Seimas, kaip jau skelbta, antradienį po pateikimo pritarė prezidentės teikiamoms įstatymų pataisoms, leisiančioms užkirsti kelią piktnaudžiavimui skirstant ir gaunant paramą. Po pateikimo antradienį jas parėmė 95 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, susilaikė 4 parlamentarai.

Pasak prezidentės spaudos tarnybos pranešimo, pataisas paskatino piktavališkas politikų vardo fondų bei valstybinių įmonių, tokių kaip „Lietuvos geležinkeliai“, piktnaudžiavimas labdara. Į viešumą iškylantys atvejai atskleidė, kad neviešinama parama naudojama siekiant asmeninės naudos, interesų grupių palankumo arba politinei reklamai.

Iki šiol paramos gavėjo statusą turinčios organizacijos kasmet privalėjo teikti tik apibendrintas ataskaitas apie gautą paramą. Tačiau dauguma nesilaikė ir šio reikalavimo. Iš 35 tūkst. paramos gavėjų privalomus duomenis Juridinių asmenų registrui už 2015 metus pateikė vos kiek daugiau nei 6 tūkstančiai. Iki šiol atsakomybė už veiklos viešinimo nevykdymą nebuvo numatyta.

Todėl prezidentė siūlo įstatymu įpareigoti paramos gavėjus Registrų centrui teikti išsamias metines veiklos ataskaitas, kuriose būtų nurodyti visi paramą suteikę juridiniai asmenys ir jų skirtos paramos vertė. Visuomenė Registrų centro duomenų bazėje su organizacijų pateiktais duomenimis galėtų susipažinti nemokamai. Taip pat paramos gavėjams bus uždrausta skleisti politinę reklamą. Organizacijoms, kurios šių reikalavimų nesilaikys, prezidentė siūlo panaikinti paramos gavėjo statusą.

Tai galiotų politikų vardo fondams, labdaros paramos fondams, asociacijoms, viešosioms įstaigoms, nevyriausybinėms organizacijoms (NVO).

Prezidentės teigimu, šios įstatymų pataisos – tai dar vienas žingsnis efektyvinant kovą su korupcija. Jas priėmus paramą gaunančių organizacijų veikla taptų skaidresnė ir atviresnė, o organizacijų veiklos ir rėmėjų išryškinimas padėtų atsekti fiktyviai veikiančius, galimai neskaidriems sandoriams panaudojamus juridinius asmenis. Pasak Prezidentės, viešumas padės užtikrinti, kad labdaros paramos gavėjo statusas priklausytų tik jo vertoms organizacijoms.

Per praėjusius metus paramos gavėjai gavo daugiau kaip 125 mln. eurų paramos. Daugiau kaip 90 proc. lėšų organizacijoms skyrė juridiniai asmenys. Vien tik dividendų valstybei nemokančios valstybinės įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ neviešinama parama pernai siekė 1 mln. eurų. Žiniasklaida atskleidė, kad ši parama pasiekdavo konkrečių politikų rinkimų apygardas.

Kad veiklos viešinimas prisidėtų prie didesnio skaidrumo, sako ir NVO atstovai. Praėjusiais metais „Transparency International“ užsakymu atliktos apklausos duomenimis, absoliuti dauguma (82 proc.) apklaustų organizacijų atstovų mano, kad norint veikti skaidriai reikia skelbti veiklos ataskaitas. Net 77 proc. apklaustųjų teigia, kad būtina viešai įvardyti savo rėmėjus, 75 proc. pritaria ir gautų lėšų viešinimui.

Seimas pritaria siūlymui

Seimas po pateikimo pritarė prezidentės Dalios Grybauskaitės teikiamoms įstatymų pataisoms, leisiančioms užkirsti kelią piktnaudžiavimui skirstant ir gaunant paramą.

Po pateikimo antradienį jas parėmė 95 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, susilaikė 4 parlamentarai.

Labdaros ir paramos fondų, Asociacijų, Viešųjų įstaigų įstatymuose siūloma nustatyti, kad labdaros ir paramos fondai teikiamuose metiniuose pranešimuose, o asociacijos ir viešosios įstaigos teikiamose metinėse veiklos ataskaitose pateikdami informaciją apie gautą paramą, konkrečiai atskirai nurodytų kiekvieną paramą suteikusį juridinį asmenį, jo suteiktos paramos dalyką ir jo vertę. Taip pat siūloma nustatyti, kad labdaros ir paramos fondai bei asociacijos šiuos dokumentus viešai skelbtų savo interneto svetainėse.

Labdaros ir paramos fondų įstatyme planuojama įtvirtinti draudimą labdaros ir paramos fondams skleisti politinę reklamą.

Civiliniame kodekse siūloma nustatyti Juridinių asmenų registro tvarkytojo pareigą juridinio asmens, kuriam įstatymų nustatyta tvarka yra suteiktas paramos gavėjo statusas, pateiktą metinį pranešimą ar veiklos ataskaitą ne vėliau kaip per 30 dienų nuo gavimo dienos neatlygintinai viešai paskelbti Juridinių asmenų registro tvarkytojo interneto svetainėje.

Labdaros ir paramos įstatyme ketinama numatyti, kad jeigu juridinis asmuo (paramos gavėjas) per įstatyme nustatytą terminą nepateikė Juridinių asmenų registro tvarkytojui metinio pranešimo arba veiklos ataskaitos, taip pat jeigu panaudojo gautą paramą pažeisdamas įstatymų nuostatas, reglamentuojančias paramos gavėjų veiklos, susijusios su gautos paramos panaudojimu, apribojimus, panaikinamas tokio juridinio asmens paramos gavėjo statusas.

Priėmus siūlomus pakeitimus tikimasi didesnio paramą gaunančių organizacijų veiklos skaidrumo ir atvirumo.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (36)