Pernai žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, kad nemažai šalies savivaldybių tarybos narių jiems skirtas išmokas galėjo naudoti neteisėtai, prokuratūra pradėjo viešojo intereso gynimo tyrimus dėl tokių išmokų panaudojimo teisėtumo.
Šių visoje Lietuvoje dar vykstančių tyrimų metu siekiama įvertinti, ar šalies savivaldybės tarybos nariams mokamos išmokos, skirtos su jų kaip tarybos narių veikla susijusioms išlaidoms apmokėti, yra naudojamos racionaliai, tikslingai ir teisėtai, ar nėra pažeidžiamas viešasis interesas.
Nustačius tokius atvejus, jei pačios savivaldybių administracijos neinicijuoja neteisėtai išmokėtų išmokų susigrąžinimo, su ieškiniais dėl nepagrįsto praturtėjimo į teismą kreipiasi teritorinių prokuratūrų VIGS prokurorai.
Panevėžio apygardos prokuratūros VIGS prokuroras kreipėsi į Panevėžio miesto apylinkės teismo Panevėžio rūmus su ieškiniu dėl Panevėžio miesto savivaldybės tarybos nario Ramūno Vyžinto nepagrįsto praturtėjimo. Prokuratūra prašo teismo iš šio politiko Panevėžio miesto savivaldybės administracijai priteisti 3640 eurų.
VIGS prokuroro atlikto tyrimo duomenimis, R. Vyžintui kaip 2019–2023 m. kadencijos Panevėžio miesto savivaldybės tarybos nariui buvo kompensuota 6319 eurų. Politikas prokuratūrai nurodė, kad tarybos nario funkcijoms atlikti naudojo du automobilius, priklausančius uždarajai akcinei bendrovei, kurioje jis dirba direktoriumi.
Viešojo intereso gynimo tyrimo metu buvo nustatyta, kad R. Vyžintas deklaravo aiškiai per didelius atstumus vykstant automobiliais neva vykdant tarybos nario funkcijas, pagal pateiktus čekius degalus į automobilius kartais pildavo net kelis kartus per parą, keletą dienų iš eilės. Kai pandemijos metu buvo ribojamas žmonių judėjimas, o tarybos posėdžiai vyko nuotoliniu būdu, už degalus panevėžiečiui politikui buvo kompensuotas 961 euras. Įvertinus visas šias aplinkybes ir tai, kad minėtais dviem automobiliais R. Vyžintas važinėjo ir asmeninėmis bei darbo bendrovėje reikmėmis, prokuratūra apskaičiavo, kad minėtam politikui nepagrįstai iš savivaldybės biudžeto buvo išmokėta 3640 eurų ir su tokio dydžio ieškiniu kreipėsi į teismą.
Primename, kad savivaldybių lėšų panaudojimo tyrimuose viešojo intereso gynimo prokurorai vertina, ar pinigų sumos tarybos nariui yra išmokėtos teisėtai, o nustatę teisės aktų pažeidimus – kreipiasi su ieškiniu į teismą dėl konkrečių sumų grąžinimo į biudžetą civilinio proceso tvarka. Generalinės prokuratūros, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių apygardų prokuratūrų Viešojo intereso gynimo skyrių prokurorai apylinkių teismams šiuo metu yra pateikę 57 civilinius ieškinius bendrai 681 589 eurų sumai.
Taip pat pažymėtina, kad šiuo metu šalies savivaldybėms tarybos nariai bendrai savanoriškai yra grąžinę 765 911 eurų į savivaldybių biudžetus.
Šiuo metu atliekami viešojo intereso gynimo tyrimai dėl lėšų grąžinimo į Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio miestų bei Vilniaus, Ukmergės, Alytaus, Jonavos, Varėnos, Druskininkų, Lazdijų, Prienų, Tauragės, Šilutės, Kretingos, Mažeikių, Telšių, Radviliškio, Joniškio, Akmenės, Ignalinos, Pasvalio, Zarasų rajonų ir Pagėgių, Marijampolės, Neringos savivaldybių biudžetus.