacijos niekuomet neturėjau ir tokios informacijos neturiu ir šiuo metu", - teigė A.Pocius.
Anot pašnekovo, apie 20 kilometrų nuo Vilniaus Antaviliuose esančios VSD bazės "viešas rodymas esant kažkokiems gandams, kurių tikrumas nėra patvirtintas jokiais duomenimis, daro tam tikrą žalą".
"Aš mačiau tą reportažą (ketvirtadienį rodytą LNK reportažą - BNS), tačiau gandų komentuoti iš tikrųjų nesiryžtu ir nemanau, kad yra tikslinga, nes aš tokios informacijos (kad ten galėjęs būti CŽV kalėjimas - BNS) tikrai neturiu, o kad yra rodomi objektai, priklausantys institucijoms, aš manau, tai nėra geras dalykas, kadangi tai turėtų aiškintis, institucijos, kaip jos vertina tą dalyką", - tvirtino A.Pocius.
Buvęs VSD vadovas teigė, kad parlamentinį tyrimą ketinantis vykdyti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas į jį iki šiol nesikreipė.
Tariamo CŽV kalėjimo paieškos gali padaryti "milžinišką žalą" - M.Laurinkus
Dėl įtarimų Lietuvoje veikus Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimui prasidėjusios specialiųjų tarnybų objektų paieškos gali padaryti milžinišką žalą, penktadienį pareiškė buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Mečys Laurinkus, šiuo metu einantis Lietuvos ambasadoriaus Gruzijoje pareigas.
Nuo 1998 birželio iki 2004 balandžio pabaigos VSD vadovavęs M.Laurinkus tvirtino, kad tuo laikotarpiu "jokio kalėjimo nebuvo ir negalėjo būti".
"Manau, kad bus padaryta didžiulė žala - dabar bandys visur surasti infrastruktūrinius specialių tarnybų objektus, kurie vis dėlto yra valstybės paslaptis, ir padarys milžinišką žalą", - BNS sakė M.Laurinkus.
Pareigūnas atsisakė ką nors pasakyti apie 20 kilometrų nuo Vilniaus Antaviliuose esantį objektą, kurį žiniasklaida įvardijo kaip galimą buvusią CŽV bazę.
"Specialių tarnybų vadovai turi įsipareigojimą, kaip ir visi kiti, kurie yra turėję leidimus dirbti su slapta informacija, ir tikrai nekomentuoja tokių dalykų. Tai nepriklauso, ar tai esamas, ar buvęs vadovas", - sakė M.Laurinkus.
Ambasadorius teigė, kad parlamentinį tyrimą ketinantis vykdyti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas į jį nesikreipė.
Įtariami teroristai Lietuvoje galėjo būti laikomi mažiau nei už 20 kilometrų nuo Vilniaus amerikiečių pastatytame slaptame pastatų komplekse, ketvirtadienį pranešė LNK žinios.
LNK šaltinių teigimu, jau kelerius metus šiame komplekse šeimininkauja Lietuvos specialiosios tarnybos, tačiau vietos gyventojai iki šiol pamena amerikiečius, kurie gyveno čia ypatingai saugomi ir slapta įsikūrė miškuose šalia Vilniaus.
LNK šaltinių teigimu, amerikiečių žvalgybos slapta į Lietuvą atgabenti įtariamieji terorizmu galėjo būti laikomi miškingoje vietovėje tarp Vilniaus ir Nemenčinės. LNK televizija ketvirtadienį parodė reportažą nufilmavusi minėtą slaptąją bazę.
Dabar tai - Valstybės saugumo departamento (VSD) valdomas objektas, tačiau kelerius metus iki 2006-ųjų, LNK šaltinių teigimu, čia šeimininkavo vien amerikiečiai, kurie šiame pastatų komplekse galėjo kalinti ir įtariamus teroristus.
Nežinančiam šį objektą rasti sunku. Slaptojo komplekso adresas lygiai toks pat kaip ir miestelio pašto skyriaus.
Apie Lietuvoje veikusį slaptą Amerikos žvalgybos tarnybos kalėjimą, pranešė Jungtinių valstijų žiniasklaida remdamasi buvusiais CŽV darbuotojais.
Esą Lietuvos pareigūnai, leido CŽV naudotis pastatu Vilniaus apylinkėse, kuriame daugiau nei metus, iki 2005-ųjų, kalinti 8 įtariamieji terorizmu. JAV televizija "ABC News" atskleidė lėktuvų, esą gabenusių CŽV kalinius į Lietuvą, numerius, maršrutus ir datas, kada jie leidosi Vilniuje.
Lietuvos užsienio reikalų ministerija bei buvę šalies vadovai paneigė informaciją, kad Lietuvoje veikė slaptas CŽV kalėjimas, bet dabartinė prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė turinti "netiesioginių įtarimų".