VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės teigimu, pasirūpinta tiek judėjimo, tiek regos bei klausos negalią turinčiais rinkėjais. Pasak jos, šiuo metu 69 proc. visų rinkimų apylinkių jau yra pritaikytos rinkėjams su judėjimo negalia. VRK interneto puslapyje galima rasti rinkimų apylinkių, kurios yra pritaikytos rinkėjams su negalia, žemėlapį.

„Nuo 2016 metų Vyriausioji rinkimų komisija ieškojo įvairių sprendimų, kaip būtų galima pritaikyti patalpas rinkėjams su negalia, judėjimo negalia. Buvo daugybė diskusijų ir su Savivaldybių asociacija, su įvairiomis neįgaliųjų organizacijomis, kaip spręsti šią problemą, kadangi tuo metu tik apie 40 proc. patalpų buvo pritaikytos rinkėjams su negalia. Pernai lapkričio pabaigoje VRK kartu su Lietuvos neįgaliųjų forumu ir Lietuvos savivaldybių asociacija pasirašė memorandumą, kuriame sutarė, jog 50 proc. balsavimo patalpų bus pritaikyta rinkėjams su judėjimo negalia. Na ir šiandien mes galime konstatuoti, jog 69 proc., praktiškai 70 proc., visų rinkimų apylinkių yra pritaikytos rinkėjams su judėjimo negalia“, - sakė L. Matjošaitytė.

VRK taip pat primena, kad rinkėjai balsuoti gali bet kurioje rinkimų apylinkėje, taigi judėjimo negalią turintys asmenys gali pasirinkti jiems pritaikytą apylinkę.

Nors yra savivaldybių, kuriose 100 proc. rinkimų apylinkių yra pritaikytos judėjimo negalią turintiems žmonėms, Lietuvos neįgaliųjų forumo prezidentė Dovilė Juodkaitė sako, kad labai džiūgauti dar ankstoka, nes neįgaliesiems pritaikytos apylinkės yra išsidėsčiusios netolygiai.

„Labai nerimą kelia netolygus prieinamumas. Mes pastebime, kad kai kuriose apygardose, įskaitant ir didžiuosius miestus, deja, - Vilnių, Kauną , Klaipėdą - prieinamumas kai kur yra žymiai mažesnis. Tą rodo ir VRK žemėlapis, kad kai kuriose apygardose prieinamumas tesiekia 25-40 proc.“, - sakė D. Juodkaitė.

Sekmadienį vyksiančiuose prezidento rinkimuose ir dviejuose referendumuose (šiuo metu vyksta išankstinis balsavimas) turintiems regėjimo negalią rinkėjams balsalapio įmautė yra atspausdinta Brailio raštu. Regėjimo negalią turintiems rinkėjams, kaip ir visiems rinkėjams, bus įteikti trys rinkimų balsalapiai, neįgaliesiems - visi su įmaute Brailio raštu.

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos pirmininko pavaduotoja Ramunė Balčiukonienė sako, kad kai kuriose rinkimų apylinkėse visgi į silpnaregius neatsižvelgiama pritaikant infrastruktūrą, pavyzdžiui, netgi ruošiant informacinius užrašus.

„Mes dažnai pamirštame visą silpnaregių bendruomenę. Ne tik silpnaregių, kurie turi tam tikrą diagnozę, bet ir tų silpnaregių, kurie yra tiesiog vyresnio amžiaus žmonės, kurių rega yra nusilpusi. Nes visa informacija rinkimų apylinkėse yra pateikiama nedideliu šriftu, iškabos yra sunkiai įskaitomos“, - sako R. Balčiukonienė.

Pasak VRK pirmininkės L. Matjošaitytės, nuo šiol rinkimų komisijų nariai balsuoti atėjusiems rinkėjams suteiks galimybę pasinaudoti ir didinamuoju stiklu.

Visos prezidento rinkimų debatų laidos verčiamos į gestų kalbą. VRK interneto svetainėje galima šias laidas peržiūrėti. VRK spaudos konferencijos, kurios vyks rinkimų dieną, taip pat bus verčiamos į gestų kalbą.

Lietuvos parolimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius džiaugiasi įvestais palengvinimais. Tai esą rodo besikeičiantį visuomenės požiūrį į neįgaliuosius, tačiau šis procesas galėtų vykti greičiau.

„Aš tikrai visų labai prašau - pabandykim keisti požiūrį į negalią turinčius žmones. Mano paprastas palinkėjimas - būkime vieni kitiems žmogiškesni. Ir jeigu tai pavyks, tai ateityje bus 100 procentų viskas pritaikyta neįgaliesiems“, - pabrėžė M. Bilius.