„Tai yra labai patyręs politikas, buvęs premjeras. Iš šios susiformavusios koalicijos ir politiškai tas teikimas yra suprantamas. Manau, kad, Seimui patvirtinus, su tomis pareigomis tikrai susitvarkys“, – antradienį žurnalistams Seime teigė V. Čmilytė-Nielsen.
Visgi, Liberalų sąjūdžio lyderė leidžia suprasti, kad frakcija nepalaikys į premjerus siūlomo G. Palucko kandidatūros.
„Mes ketiname būti opozicijoje, politinė logika diktuoja atitinkamus sprendimus, kai esi opozicijoje“, – dėstė ji.
ELTA primena, kad, nepaisant užsienio partnerių kritikos, valdančiąją daugumą formuojanti Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pirmadienį pasirašė koalicinę sutartį su „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.
Savo ruoštu naujojo Seimo priesaikos dieną šalia parlamento aktyvistai rengia protesto akciją „Dešimt tylos minučių“.
Kaip skelbia organizatoriai, ketvirtadienį, kai parlamento rūmuose prisieks naujasis Seimas, protesto dalyviai kreipsis į socialdemokratus, demokratus „Vardan Lietuvos“ ir šalies prezidentą Gitaną Nausėdą, prašydami pokyčių koalicijoje.
Protesto metu susirinkusieji planuoja tylos minutėmis pagerbti vertybes, kurias, anot organizatorių, formuojama koalicija pasiruošusi paminti: politinį padorumą, Lietuvos tarptautinę reputaciją, kadaise sunaikintų Lietuvos piliečių žydų atmintį, dalintų pažadų ir pareiškimų patikimumą.
Čmilytė-Nielsen: būtų pravertęs aiškesnis prezidento žodis dėl koalicijos
V. Čmilytė-Nielsen mano, jog šalies vadovas Gitanas Nausėda galėjo anksčiau ir aiškiau pasisakyti apie buriamą naująją centro-kairės koaliciją su Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“. Jos manymu, suvokiant, jog antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio politiko vaidmuo daugumoje gali kelti reputacinių klausimų, tvirta prezidento pozicija būtų pravertusi.
„Nežinau, ar prezidentas mažai dalyvavo koalicijos formavimo procese, man sunku spręsti, nebūnant to proceso viduje. Man susidaro įspūdis, kad gal ir ne taip mažai dalyvavo. Bet tikrai jo tvirto žodžio, suvokiant visas rizikas mūsų šalies prestižui tarptautinėje erdvėje ir šiaip suvokiant tai, kad susvyruoja pasitikėjimas tuo, kad melas nuo tiesos kažkuo skiriasi, kad neapykantos kurstymas nėra tvarkoje politikui – vertinant tą kontekstą, tikriausiai, ryžtingesnis, griežtesnis, aiškesnis žodis anksčiau, jau kai matėsi, kad eina viskas link tokios koalicijos, būtų pravertęs“, – antradienį Seime žurnalistams sakė V. Čmilytė-Nielsen.
„Bet dabar yra taip, kaip yra. Žiūrėsime, kaip klostysis toliau“, – pridūrė ji.
Liberalų lyderė neslėpė, kad dėl naujosios valdančiosios koalicijos ir joje veikiančio R. Žemaitaičio neformaliai kalbėjosi su kolegomis iš užsienio.
„Daug kas domisi, kas pas mus vyksta. Naivu būtų manyti, kad galima patyliukais nuo strateginių partnerių ar šiaip sąjungininkų sukurti koalicija ir tikėtis, kad nebus nepastebėta, kad tokia politinė jėga tampa jos dalimi“, – nurodė V. Čmilytė-Nielsen.