Vilniaus miesto 1 apylinkės teismas antradienį toliau tęsė buvusiam Vilniaus merui V. Navickui iškeltos baudžiamosios bylos nagrinėjimą – praėjusių metų pabaigoje vėl į konservatorių gretas įsiliejusiam verslininkui pateikti kaltinimai dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.
Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad V. Navickas vertė Š. Skučą pakeisti Kontrolės ir audito tarnybos atliktą bendrovių „Vilniaus šilumos tinklai“ ir „Vilniaus vystymo kompanija“ audito ataskaitas, o kai šis su mero reikalavimais nesutiko, V. Navickas jį vertė atsistatydinti.
Š. Skučo darytuose pokalbių įrašuose užfiksuota, jog V. Navickas savivaldybės administracijos kontrolierių vertė priimti konservatorių partijai palankius sprendimus. „Valdančiajai partijai naudingus patikrinimus reikia atlikti per 3 dienas, o nenaudingus – per 3 metus“, – V. Navicko žodžiai komentuojami kaltinamajame akte.
Teisininkas A. Totoraitis – buvęs Vilniaus miesto mero padėjėjas, miesto tarybos sekretorius, vėliau dirbęs ir savivaldybės kontrolieriaus tarnyboje, taip pat ėjęs ir Tėvynės Sąjungos Vilniaus Senamiesčio skyriaus pirmininko pareigas. Jis neslėpė, kad asmeniškai yra nukentėjęs nuo V. Navicko – esą šis su juo susidorojo.
Buvęs konservatorius: prieš rinkimus partija deklaravo visai kitas vertybes
Vienas svarbiausių bylos liudytojų teigė, kad rinko informaciją apie V. Navicko veiklą – jis esą protegavo Vilniaus šilumos tinklus.
„Savivaldybės kontrolierius kreipėsi į mane pagalbos, nes buvo kilęs konfliktas dėl Balsių mokyklos statybos kainos, taip pat paaštrėjo situacija dėl Šilumos tinklų, – teisme sakė A. Totoraitis. – Mes nuvykome pas Seimo pirmininkę I. Degutienę, paaiškinome situaciją, ji sakė suteiks visokeriopą pagalbą ir paprašė rinkti įrodymus apie V. Navicko veiklą“.
Pasak jo, šis susitikimas įvyko tuomet, kai dėl tariamų pažeidimų savivaldybėje iš darbo buvo nuspręsta atleisti Š. Skučą.
Liudytojas teigė, kad buvo nuspręsta „suvaldyti V. Navicko savivalę“, nes jis visada prisidengdavo partijos pirmininko vardu.
„Mes tik rinkome įrodymus, kad V. Navickas piktnaudžiauja mulkindamas kitus – jis prisidengdavo Andriaus Kubiliaus vardu, supratau, jog tai – tik mulkinimas ir išdavystė“, – sakė A. Totoraitis. Jis tikino, kad ne kartą partiečiams priekaištavęs, kad prieš rinkimus buvo deklaruojamos visai kitokios vertybės, nei jų laikomasi dirbant savivaldybėje.
„Prieš rinkimus mes skelbėme, kad ateiname savivaldybėje pašalinti korupcines priežastis, todėl mes įsivaizdavome, jog tai – tik V. Navicko problema, kuris dirba vienai grupei, manėme, jog šias problemas pavyks pašalinti, – sakė buvęs mero patarėjas. – Tačiau aš buvau išvadintas naivuoliu, kai pasakiau, kad partija nesilaiko deklaruojamų vertybių“.
A. Totoraitis aiškino, kad po konflikto su meru jis sulaukė grasinimų iš V. Navicko – esą jis paaiškino, jog bus sukurta kompromituojanti istorija.
„Tada buvo susuktas filmukas, kuriame pasakojama, jog aš, kaip advokatas, reikalavau kyšio – po to mane meras išsikvietė ir pareiškė, kad aš toks amoralus žmogus, turiu atsisakyti pareigų“, – teigė liudytojas, patikinęs, jog nusprendė padėti Š. Skučui, kuris dėl savo tiesioginio darbo iš mero patyrė spaudimą.
Liudytojas teisme aiškino, kad atleistas iš pareigų savivaldybėje įsidarbino po kelių mėnesių – į darbą jis buvo priimtas Š. Skučo vadovaujamoje kontrolieriaus tarnyboje. Netrukus po to Š. Skučas esą buvo iškviestas pas merą.
„Kaip tik tuo metu kalbėjausi su Š. Skuču, kai mero sekretorė pakvietė jį užeiti, – sakė A. Totoraitis. – Su savimi turėjau diktofoną, todėl Š. Skučui pasakiau, kad reikia įrašyti pokalbį – tai bus vienintelė galimybė įrodyti, jog yra daromas spaudimas“.
A.Totoraitis: Š.Skučas norėjo būti didvyriu, bet aš jam neleidau
A. Totoraitis neslėpė, kad vėliau įrašą nusprendė paviešinti žiniasklaidoje.
„Nusprendėme, kad vienintelis teisingas žingsnis bus tą įrašą paviešinti, nes buvo abejonių dėl partijos vadovybės pozicijos – visus sprendimus V. Navickas dangstydavo partijos pirmininko vardu, – sakė liudytojas. – Ir tai mes padarėme – nunešiau įrašą į redakciją. Vėliau buvau apkaltintas, kad paviešinau informaciją“.
Tiesa, A. Totoraitis pripažino, kad šį įrašą turėjo ir konservatorius Mantas Adomėnas, o V. Navicko advokato Jovito Elzbergo paklaustas, ar šio įrašo žurnalistams neperdavė M. Adomėnas, jis sakė: „Negaliu nei patvirtinti, nei paneigti – aš pateikiau tą įrašą, o M. Adomėnas čia ne prie ko“.
Pasak liudytojo, po šio įrašo paviešinimo Š. Skučas suskydo – nubėgo pas merą ir atsiprašinėjo dėl tokio elgesio.
„Š. Skučą laikiau padoriu žmogumi, maniau,kad jis kovotojas – jis labai norėjo būti didvyriu, bet aš jam neleidau juo būti, – sakė A. Totoraitis. – Supratau, kad Š. Skučas nėra rimtas žmogus, nieko bendro su tokia kompanija nepadarysi, nes jis po įrašo paviešinimo bėgo pas merą atsiprašinėdamas. Bandžiau jį nuraminti, o kitą dieną atsigavęs jis aiškino, jog jau yra drąsuolis – buvome įsitikinę, kad turime palaikymą, nes ir I. Degutienė žadėjo suteikti mums paramą, bet po to iš A. Kubiliaus artimų žmonių suformuota Priežiūros komitetas mane pašalino iš partijos“.
Pasak jo, Š. Skučas palūžo, kai europarlamentaras Vytautas Landsbergis pareiškė, kad informacijos iš partijos vidaus nereikėjo skelbti. „Jis palūžo, nes nebuvo palaikymo iš vidaus“, – A. Totoraitis teisme pareiškė, kad Tėvynės Sąjunga vykdo „nesąžiningą politiką“.
Liudytojas teisme taip pat piktinosi, kad V. Navickas sukūrė daug tikrovės neatitinkančių istorijų: „Jos dygdavo kaip grybai po lietaus – neturėjo prie ko kabinėtis, pradėjo lįsti prie mano šeimos, nes sukūrė istorijų ir apie uošvį, ir apie vaikus“.
V. Navickas nepripažįsta jam pareikštų kaltinimų ir teisme yra sakę, jog greičiausiai tapo savo buvusio patarėjo A. Totoraičio keršto auka.
„Mano buvęs patarėjas pažeidinėjo darbo drausmę, netinkamai elgėsi ir po darbo, – teisme kalbėjo V. Navickas. – Manau, kad jis yra šios bylos iniciatorius ir taip man kerštavo, nes visada elgiausi principingai“.
Kaltinamasis taip pat teigė, kad baudžiamąją bylą inicijavęs savivaldybės administratorius Š. Skučas turėtų būti dėkingas jam už išgelbėtą gyvybę.
„Jam esu ne kartą ištiesęs ranką, jis turėjo problemų, galbūt net galiu sakyti, kad jam gyvybę išgelbėjau – vieno renginio metu neatsakingai sėdo prie vairo, mes jį vijomės apie kilometrą, o paskui iš automobilio išlaipinome, o juk viskas galėjo labai blogai baigtis“, – teisme sakė V. Navickas.
Jis taip pat pažymėjo, kad turėjo pretenzijų ir dėl Š. Skučo darbo – esą šis ne visada būna darbe.
„Patikrinome kortelę, kuria jis atsižymi ateidamas į darbą ir išeidamas iš jo, tai buvo matyti, kad Š. Skučas būdavo vos keletą minučių arba išvis nebūdavo, – sakė buvęs meras. – Po šių vyriškų pokalbių galbūt jis bandė apginti savo darbo vietą“.
Kalbėdamas apie pareikštus kaltinimus V. Navickas pabrėžė, kad per dvejus savo darbo metus mero kėdėje jis nė karto niekam nenurodė „pakeisti tą ar aną“.
„Dirbdamas stengiausi, kad būtų kuo mažiau užkampių ir viskas būtų kuo viešiau, jog visi viską žinotų“, – V. Navickas pabrėžė, kad niekada nesikišo į jokių auditų atlikimą – esą tai rodo jo darbai.
„Iš to įrašyto neformalaus pokalbio (su Š. Skuču – aut. past.) galima traktuoti, kad siekiau kažkokios naudos partijai, tačiau nesuprantu, kaip tai galima tai traktuoti – aš nei asmeninių, nei verslo, nei įdarbintų žmonių, nei partinių interesų neturėjau, – aiškino baudžiamojon atsakomybėn patrauktas V. Navickas. – Visada stengiausi, kad įmonės dirbtų gerai, tvarkingai, pateiktų darbo rezultatus, priešingai – siektų gerų rezultatų, o ne kaip čia teigiama...“.
V. Navickas taip pat pažymėjo, kad pagal galiojančią tvarką „niekada nematydavo parengiamųjų audito dokumentų“.
„Audito medžiaga man ir tarybai buvo pateikiama po audito padarymo – praėjus dviem ar trims mėnesiams“, – kaltinamasis taip pat pabrėžė, kad kontrolieriaus tarnyba nėra pavaldi merui, todėl jo net neįmanoma paveikti.
„Aš visada maniau, kad audito skyriaus vadovas merui ir tarybai yra dešinioji ranka – jis pataria, jog taryba priimtų teisingus sprendimus“, – sakė V. Navickas.
Kaltinamasis pažymėjo, kad Š. Skučo atleidimą inicijavo ne dėl atliktų auditų. „Buvau nepatenkintas, kad jo nėra darbe, jį mato kavinėse ar darbo metu žaidžia tenisą – šie dalykai yra esminiai, o kai jie dedasi, tai atsiranda problemų darbe“, – patikino V. Navickas.
Tiesa, jis pripažino, kad jau gerą pusmetį žinojo apie jo pažeidimus ir dėl to su juo „vyriškai pasikalbėjo“, bet kai jis nepadarė išvadų, esą kaip meras negalėjęs kitaip pasielgti.
Buvęs meras taip pat patikino, kad jį pribloškė Š. Skučo sprendimas į darbą priimti A. Totoraitį. „Tai turbūt buvo esminis dalykas – ko gero, nerastumėte savivaldybėje žmogaus, kuris apie jį gerai atsilieptų“, – neslėpė jis.
V.Navickas kalba Š.Skučui: nesuprantu, kokį tu šūdą mali – politikai daro politiką
Teismas yra išklausęs Š. Skučo slapta mero kabinete darytą įrašą – kelių minučių pokalbio metu beveik visą laiką gana emocingai kalbėjo V. Navickas.
Iš įrašo girdėti, kad Š. Skučui priekaištaujama dėl iškeltų abejonių „Vilniaus energijos“ vadovu Arūnu Keserausku, kurį, pasak V. Navicko, į šį postą paskyrė Andrius Kubilius.
„Susigaudyk politinėje situacijoje – komitetai yra opozicijoje, – kalbėjo V. Navickas. – Klausausi tavęs, o tu kažkokį bloką turi – tu truputį kitų žmonių paklausyk. (...) Tu su savo supratimu privačioj kontoroj daryk ką nori – tu nesupranti, kas yra pozicija, kas opozicija, kas yra valdantieji ir kas mums kiša pagalius į ratus. Ar tu supranti? Tu viską darai, kad Tėvynės Sąjunga praloštų rinkimus. Ar tu šitą supranti? Ne aš pralošiu!“.
„Kontrolės komitetas yra komitetas, jis sudarytas iš politikų, o ne iš profesionalų. Politikai visada kreipia, kaip jiems atrodo politiškai... Aš nesuprantu, kokį tu šūdą mali – politikai daro politiką“, – slapta darytame įraše kalba tuometinis sostinės meras.
Jis taip pat pažymi, kad konservatoriams palankius sprendimus reikia priimti per tris dienas, o „paksiniams“ – per tris metus.
„Aš tavęs nepardaviau, o jūs elgiatės kaip svoločiai. Tikri. Tu apie šitą pagalvoji? Kad aš jūsų nepardaviau, o jūs pardavėt mane... Tu suprask politiką, mes iš to darom politiką“, – emocingai aiškino V. Navickas.
Šį įrašą išklausęs konservatorius pripažino, kad kalbėjo emocingai, tačiau aiškino, jog su Š. Skuču kalbėjosi kaip su Tėvynės Sąjungos nariu. „Tai buvo bendro pobūdžio pokalbis, – pažymėjo jis. – Esu ne kartą nesulaikęs liežuvio ir kalbėdamas su žurnalistais“.
„Dabar, jau praėjus dvejiems metams, galiu pasakyti, kad kažkokių konkrečių nurodymų iš mero nebuvo“, – buvęs savivaldybės kontrolierius Š. Skučas davė V. Navickui palankius parodymus. Neigė jis ir anksčiau savo sakytus žodžius, jog meras jam grasino, jeigu neatsistatydins iš savo pareigų – esą ne tik jam, bet ir vaikams bus sunku susirasti darbą.
Prokuratūra papildė kaltinimus V.Navickui
Kadangi teisme skyrėsi A. Totoraičio ir Š. Skučo parodymai, bylą nagrinėjanti teisėja Nijolė Žimkienė papildomai nusprendė jį apklausti kitame posėdyje. Taip pat papildomai bus apklausta ir Š. Skučo pavaduotoja.
Be to, prokuratūra teismo paprašė pakeisti kaltinimą V. Navickui – jis papildytas papildomomis aplinkybėmis, paaiškėjusiomis bylos nagrinėjimo metu.