Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis LNK sakė, kad bet koks darbuotojo tobulinimasis yra teigiamas dalykas.
„Iš principo mes pritarėme Trišalėje taryboje šitam Seimo nario Luko Savicko pasiūlymui, kuris sako, kad darbuotojas turės teisę savo sąskaita išeiti penkias dienas savišvietai. Be abejonės, yra tam tikrų techninių iššūkių – o kas yra ta savišvieta, nes tai yra labai plati sąvoka, bet pats principas tikriausiai yra teigiamas.
Taip pat yra paliekama galimybė, kad jeigu yra kolektyvinis susitarimas darbovietėse, gali būti net sutarta, kad darbdavys apmokės tas dienas, bet kol kas pats bendras principas yra, jog tai daugiau darbuotojo teisė pačiam, savo sąskaita eiti ir užsiimti savišvieta“, – komentavo konfederacijos vadovas.
A. Romanovskis pastebėjo, kad situacija dėl darbuotojų trūkumo rinkoje yra įtempta, tad bet kokios galimybės pasiūlyti kažką papildomo prie atlyginimo darbdaviui gali būti privalumas.
„Iš principo mes turime suprasti, kad savišvieta yra ypatingai bendras apibrėžimas. Bet kas: knygos skaitymas irgi yra savišvieta arba naršymas internete bei informacijos rinkimas yra savišvieta. Todėl ir buvo toks sutarimas, kad tai yra labai bendra, ir labai sunku įvertinti, ką veiks darbuotojas tas penkias dienas, tad tai daugiau yra teisė jam išeiti savo sąskaita – gal padaryti intelektualinę pertrauką nuo darbo, užsiimti kažkokiais tai kitais dalykais“, – komentavo laidos dalyvis.
Jo teigimu, svarbu, kad priemonė pateisintų tikslą, tad tikėtina, jog toliau bus diskutuojama, kaip užtikrinti, kad darbuotojas minėtas dienas iš tiesų skirtų savišvietai.
„Čia tikriausiai formuosis praktika, bet ir dabar darbdaviai kalbasi su darbuotojais, kada darbuotojui reikia paimti net ir be jokių priežasčių savo sąskaita (laisvadienių) – gal jis nori padaryti kažkokią pauzę. Tokie sutarimai yra pasiekiami“, – sakė A. Romanovskis.
Laidos vadovas atkreipė dėmesį, kad buvo pasirodęs dar vienas pasiūlymas – laisvadienis, skirtas darbuotojui prižiūrėti senyvus, ligotus tėvus. Tiesa, tiek darbdaviai, tiek pati Vyriausybė nepritarė tokiam siūlymui.
„Ką mes konceptualiai bandome spręsti šiuo pasiūlymu? Neva bandome spręsti, skirdami vieną papildomą dieną per mėnesį prie bendrų atostogų ligotų arba sunkiai sergančių tėvų priežiūrai, bet ar tai išspręs (situaciją)? Mes, kaip darbdaviai, sakome, kad valstybės pareiga rūpintis senyvais žmonėmis, kurie mokėdavo mokesčius ir kurie turi gauti tą paslaugą“, – paaiškino konfederacijos prezidentas.
Be to, kaip pastebėjo jis, viena diena neišsprendžia bėdų.
„Mums iš principo reikia visuomenėje susitarti – ar mes bandome spręsti, pavyzdžiui, neįgalių vaikų, vaikų auklėjimo, sergančių tėvų problemą paprasčiausiai pridedant nedarbo dienų prie žmonių atostogų, ar visgi bandome spręsti socialines problemas per valstybinę sistemą, kas ir yra visose civilizuotose valstybėse“, – kalbėjo A. Romanovskis.
Laidoje buvo kalbėta ir apie jau ne vienerius metus aptarinėjamą keturių dienų darbo savaitės idėją.
„Kol kas mes matome tendenciją, kad dirbančių žmonių trūksta, tai trumpinant darbo dienas, turi būti didinamas efektyvumas – kiek žmogus efektyviai gali atlikti. Taip pat yra klausimas ar mes, kaip visuomenė, esame pasiruošę sutikti, kad kai kurios viešosios paslaugos bus trumpiau teikiamos“, – pastebėjo laidos dalyvis.
Visą LNK pokalbį su A. Romanovskiu galite žiūrėti čia: