Šiuo metu Vilniaus valdančiąją koaliciją sudaro A. Zuoko partija „Taip“, turinti 13 tarybos narių, Lietuvos lenkų rinkimų akcija (10), „darbiečiai“ (8), socdemai (5) ir du jokiai frakcijai nepriklausantys politikai. Iš viso – 37 tarybos nariai. Opozicijoje lieka 10 konservatorių ir 4 „tvarkiečiai“. Taigi partijų jungtuvės Vilniaus politinėje mozaikoje sukurtų ne vieną galimą naują kombinaciją.
Ir patys „tvarkiečiai“ neslepia noro tapti valdančiaisiais Vilniuje. Tiesa, tam yra vienintelė sąlyga – koalicija be A. Zuoko.
Ar reikalinga totali dauguma?
2011 m. prie koalicijos prisijungus Lenkų rinkimų akcijai, valdančioji dauguma Vilniuje įgijo didžiulę persvarą prieš opoziciją. Jei „darbiečiai“ susijungs su „tvarkiečiais“, o pastarieji tiesiog prisijungs prie valdančiųjų, koalicijos persvara prieš opoziciją taps triuškinanti – už valdžios borto liks vieninteliai konservatoriai, turintys 10 narių savo frakcijoje.
Ar tokia triuškinanti dauguma reikalinga dabartiniams valdantiesiems? „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narys Gediminas Rudžionis DELFI teigė manantis, jog triuškinanti dauguma būtų perteklinis reiškinys.
„Iš patrankų į žvirblius šaudyti nereikia“, - konstatavo G. Rudžionis.
Antras variantas: daugiau galių naujai politinei jėgai
Tikėtina, kad nauja frakcija, kurioje būtų jau 12 Vilniaus tarybos narių, netrukus imtų demonstruoti išaugusi apetitą valdžiai ir kelti naujus reikalavimus.
Šis variants, G. Rudžionio nuomone, labiau realus.
„Logiškai galvojant, jeigu viršuje taip atsitiks, tai ir mūsų lentynoje taip pat turėtų būti“, - svarstė „tvarkietis“.
„Tvarkiečiai“ į valdžią eitų, bet ne su A.Zuoku
„Darbiečiams“ susijungus su „tvarkiečiais“, būtų galima galvoti ir apie A. Zuoko paslaugų atsisakymą.
Norint užsitikrinti daugumą Vilniaus taryboje, reikalingi bent 26 balsai. Nauja „darbiečių“ ir „tvarkiečių“ frakcija turėtų 12 mandatų, o prie šio skaičiaus pridėjus dabartinius koalicijos partnerius – lenkus ir socdemus – matematika būtų ideali: lygiai 26 balsai.
Ar nauja politinė jėga ryžtųsi A. Zuoko nuvertimui, jį pakeičiant, tarkim, „darbiečiu“ Jonu Pinskumi?
G. Rudžionio nuomone, 26 balsai – per mažas skaičius mero nuvertimo avantiūrai.
„26 – mažai. Aišku. Čia teorija. Su 26 balsais dirbti sudėtinga“, - sakė pašnekovas.
Jis taip pat neslėpė, kad „tvarkiečiai“ nepuoselėja šiltų jausmų A. Zuokui. Esą „Tvarka ir teisingumas“ prie koalicijos jungsis, jei joje nebeliks dabartinio mero partijos.
„O kodėl mes taip turime dėlioti, kad turime su A. Zuoku dirbti? Mes esame konstruktyvioje opozicijoje. (...) Mūsų buvimas konstruktyvioje opozicijoje, pasikeitus jėgų santykiui, gali tapti konstruktyvia pozicija. Tik tam reikia, kad pasikeistų aritmetinis jėgų santykis. Be abejo, mes norime to. Bet su vienintele sąlyga ir aplinkybe – tam reikalinga aritmetinė balsų persvara. Su kuo? Galime tapti pozicija, bet ne su A. Zuoku“, - sakė G. Rudžionis.
Jis nesiėmė svarstyti, su kokiomis partijomis Vilniaus „tvarkiečiai“ norėtų bendradarbiauti, o su kokiomis – ne. Esą A. Zuoko nebuvimas koalicijoje – vienintelis aiškus reikalavimas.
Sykiu „tvarkietis“ paberėžė, kad iki sprendimo dėl partijų susijungimo visa tai tėra tik teoriniai pasvarstymai, o „tvarkiečių“ frakcija Vilniaus taryboje dar nesvarstė galimybės vienytis su „darbiečiais“.
„Teorija – sausa šaka, tik praktikos vaisingas medis žydi. Nesiimu nei prognozuoti, nei spėlioti“, - reziumavo G. Rudžionis.