Pritarimą iniciatyvai reiškia net tik projektą pasirašęs liberalas Ričardas Jukna, bet ir konservatorius Audronius Ažubalis, kuris tikina, kad panašiai mąstančių valdančiojoje daugumoje yra ir daugiau. Tuo metu liberalų frakcijos pirmininkas Eugenijus Gentvilas ramina, kad dėl šia tema išsiskiriančių nuomonių valdančioji koalicija tikrai nesugrius.
R. Juška mano, kad šis mišrios Seimo narių grupės siūlymas suteiks daugiau pasirinkimo laisvės moksleivių tėvams.
„Kad galėtų patys tėvai spręsti ir pasirinkti. Kad būtų (mokomi – ELTA) ne prievarta, o laisvu pasirinkimu“, – motyvus palaikyti projektą Eltai komentavo liberalas.
Teigiamai šį opozicijos siūlymą vertina ir konservatorius Audronius Ažubalis.
„Iniciatyvą aš sveikinu. (…) Kad jį (lytiškumo ugdymą – ELTA) reikia išimti iš privalomų dalykų – tai čia faktas“, – Eltai sakė A. Ažubalis.
„Originaliai programai aš negaliu pritarti, nes iš esmės tai yra šeimos atribojimas nuo vaiko ugdymo“, – teigė parlamentaras.
Jis taip pat pažymi, kad taip mąstančių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos gretose yra ir daugiau.
„Tai ne du ir ne trys (frakcijos kolegos – ELTA), o tikrai daugiau. Žmonės kartais, žinoma, keičia nuomones, bet šiai dienai sakyčiau, kad jų – daugiau nei 10“, – sakė A. Ažubalis.
E. Gentvilas: kiekvienas turime savo nuomonę
Savo ruožtu Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnas E. Gentvilas pabrėžia, kad dėl to, jog valdančiosios daugumos politikai reiškia palaikymą opozicijos projektui, dramos nėra. Visgi, pažymi jis, opozicijos siūlymas jam nesuprantamas.
„Mano manymu, čia konstruojamas baubas – iš lyčių, iš Stambulo konvencijos, iš lytinio ugdymo, Gyvenimo įgūdžių ugdymo programos. Ir tuo pačiu bandoma sudirbti švietimo ministeriją ir visus valdančiuosius“, – teigė E. Gentvilas.
„Gyvenimo įgūdžių programa yra vientisas dalykas. (…) Paimti vieną lytinio ugdymo dalį ir ją ištraukti, sudarkyti programą kaip vientisą dalyką, man nepriimtina“, – sakė parlamentaras.
Visgi Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas nuomonių išsiskyrimo šiuo klausimu nelinkęs sureikšminti.
„Ar dabar grius koalicija, kad dabar kažkas kažką pasirašė? Negrius šita koalicija. Yra nuomonių skirtumai, kurie seniai deklaruoti koalicijos sutartyje. Jie yra, nuo jų nepabėgsi“, – sakė Seimo narys.
„Kiekvienas turime savo nuomonę ir tikrai koalicijoje nesvarstome dalykų pagal opozicijos oro virpinimą“, – kalbėjo E. Gentvilas, pabrėždamas, kad frakcijoje niekada nebuvo svarstyta dėl vieningos nuomonės Gyvenimo įgūdžių programos klausimu.
ELTA primena, kad Seimo opozicinės frakcijos įregistravo projektą, kuriuo siūlo iš Gyvenimo įgūdžio programos išbraukti lytiškumo ugdymo dalį. Šia inciatyva siekiama, kad lytiškumo ugdymas būtų integruotas į dorinį ugdymą, o tėvai galėtų pasirinkti, ar vaikai mokytųsi pagal tikybos pamokoms, ar pagal etikos pamokoms pritaikytą programą.
Iniciatyva siūlo Švietimo įstatyme įtvirtinti normą, kad į dorinio ugdymo (tikybos ir etikos) programas integruojamas socialinių ir emocinių kompetencijų ugdymo komponentas, susijęs su moksleivio lytiškumo ugdymu. Pažymima, kad tėvams pagal savo įsitikinimus renkantis dorinį ugdymą (etiką arba tikybą) jie kartu pasirinktų ir jų įsitikinimus atitinkantį lytiškumo ugdymą.
Pastaruoju metu netyla diskusijos dėl nuo rugsėjo 5, 7 ir 9 klasėse atsiradusios gyvenimo įgūdžių pamokos. Rugsėjo pradžioje socialiniuose tinkluose imta dalintis netikru dokumentu, kuriame buvo rašoma, kad naujojoje gyvenimo įgūdžių pamokoje moksleiviai bus mokomi lytiškumo „pagal LGBT ideologijos standartus“.
Nors Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) iškart pranešė, kad socialinėje erdvėje plintantis dokumentas neturi nieko bendro su tikruoju programos turiniu, dalis savivaldybių merų išreiškė kritiką ir nepasitikėjimą startavusia programa.